Chór parafialny
Kronikę prowadzi Beata Jasińska
Chór parafialny im. ks. Prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej powstał tuż po II wojnie światowej, z inicjatywy parafialnego organisty Karola Tomali. Była to kontynuacja dzieła rozpoczętego w czasach przedwojennych przez ks. Franciszka Haasego, a przed nim ks. Franciszka Rudzkiego. Ich pracę z miłośnikami śpiewu kontynuowali kolejni organiści.
W roku 1959 opieke nad chórem przejął ks. Wojciech Skrobocz, ówczesny wikariusz parafii, gorący propagator muzyki sakralnej. Rozbudowany chór uświetniał wszystkie uroczystości w kościele parafialnym i kościołach filialnych. Wespół z księdzem Wojciechem przez wiele lat dyrygentem chóru był jego brat Ulryk Skrobocz, który na próby i występy dojeżdżał aż z Zabrza. Niestety w latach 90-tych ubiegłego wieku Ulryk Skrobocz musiał wyjechał do Niemiec za pracą i zakończył swoją współpracę z chórem zostawiając ją bratu, księdzu Wojciechowi. Ksiądz Wojciech Skrobocz z wielkim zapałem i zaangażowaniem prowadził chór przez wiele lat, aż do przedwczesnej śmierci w roku 2004.
Po śmierci ks. Wojciecha Skrobocza opiekunem chóru została organistka Dorota Woszek. Wtedy też chór dla upamiętnienia swojego długoletniego opiekuna przyjął obecną nazwę.
Dużym osiągnięciem zespołu w tym okresie (wiosna 2005 r.) był udział w Opolskim Przeglądzie Chórów Parafialnych. Niestety latem 2005 roku Dorota Woszek musiała wyprowadzić się z Groszowic i śpiewacy znowu zostali bez opieki. Na szczęście nowy proboszcz parafii, ksiądz Norbert Dragon nie dopuścił do rozwiązania zespołu i został jego opiekunem a zarazem kierownikiem duchowym.
W październiku 2005 roku dzięki inicjatywie księdza Norberta, dyrygentem chóru został dr Marian Biliński, który prowadzi go z wielkim powodzeniem do dnia dzisiejszego.
Chór nie tylko dba o oprawę muzyczną parafialnych uroczystości, ale także koncertuje w różnych parafiach. Współpracuje z Opolskim Chórem Kameralnym (wspólnie nagrali płytę "Kolędy" w 2011 roku), z Chórem "Cantus" z Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach oraz z Chórem "Gloria" z Ząbkowic Śląskich.
Chór nasz uświetniał wiele uroczystości w kościele w Opolu-Metalchemie, w Rudnikach k. Raciborza, a w Krosnowicach uświetniał uroczystości rocznicowe śląskiego kompozytora Ignaza Reimana.
W związku z inicjatywą powstania Kroniki chóru parafialnego, proszę obecnych oraz byłych członków chóru o nadsyłanie na mój adres wiesiekwid@interia.pl zdjęć oraz wspomnień, za co z góry bardzo dziękuję.
Zdjęcia członków chóru z archiwum domowego państwa Bazelak
Członkowie chóru w latach 60-tych XX wieku.
Członkowie chóru w latach 90-tych na schodach przed kościołem, z ówczesnym proboszczem ks. Wojciechem Skroboczem.
Członkowie chóru w roku 2005 przed grobem naszego patrona ks. Wojciecha Skrobocza.
Na mój apel jak do tej pory zareagowała jedynie jedna z członkiń naszego chóru tj. Beata Jasińska, która przysłała wspaniałą kronikę tworzoną od 2006 roku oraz dając do skopiowania setki zdjęć a także filmy. Ponadto wykorzystałem zdjęcia od Bernarda Bazelaka oraz z mojego domowego archiwum. W sumie nazbierało się ponad tysiąc zdjęć. A oto treść kroniki:
Dnia 21.11.2006 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we wspólnej kolacji z okazji święta św. Cecylii /Cecyliada/ - patronki muzyki kościelnej, w związku z otrzymanym zaproszeniem od księdza Proboszcza Parafii - Norberta Dragona. Miejscem kolacji była restauracja: „Pod Złotą Koroną”.
Święta Cecylia z Rzymu - patronka chórzystów
Dnia 23.11.2007 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza spotkał się - jak rok wcześniej - na kolacji z okazji Święta św. Cecylii /Cecyliada/, zorganizowanej przez Proboszcza Parafii - ks. Norberta Dragona. Święta Cecylia jest patronką muzyki kościelnej.
Tym razem, również miejscem spotkania był: Hotel - Restauracja „Pod Złotą Koroną”. Nie obyło się bez długich rozmów. Dobrze jest spotkać się razem, poza próbami chóru. Taki czas jest zawsze potrzebny - zbliża ludzi do Boga i siebie nawzajem - jako Wspólnotę chóru.
Dnia 15.06.2008 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy św. z okazji Jubileuszu 25- lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Opolskiej przez papieża Jana Pawła II w katedrze św. Krzyża w Opolu. Od poniedziałku do piątku docierali tam pielgrzymi - w celu uczczenia Matki Bożej - z parafii należących do dekanatu: Opole i Opole Szczepanowice. O godzinie 18:00 odbyły się Nieszpory Maryjne, natomiast o godzinie 18:30 celebrowana była uroczysta Msza św.
Dnia 25.11.2008 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza - zgodnie z coroczną tradycją - spotkał się na wspólnej kolacji z okazji święta św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, którą zorganizował Proboszcz Parafii - Norbert Dragon. Tego roku zmieniło się miejsce spotkania - było to Przedszkole „Bajkowa Rodzina”, mieszczące się w Opolu Groszowicach, blisko salki parafialnej, w której raz w tygodniu odbywają się próby chóru i opodal kościoła parafialnego. To miłe ze strony Dyrektor przedszkola - P. Kornelii Lysek, że udostępniono chórzystom salę. Kolacja była bardzo dobra, udana. Ogólnie - było wesoło, rozmownie i śpiewnie. Warto było spędzić razem ten czas.
Galeria zdjęć
Dnia 16.11.2009 r. chór im. ks. Prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy św. z okazji Odpustu św. Katarzyny, śpiewając na niej kilka pieśni.
W dniach 30-31 maja 2009 roku chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza udał się do Wambierzyc, do Bazyliki mniejszej p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, aby dać koncert kilku pieśni Maryjnych oraz zwiedzić to wspaniałe miejsce, od wielu lat odwiedzane przez tysiące pielgrzymów. Zwiedzono wówczas także twierdzę kłodzką oraz stare miasto. Zatrzymano się również w Dusznikach i Polanicy.
Ten wyjazd połączony był z noclegiem w Wambierzycach. Chór w tym czasie podzielony został na dwie grupy i wysłany do dwóch miejsc noclegowych. Były to miejsca w pobliżu Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Jedna grupa miała nocleg w budynku (obok kuchni), gdzie ugoszczono chór, a druga grupa (chyba) w Domu Sióstr „Wiadukt” (nad sklepikiem).
Ciekawym też przeżyciem było nocować tak blisko cudownej figurki Matki Bożej Królowej Rodzin i Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - Sanktu-arium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola Groszowic został miło i serdecznie przywitany oraz ugoszczony przez tamtejszych parafian.
Tamtego dnia, będąc w Wambierzycach, odwiedzając te ciekawe miejsca, pewnie każdemu towarzyszyły piękne przeżycia. Teraz tylko, może pozostała tęsknota za tamtym miejscem i czasem danym od Boga.
A oto dwie galerie zdjęć z tego wyjazdu, widziane oczami dwojga uczestników.
Galeria zdjęć Galeria zdjęć
Dnia 24.11.2009 r. odbyło się spotkanie chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza w Przedszkolu „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach. Chór został zaproszony na to spotkanie przez Księdza Proboszcza Parafii - Norberta Dragona z okazji Święta św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej.
Bardzo proszę o zdjęcia z tego spotkania.
W dniu 24.12.2009 roku chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział w Pasterce w nowym kościele na osiedlu Metalchem pw. Chrystusa Króla, śpiewając podczas Mszy św. kolędy.
Galeria zdjęć
W dniu 27.12.2009 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza zorganizował wspólny wyjazd do Wambierzyc, by odwiedzić Bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, zwane Dolnośląską Jerozolimą. Bazylika wybudowana jest na wzgórzu, w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 r.
Wambierzyce są małą wioską, liczącą ok. 1000 mieszkańców, należącą do gminy Radków, położoną na Ziemi Kłodzkiej.
W bazylice tej znajduje się figurka Matki Bożej Królowej Rodzin, pochodząca z XIII w., wykonana z drewna lipowego, mająca 28 cm wysokości, ukoronowana koronami papieskimi w 1980 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na Wambierzycką Królową Rodzin. Figurka przedstawia Matkę Bożą trzymającą nagiego Jezusa na ręku.
W XVII w. zgodnie z przekazami ustnymi, niewidomy Jan z Raszewa po modlitwie przed figurą Matki z Dzieciątkiem, znajdującą się na dużej lipie, odzyskał wzrok.
Od tamtego czasu, do Wambierzyc przybywa wiele pielgrzymek. Doznano też wielu cudów, uzdrowień.
Figurkę tę ubiera się w tzw. „sukienkę”, której kolor dostosowany jest do święta lub okresu liturgicznego.
Pod figurką wybudowano kamienny ołtarz, kropielnicę i lichtarz. Obecnie przechowuje się je w króżgankach bazyliki. Nad nimi znajduje się obraz ilustrujący uzdrowienie Jana z Raszewa.
W 1936 r. kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.
W 1263 r. powstał tam pierwszy drewniany kościół, który - jak okazało się - był za mały. Potem, w 1512 r., w jego miejscu dziedzic - Ludvik von Panwitz wybudował większy - murowany. Ten natomiast kościół został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Nowy, renesansowy kościół wzniósł w latach: 1695 - 1711 hrabia - Daniel Paschazjusz von Osterberg. Doszło wtedy do różnych błędów konstrukcyjnych, dlatego świątynia ta zaczęła się walić. Jej rozbiórki dokonano w 1714 r. Natępnie w 1723 r. hrabia - Franciszek Antoni von Goetzen z Sarn ukończył budowę nowej świątyni. Składa się z trzech części tj.: nawa główna, prezbiterium i krużganki. W króżgankach można obejrzeć również dwanaście początkowych stacji kalwaryjskich.
Obecna świątynię wybudowano w latach: 1715 - 1720.
Zabytki kościoła malowidła, obrazy i rzeźby są bardzo piękne. Są barokowej architektury. Zalicza się do nich malowidła, obrazy i rzeźby.
W Wambierzycach znajduje się też kalwaria - największa w Polsce, która zawiera 74 kaplice. Powstała ona w latach: 1683 - 1708. Kalwarię tę założył Daniel Osterberg.
U podnóża Kalwarii odwiedzana jest przez wycieczki: ruchoma szopka. Powstała ona w II połowie XIX w. Wybudował ją Longinus Wittig - ślusarz i z zamiłowania - rzeźbiarz. Zawiera ponad 800 figurek, z których 300 jest ruchomych. Ogólnie - tamtejsze tradycje związane z powstawaniem ruchomych szopek datowane są na XVI w.
Przed bazyliką znajduje się 57 kamiennych schodów, które mają ciekawą symbolikę:
9 schodów - symbolizuję liczbę chórów anielskich;
33 schody - symbolizują wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania;
15 schodów - symbolizuje wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa.
Warto też wziąć udział w Iluminacji bazyliki o godzinie: 21:00 i wysłuchać melodii Apelu Jasnogórskiego. W fasadzie świątyni włączonych jest wtedy 1300 żarówek.
Księża diecezjalni opuścili w 1990 r. Wambierzyce, nie mogąc wobec tego opiekować się sanktuarium, więc zastąpili ich księża diecezjalni. W czerwcu 2007 r. przejęli tę funkcję franciszkanie z prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.
A oto dwie galerie zdjęć z tego wyjazdu, widziane oczami dwojga uczestników.
Galeria zdjęć Galeria zdjęć
Dnia 10.01.2010 r. odbył się koncert chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza w naszym kościele parafialnym.
Bardzo proszę o zdjęcia z tego koncertu.
Dnia 24.01.2010 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza odwiedził Racibórz, śpiewając w jednym z kościołów podczas Mszy św. kolędy.
Galeria zdjęć
Dnia 12.04.2010 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza zaśpiewał na uroczystej Mszy św. z okazji srebrnego wesela Państwa Gnieździuch w kościele p.w. Chrystusa Króla. Ave Maria na organach i skrzypcach zagrali, nasz dyrygent Marian Biliński oraz jego syn Krzysztof a chór zaśpiewał kilka pieśni.
W dniach 23-27 czerwca 2010 roku członkowie chóru im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza udali się na wycieczkę do Wilna, podczas której nie tylko zwiedzano to przepiękne miasto, ale także uczestniczono w liturgiach. Opiekunem wycieczki był ks. wikary Krzysztof Cieślak. W drodze powrotnej zwiedzono Warszawę oraz Częstochowę.
Galeria zdjęć
Dnia 29.12.2010r. Chór z Parafii im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza pojechał do Krosnowic koło Kłodzka. Chór wziął udział w wydarzeniu tj.: Koncert kolęd i utworów Ignaza Raimanna oraz konferencja naukowa: „Renesans muzyki I. Raimanna w Polsce i w Europie”.
Organizatorem tej konferencji było Towarzystwo Miłośników Krosnowic.
Tego dnia odbyła się Uroczystość 191 rocznicy urodzin kompozytora Ignaza Raimanna (1820-1885).
Uroczystość rozpoczęła się w kościele w Krosnowicach śpiewem chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola Groszowic. Chór zaśpiewał kolędy oraz utwory Raimannowskie. Obejrzano też piękne Jasełka, które przygotowali mieszkańcy Krosnowic. W drugiej części uroczystości odczytano wyniki konkursu literackiego.
Towarzystwo Miłośników Krosnowic wydało książkę: „Śląski Poeta Dźwięków”. Zawiera ona artykuły z konferencji naukowej: „Renesans muzyki I. Raimanna w Polsce i w zjednoczonej Europie.” Dotyczącą one artykułu tego kompozytora. Znajduje się w niej też artykuł o Festiwalach Raimannowskich dyrygenta chóru z Parafii im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic - dr. Mariana Bilińskiego Poza tym, znajdują się tam też prace jubilatów konkursu literackiego.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.
Dnia 18.01.2011 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wraz z gościnnym udziałem członków Opolskiego Chóru Kameralnego, nagrał płytę, którą potem wydał w pewnym nakładzie.
Nazwa tej płyty to: „Christus natus est nobis. Kolędy w wykonaniu Chóru Parafialnego im. Ks. Prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu-Groszowicach.”
W skład utworów płyty należą różne kolędy polskie i kolędy różnych narodów.
Płytę tę można było kupić w kościele parafialnym. Fundusze z jej sprzedaży przeznaczone były na renowację organów parafialnych.
Nagranie płyty było na pewno ciekawym doświadczeniem dla członków chóru. Reżyserem nagrania był Radosław Wocial.
Dnia 30.01.2011 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza dał swój koncert kolęd w kościele parafialnym.
Koncerty kolęd są co roku - dla chóru, jak i słuchaczy - miłym czasem, który pozostaje pewnie na długo w ludzkiej pamięci.
Bardzo proszę o zdjęcia z tego koncertu.
Dnia 20.06.2011 r. rozpoczęto prace konserwatorsko-remontowe organów parafialnych. Są one wpisane do rejestru zabytków. Czas tych prac, to półtora roku.
Więcej o organach i ich remoncie.
W dniu 26 czerwca 2011 roku chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza udał się na wycieczkę do Kudowy-Zdroju oraz Dusznik. W Kudowej chór śpiewał podczas Mszy św. W kościele św. Piotra i Pawła w Dusznikach ks. proboszcz Norbert Dragon wszedł na jedną z najpiękniejszych w Polsce ambon, mającą kształt wieloryba.
Galeria zdjęć
Dnia 13.10.2011 r. o godzinie 20:00 chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie Nabożeństwa Fatimskiego. To Nabożeństwo jest praktykowane, szczególnie przez parafian z dużym zaangażowaniem. Udział w Nabożeństwie Fatimskim, śpiewanie pieśni maryjnych z zapaloną świeczką, jest dobrym świadectwem wiary, ufności Bogu i Maryi. Można też przyznać, że wzrusza, dodaje radości.
Dnia 13.11.2011 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie Odpustu św. Katarzyny.
Dnia 22.11.2011 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. z okazji Święta św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej. Była to Msza św. odprawiona przez Proboszcza Parafii - Norberta Dragona. Prawdopodobnie była to Msza św. w intencji chórzystów /muzyków kościelnych.
Tego dnia, po Mszy św. chór - na wcześniejsze zaproszenie od Księdza Proboszcza Parafii, zgodnie z coroczną tradycją z okazji Święta św. Cecylii /Cecyliada/ - spotkał
się na wspólnej kolacji. Miejscem spotkania było - jak rok wcześniej - Przedszkole „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach.
Tradycją tych chóralnych spotkań były - jak zawsze - różne rozmowy, wspomnienia chóralne, śpiewy. To miły czas spędzony - dla wielu członków chóru - w zżytej ze sobą od wielu lat - wspólnocie chóru.
Galeria zdjęć z kościoła Galeria zdjęć ze spotkania
Dnia: 9.07.2012 r. chór im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza, zgodnie z wcześniejszym zaproszeniem Proboszcza Parafii - Norberta Dragona, spotkał się w ogrodzie farskim na ognisku podsumowującym pewien etap wspólnego śpiewania - przed czasem wakacyjnym. W czasie tamtego ogniska, członkowie chóru, siedząc w ławkach, znajdujących się przy podłużnych stołach, jedli upieczoną kiełbasę, czy kaszankę. Zorganizowane były również napoje. Wieczór ten upłynął wesoło, na wspólnych rozmowach i śpiewach przy gitarze.
Ognisko chóralne jest coroczną tradycją.
Galeria zdjęć
Dnia 7.10.2012 r. odbył się odpust parafialny ku czci MB Różańcowej. W jego trakcie usłyszano nowe brzmienie wyremontowanych organów.
W dniu 4.12.2012 r. - jak w latach ubiegłych - chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza został zaproszony przez Księdza Norberta Dragona na kolację z okazji Święta św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej do Przedszkola „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach. Chór świętował tego dnia w udostępnionej tam sali, zawdzięczając, jak co roku, gościnność i życzliwość Dyrektor przedszkola - P. Kornelii Lysek i pań tam pracujących.
W czasie Cecyliady, poza rozmowami, było dużo śpiewów.
Galeria zdjęć
Dnia 30.12.2012 r. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbył się koncert organowy organisty Parafii i zarazem członka chóru parafialnego - Tomasza Froni /tenor/ oraz Dyrygenta chóru parafialnego - dr. Mariana Bilińskiego.
Po uprzednim krótkim wprowadzeniu przez proboszcza ks. Norberta Dragona, dla licznie zebranych parafian oraz gości panowie Tomasz Fronia oraz Marian Biliński zagrali wspaniałe utwory, aby zaprezentować możliwości naszych organów, które już są po remoncie.
Pan Tomasz Fronia wykonał następujące utwory:
1. Johann Tobias Krebs – Preludium C-dur
2. Johann Sebastian Bach – Kantata „Jesus bleibet meine freude” BWV 147
3. Max Rieger – Preludium D-dur
4. Johann Sebastian Bach – Aria z Suity D-dur
Pan Marian Biliński wykonał następujące utwory:
1. Jan Podbielski – Preludium
2. Gordon Young – Preludium w klasycznym stylu
3. Johann Sebastian Bach – Toccata d-moll
4. Utwory z tabulatury klasztoru Klarysek w Krakowie
5. John Stanley – Trumpet Voluntary in D major
Dnia 27.01.2013 r. - Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza i gościnnie - Opolski Chór Kameralny oraz soliści: Barbara Leszczyńska, Bogusława Karlińska-Stus i Bernard Bazelak, pod kierunkiem dr. Mariana Bilińskiego – dali koncert kolęd i pastorałek.
Po koncercie, oba chóry spotkały się w salce parafialnej na poczęstunku zorganizowanym przez chór parafialny im. ks. Wojciecha Skrobocza. Wcześniej już ustawiono dookoła salki stoły oraz krzesła. Stoły okryto obrusami. Niektórzy członkowie chóru przygotowali na ten dzień ciasta, ciastka oraz napoje. W czasie wspólnego poczęstunku, odbywały się różne rozmowy a także śpiewano kolędy.
Galeria zdjęć z koncertu Galeria zdjęć ze spotkania
Dnia 3.02.2013 r. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu Groszowicach w czasie nieszporów odbyło się uroczyste poświęcenie organów przez Ks. Bpa. Andrzeja Czaję. Było to ciekawe wydarzenie dla parafian, np. też dla chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza, który śpiewa zawsze z udziałem organów w czasie różnych Mszy św. i uroczystości.
Po uroczystym poświęceniu organów, w kościele parafialnym odbył się koncert organowy profesora Juliana Gembalskiego ze Śląskiej Akademii Muzycznej.
Dnia 30.05.2013 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie Mszy św. i Procesji z okazji Święta Bożego Ciała. Mszę św. prowadził i wygłosił kazanie Proboszcz parafii – ks. Norbert Dragon.
W czasie Procesji Bożego Ciała, przy pierwszym Ołtarzu (koło kościoła, obok poczty), chór wykonał jeden utwór, potem w pewnym momencie ruszył razem za procesją. Rozpadał się deszcz. Parafianie, jednak, nie zrazili się zmianą pogody. Szli przed siebie, zatrzymując się przy kolejnych Ołtarzach, odmawiając słowa modlitwy, czy śpiewając pieśni religijne.
Po Procesji Bożego Ciała, chór powrócił do kościoła na górę - na chór i tam jeszcze zaśpiewał na zakończenie jeden utwór.
W trakcie Mszy św. chór zaśpiewał kilka pieśni:
Alleluja - S. Kwiatkowskiego
Credo in unum Deum
Nostra Gloria - Marco Frisiny
Agnello di Dio - Marco Frisiny
Anima Christi - Marco Frisiny
O Panie mój - Józefa Elsnera
Do Ciebie odwieczny Panie - Josepha Haydna
Chórem dyrygował dr Marian Biliński, akompaniował na organach Tomasz Fronia. Partie solowe żeńskie wykonywały: Beata Bazelak, Elżbieta Dudek, Barbara Gnieździuch oraz Urszula Krupa, natomiast partie solowe męskie: Tomasz Fronia i Waldemar Binkowski.
Dnia 7.06.2013 r. chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza został zaproszony przez członków swojego chóru na wspólne ognisko na działce. Organizatorzy zapewnili członkom chóru dużo różnych potraw i napoje. Każdy przyniósł ze sobą też swoje produkty. Pieczono na ognisku kiełbasę. Śpiewano przy dźwiękach gitary. Było miło i wesoło.
Galeria zdjęć Galeria zdjęć
W dniu 13 czerwca 2013 roku chór im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie Nabożeństwa Fatimskiego różne pieśni maryjne.
Miła atmosfera była też na chórze w czasie odmawiania Różańca świętego - pełna skupienia i zamyślenia. Słowa śpiewanych pieśni - pewnie dodawały wszystkim wiary, ufności i radości. Można było odczuć obecność, opiekę Boga i Matki Bożej Fatimskiej. Lud w odpowiednim momencie, wyruszył z zapalonymi świeczkami dookoła kościoła.
Pewnie wzruszające było dla członków chóru - szczególnie dla trzymających w dłoni zapaloną świeczkę - jednoczesne śpiewanie różnych pieśni.
...
Fatimska Matko błagamy Cię,
na dzieci swoje zwróć oczy swe;
nie daj nam zginąć, od grzechu chroń,
a gdy zbłądzimy podaj swą dłoń.
...
Maryja, Ave Maryja,
U Boga nam wybłagaj zdroje łask,
By świat lepszym był, by w miłości żył,
O Maryjo, miej w opiece dzieci swe.
...
Do Twoich stóp ślę prośby moje,
A ty je wznieś przed Boga tron.
Madonno, niech Cię modłów zdroje
I ich pobożny wita tron:
Ave Maryja! Ave Maryja!
Był to piękny czas: wspólnoty kościoła jak również wspólnoty chóru.
Dnia: 10.07.2013 r. chór im. ks. Wojciecha Skrobocza spotkał się na grillu w ogrodzie farskim z inicjatywy otrzymanego zaproszenia od Proboszcza Parafii - ks. Norberta Dragona z okazji zakończenia roku chóralnego - przedwakacyjnego. Takie spotkanie jest coroczną tradycją chóru.
Tego dnia była ładna, upalna pogoda, pomimo zapowiadanych prognoz burzowych. W czasie spotkania serwowano np. - jak kto wolał - kiełbasę lub kaszankę z grilla. Były też zimne napoje. Uczestników spotkania przywitał opiekun chóru - ks. Norbert Dragon, a następnie kilka słów wygłosił dyrygent chóru - dr. Marian Biliński. Zarówno proboszcz jak i pan Marian podziekowali chórowi za całoroczną wytężoną pracę, która wszystkim sprawia ogromną radość. Chór, poza rozmowami, umilał ten czas wspólnym śpiewem różnych utworów i pieśni religijnych.
Był to miły czas, spędzony w gronie sympatycznych ludzi, przeważnie zżytych ze sobą od lat.
Pewnie szkoda było chórowi żegnać się ze sobą i z próbami chóru na pozostały czas wakacji. Przez te parę tygodni może brakować wspólnych, cotygodniowych prób chóru. Potem planowane są dalsze próby, spotkania. Wtedy pewnie znów będzie czas dalszej radości ze śpiewania na chwałę Bożą.
Galeria zdjęć ze spotkania
Dnia: 13.09.2013 r. (piątek) chór im. ks. Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie nabożeństwa fatimskiego w kościele parafialnym w Opolu Groszowicach. Był to pierwszy śpiew chóru po przerwie wakacyjnej.
Tego dnia, jak w czasie innych nabożeństw fatimskich, ławki kościelne zapełnione były tłumem wiernych parafian. To piękne nabożeństwo, w czasie którego odmawiając Różaniec święty, czy z zapaloną świeczką w dłoni, można wyrazić swoją ufność Bogu i Maryi - z radością, czy też z sercem przepełnionym życiowymi upadkami, krzyżami, zmaganiami, z cierpieniem.
Miłe są dni takie, jak te, w których można wziąć udział w nabożeństwie fatimskim, modlić się również poprzez śpiew, powierzyć różne sprawy Bogu i Maryi, a potem wraz z Nimi - wyruszyć do domu.
Niepokalana Słoneczna Pani,
usłysz pokornej modlitwy głos.
Tobie swe serce niesiemy w dani,
by je nie spotkał zawodu los.
Serce Twe niepokalane
rani bezmiar naszych win.
Dodaj łaski, byśmy mogli
nasze słowa zmienić w czyn.
A ludzkim snom błogosław dłonią jasną,
I oddal od nich cień codziennych trosk.
I tym, co znów nie będą mogli zasnąć,
Panienko, daj szczęśliwą, dobrą noc.
Zasypia świat piosenką kołysany,
odpłynął dzień, by jutro wrócić znów.
Uśmiecham się do Ciebie na dobranoc,
Piastunko moich najpiękniejszych snów.
Dnia: 21.09.2013 r. (sobota) chór im. ks. Wojciecha Skrobocza w odpowiedzi na zaproszenie od Pani Urszuli Krupy, ogłoszone w czasie wtorkowej próby chóru - wziął udział w imprezie, która miała miejsce w jej domu.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 18:00 i trwała kilka godzin. Na dwóch długich stołach nie zabrakło dobrego ciasta, jak również przyrządzonych kolorowych potraw, np. sałatek, kanapek. Były poza tym zimne i ciepłe napoje. Członkowie chóru zaangażowali się też w przygotowanie imprezy, przynosząc ze sobą różne potrawy, czy produkty spożywcze.
Przez całe spotkanie, przy dźwiękach gitary oraz bębenków, śpiewane były różne piosenki biesiadne oraz popularne utwory, szczególnie przeboje znane na przestrzeni lat. Oglądano też zdjęcia rodzinne P. Krupa, wspominano różne znajome osoby i dawne wydarzenia. Rozmawiano na różne tematy. Częstym tematem była rodzina, dawne zwyczaje i tradycje. Członkowie chóru z wcześniejszych pokoleń, mogliby pewnie przyznać, że była to lekcja historii.
Pewnie każdy członek chóru mógłby też potwierdzić, że "takie", czy jakiekolwiek inne spotkania we wspólnocie chóru, są ważne i potrzebne. Śpiewając, czy rozmawiając w czasie sobotniej imprezy, można było oderwać się trochę od codziennych zajęć, a przede wszystkim - spędzić miło czas.
Galeria zdjęć
Dnia: 2.10.2013 r. (środa) chór im. ks. Wojciecha Skrobocza spotkał się na Mszy św. Dz. błag. w intencji Urszuli i Ryszarda z ok. 20 r. ślubu oraz za dzieci, sprawowanej przez Proboszcza Parafii – Ks. Norberta Dragona.
Była to Msza św. m.in. w intencji koleżanki z chóru – Urszuli Hunczy, w czasie której chór zaśpiewał cztery utwory z muzyką organową i gitarową. Odśpiewane również zostało przez parafian uroczyste „Te Deum”. Ksiądz Proboszcz powiedział o możliwości przyjęcia przez Państwo Urszulę i Ryszarda - Komunii św. pod dwiema postaciami, a pod koniec Mszy św. złożył im swoje życzenia. Powiedział też parafianom o ich dobroci, zaangażowaniu na rzecz Parafii oraz o spotkaniach na wtorkowych próbach chóru. Po Mszy św. Dyrygent chóru – P. dr. Marian Biliński zagrał „Marsz Mendelsona”. W tym czasie Państwo Urszula i Ryszard wychodzili już z kościoła, kierując się do wyjścia. Na zewnątrz, przed wejściem, czekała już na nich grupa członków chóru. Wszyscy zaśpiewali im: „Sto lat”. Potem otrzymali oni od Wspólnoty chóru osobiste życzenia i bukiet kwiatów. Był to czas wzruszeń. Ula i jej mąż – Ryszard zostali pozytywnie zaskoczeni niespodzianką – obecnością i śpiewem chóru z okazji rocznicy ich ślubu. Nie spodziewali się tego wszystkiego.
Chór już wcześniej zaplanował śpiew w czasie tamtej Mszy św., nie mówiąc nic na ten temat Uli i jej rodzinie, przekazując sobie nawzajem taką informację, a w czasie wtorkowej próby chóru - ćwiczył już - łącznie z Ulą - utwory, które były potem śpiewane w czasie tamtej Mszy św. Miała to być niespodzianka, która - można przyznać - dobrze się udała.
Czego więc życzyć Państwu Urszuli i Ryszardowi Huncza?
Przede wszystkim:
Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej,
Wiary, Nadziei i Miłości,
wszystkiego dobrego,
spełnienia marzeń
oraz dużo radości.
Miłość
Czym jest miłość?
Miłość jest:
prawdą;
ufną obecnością
z zabieganiem o wzajemne dobro.
Miłość jest:
tratwą,
która pomaga
przedostawać się co dzień
przez porozrzucane fale
życiowych rzek,
bez względu na ich kierunek,
odległość i bieg.
Miłość jest:
ciepłem
pośród różnych wzruszeń
– ogrzewającym wesołą,
czy zmarzniętą od smutku
cierpiącą duszę.
Miłość jest:
rozumnym sensem;
oddechem pewności,
najważniejszym priorytetem
z wszystkich wartości.
Miłość jest:
szeptem;
przekonanym śpiewem i melodią
– rozbrzmiewającymi na cały świat,
gdy w sercu i duszy
wciąż gra i gra...
Autor: Beata Jasińska; Opole, październik 2013 r.
Dnia: 6.10.2013 r. (niedziela) chór parafialny im. ks. Wojciecha Skrobocza śpiewał w kościele parafialnym o godz.: 11:00 na uroczystej Sumie Odpustowej, w czasie której sumistą i kaznodzieją był Ojciec Hubert - Gwardian Opolskich Franciszkanów.
Lud kościoła zaśpiewał na wejście pieśń: "Zawitaj Królowo Różańca Świętego". Chór pod dyrekcją P. Krzysztofa Bilińskiego wykonał stałe części Mszy św. (Josef Dahiber 1957), a pod koniec Sumy Odpustowej - utwór - "Maryjo, ja Twe dziecię" (A. Chlondowski). Było uroczyście pod względem muzycznym i estetycznym. Chór zaśpiewał na galowo, w strojach: panie - w swoich chóralnych czerwonych chustkach, a panowie - w czerwonych muchach.
Ojciec Hubert - Gwardian Opolskich Franciszkanów wygłosił ciekawe kazanie, przede wszystkim, na temat Maryi i Jej cech oraz życia. Wymienił trzy cechy Maryi tj.: 1) Dialog; 2) Wiara; 3) Wolność. Scharakteryzował on każdą z tych cech, opowiedział o każdej z osobna.
O Maryi można powiedzieć, jako o niewiaście pokornej. Mieszkała w mieście Nazaret, żyjąc zwyczajnie. Bóg wybrał Ją z tłumu wiernych.
Pewnego dnia anioł Gabriel przedstawił Maryi Bożą wolę. - "Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami." (Łk 1, 28) Gdy czuła w sercu lęk, usłyszała: "Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga." (Łk 1, 30) Był to czas Zwiastowania i dialog egzystencjalny /dialog, w którym nie potrzeba słów/. (Łk 1, 26-38) Maryja zgodziła się pozostać Matką Jezusa.
To właśnie, w czasie tego dialogu, Maryja ufając Bogu, powiedziała piękne słowo: "Fiat" - "Niech się stanie". Tym zwrotem, wyraziła swoją chęć całkowitego oddania się woli Bożej.
Bóg dał usłyszeć Maryi dobrą wiadomość na temat Jej krewnej - Elżbiety. Dowiedziała się, że pomimo starszego już wieku i bezpłodności - spodziewa się także dziecka i jest w szóstym miesiącu ciąży.
Piękne są też poniższe słowa z Biblii, świadczące o dobroci Boga. Można poprzez te słowa wyrażać wobec Boga swoją wiarę, ufność. Mogą być one pocieszeniem dla każdego człowieka.
"Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego". (Łk 1, 37)
Maryja zrezygnowała dla Boga ze swoich życiowych planów i z zaufaniem przyjęła Jego Słowo, odpowiadając: "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!" (Łk 1, 38)
Maryja - Matka Boża i nasza Matka - jest pięknym wzorem do naśladowania. Pokazuje swoim postępowaniem, jak ważny jest Jej Syn i nasz Bóg - Jezus Chrystus.
Po Sumie Odpustowej, odbyła się procesja wokół kościoła. Potem parafianie ponownie weszli do środka - na błogosławieństwo.
Przed kościołem widniały porozstawiane stragany z wieloma kolorowymi produktami, które można było kupić. Jak na jesienną pogodę, na dworze było w miarę ciepło.
Był to dobry czas, spędzony na uroczystej Sumie Odpustowej - z Bogiem i Maryją, ze Wspólnotą chóru i Wspólnotą kościoła.
Dnia: 25.10.2013 r. (piątek) chór im. ks. Wojciecha Skrobocza zaśpiewał w czasie Mszy św. trzy utwory: "Canticorum Iubilo" /G. H. Haendel/ "Gdybym ja dzwonkiem był" oraz "Maryjo śliczna Pani." Dwa ostatnie utwory były zaśpiewane z melodią gitary w wykonaniu Aleksandry Bazelak. Była to Msza św. Dz. błag. do B. Op. MBNP w int. Małgorzaty Wolny z ok. 40 r. urodzin i 20 r. ślubu, za synów oraz w int. Krystyny i Huberta z ok. 45 r. ślubu i w int. całej rodziny prosząc o Boże błog.
Przed Mszą św. chór spotkał się w kościele, na wcześniejszej próbie, ćwicząc wyznaczone pieśni. Tego dnia chór śpiewał pod dyrekcją parafialnego organisty i chórzysty - P. Tomasza Froni.
Śpiew chóru miał być po raz kolejny niespodzianką dla znajomej z chóru /wcześniej dla P. Urszuli Huncza i jej męża - Ryszarda/ - tym razem dla P. Krystyny Wolny i jej męża - Huberta z okazji 45 - lecia małżeństwa.
Przy rozpoczęciu Mszy św. parafianie usłyszeli ładną melodię pieśni, zagraną na trąbce przez P. Tadeusza Mikodę. Natomiast, w dalszej części Mszy św., ciekawe było też wykonanie przez tego Pana stałych części Mszy św., np. "Święty, święty, święty" /Franz Schubert/, "Baranku Boży". Pięknym utworem zagranym również na trąbce, była też pieśń: "Ave Maria". Parafianie odśpiewali również uroczyste "Te Deum". Jubilaci przyjęli Komunię św. pod dwoma postaciami. Ksiądz Proboszcz Parafii - Norbert Dragon złożył przy Ołtarzu wszystkim jubilatom swoje życzenia. Opowiedział też parę zdań, np. na temat P. Krystyny - chórzystki oraz wyraził swoją radość z istnienia chóru parafialnego, ze wspólnych spotkań na cotygodniowych próbach.
Po Mszy św., przed wejściem do kościoła, chór zaśpiewał jubilatom "Sto lat". Następnie, otrzymali oni od Wspólnoty chóru bukiet kwiatów i składano im osobiste życzenia.
Tym razem, chyba nie było już u jubilatów "zaskoczenia" z powodu obecności i śpiewu chóru w czasie Mszy św., ze względu na wcześniejszą taką niespodziankę dla Państwa Huncza. Jednak, pewnie nie zabrakło wśród jubilatów radości z usłyszanego śpiewu chóru, ze wspólnego spotkania i z dobrych życzeń w takim pięknym dniu - dniu jubileuszu.
Życzenia dla jubilatów - dla P. Krystyny i Huberta Wolny:
Wszystkiego dobrego w każdym dniu,
opieki Boga i Maryi,
dużo zdrowia i radości,
dalszych lat życia
we wzajemnej miłości.
Szczęście
To takie uczciwe...
- Wszystkie lata wspólne,
ze słońcem i w niepogodę,
okrywając się co dzień
Bożym Parasolem,
nie lękając się częstych,
życiowych deszczu kropel.
To takie szlachetne...
- Gdy pomimo trudności,
idzie się przed siebie,
kierując w ważną "stronę"
swoje serce.
I czuje się wtedy
"taką" nieopisaną radość,
którą jest ludzkie szczęście.
Autor: Beata Jasińska; Opole, dn.: 30.10.2013 r.
Dnia: 17.11.2013 r. (niedziela) o godz.: 10:30 chór im. ks. Wojciecha Skrobocza wraz z niektórymi członkami Opolskiego Chóru Kameralnego śpiewał w czasie Mszy św. Odpustowej pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego. Była to Msza św. Dz. błag. do B. Op. MBNP i św. Katarzyny z podz. za łaski, z pr. o dalsze zdrowie i Boże błog. w int. Magdaleny i Józefa w rocznicę ślubu, za córkę, synów z rodzinami oraz za ++ z rodzin Piechota - Matejka - Nocoń i pokr. - W int. żyjących Parafian i Dobrodziejów naszego kościoła z pr. o Boże błog.
Przed Mszą św. odbyła się próba chóru. W czasie Mszy św. chór zaśpiewał ogółem dziesięć utworów. Na wejście rozpoczął od utworu: "Cześć oddawajmy św. Katarzynie", którego słowa opisują życie tej świętej - patronki kościoła parafialnego. Poza tym, zaśpiewane zostały - pewnie ulubione przez członków chóru - stałe części Mszy św. /Josef Dahiberg, Kwiatkowski/ oraz inne - tj.: "Modlitwa powszechna" /S. Cichoń/, "Credo in unum Deum", "Modlitwa Kapłana". /G. Verdi/ "Anima Christi" /M. Frisina/, a na zakończenie - "Jesus Christ you are my life" /M. Frisina/. Partie wokalne wykonali: P. Barbara Leszczyńska i P. Tomasz Krzemiński.
Niektóre utwory zaśpiewane były też z dźwiękiem gitary w wykonaniu Aleksandry Bazelak.
W czasie Mszy św. kazanie wygłosił ks. Daniel Breguła - pracownik Seminarium Duchownego w Opolu. Tematem kazania było m.in.: znaczenie soli w chrześcijańskim życiu, dążenie do świętości, przykład św. Katarzyny dla innych. Zadane też zostało wszystkim pytanie: "Jaka jest moja wiara i czy nie utraciła już swego smaku?" Ks. Daniel Breguła opowiedział też o tym, żeby w życiu nie rezygnować ze wszystkiego, nie skracać np. modlitwy. Dał też inny przykład, że "Boże Słowa przyjmuje się w całości albo wcale". Innym tematem kazania było też światło oczekiwane przez Boga od ludzi oraz dążenie do Niego, dawanie innym przykładu wiary z myślą o przyszłym świecie. Ks. Daniel Breguła opowiedział także parafianom o św. Katarzynie, która swoim życiem pokazała wiarę chrześcijańską. Potem zadał on następne pytanie skierowane do parafian: "Czy jest jeszcze we mnie smak i światło wiary?" - Warto więc zastanowić się nad swoim życiem, zadając sobie te dwa - oraz też inne - pytania, aby lepiej żyć, wzrastając w wierze, stanowiąc dla innych dobry wzór postępowania, dążąc do świętości.
Pod koniec Mszy św. parafianie odśpiewali z dźwiękiem organów uroczyste "Te Deum" oraz też piękną pieśń: "Gdzie w uroczystej cichości."
Jak już zostało wcześniej wspomniane - na zakończenie Mszy św. chór wykonał utwór: "Jesus Christ you are my life". Wyśpiewując Bogu: 'Jesus Christ you are my life alleluia, alleluia...' - wśród członków chóru można było wyczuć wspólnotową radość. Były to na pewno dla każdego wspaniałe chwile. Po tym śpiewie, chór otrzymał oklaski od zasłuchanych parafian.
Można przyznać, że w czasie innych Mszy św., chór nie zawsze może zaśpiewać tyle utworów, ile wykonał np. w czasie tej Mszy św. Odpustowej. Jeszcze dodatkowo śpiewał na wcześniejszej próbie w kościele. - Wszystko na Chwałę Bożą. To więc, jest na pewno powodem radości Wspólnoty chóru.
Dnia: 22.11.2013 r. (piątek) w kościele parafialnym w Opolu Groszowicach o godz.: 18:00 odprawiona została: MSZA SZKOLNA I MŁODZIEŻOWA; Przez wstawiennictwo św. Cecylii w int. żyjących i ++ chórzystów.
Członkowie chóru parafialnego, którzy mogli, wzięli udział w tej Mszy św. Tego dnia obchodzone było święto św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej.
Cecylia z Rzymu. - Wikipedia
Dnia: 26.11.2013 r. (wtorek) chór podobnie, jak w zeszłych latach, spotkał się w Opolu Groszowicach, w sali Przedszkola "Bajkowa Rodzina" o godz. 19:00, na kolacji z okazji święta św. Cecylii, zorganizowanej przez Proboszcza Parafii - ks. Norberta Dragona i poprzez życzliwość w wynajęciu sali oraz poprzez ogólną pomoc w organizacji imprezy P. Kornelii Lysek - Dyrektor tamtego przedszkola. Chór i goście otrzymali zaproszenie na kolację od Księdza Proboszcza wcześniej - w czasie jednej z prób chóru.
Członkowie chóru i zaproszeni goście zajmowali dwa długie rzędy stołów. Przed kolacją, Ksiądz Proboszcz rozpoczął i odmówił wraz z chórem "Modlitwę przed jedzeniem". Potem był czas kolacji, która składała się z różnych smacznych dodatków oraz z zimnych napojów. W dalszej części kolacji odbyło się przemówienie Księdza Proboszcza, w czasie którego podziękował on m.in.: P. dr. Marianowi Bilińskiemu - Dyrygentowi chóru - za prowadzenie chóru. Natomiast P. Marian Biliński, również podziękował publicznie różnym osobą zaangażowanym na rzecz chóru. Były też inne przemówienia. Chór śpiewał w czasie tej kolacji - wspólnej imprezy: różne utwory biesiadne, popularne piosenki z odległych lat i nowsze utwory chóralne. P. Wiesław Długosz - parafialny chórzysta /basy/ oraz fotograf - wykonał dużo pamiątkowych zdjęć, które można zobaczyć w galerii Kroniki chóru.
Tak właśnie minął wieczór - wśród osób, które swoją chęcią, udziałem - tworzą tą ważną - Wspólnotę chóru i są w niej, jak jedna - dobra, wspaniała Rodzina.
Galeria zdjęć
Dnia: 28.11.2013 r. (czwartek) w kościele parafialnym w Opolu Groszowicach, na chórze, o godz.: 19:00 - chór parafialny i kilka osób z Opolskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego - spotkali się na dograniu kilku utworów do możliwości wydania drugiej płyty - w odpowiednim nakładzie. Partie solowe śpiewała chórzystka Opolskiego Chóru Kameralnego - P. Barbara Leszczyńska.
Była też parominutowa przerwa na odpoczynek, napicie się, np. herbaty albo na zjedzenie czegoś. Można było zauważyć gościnność niektórych osób, np. poprzez przyniesienie dużego termosu z herbatą i częstowanie nią innych oraz poczęstunek dobrymi piernikami. Można to nazwać - dbaniem o swoją Wspólnotę chóru.
Po przerwie, nadal trwały nagrania do płyty i robione też były grupowe zdjęcia na balkonie chóru.
Nagrania zakończyły się po godzinie 21:00.
Teraz więc, można mieć nadzieję, że z tych wszystkich nagranych utworów, powstanie jedna - druga już - dobra płyta, będąca miłą pamiątką śpiewu w tym chórze.
Dnia: 9.12.2014 r. (poniedziałek) członkowie chóru parafialnego im. ks. Wojciecha Skrobocza , którzy mogli, pojechali do Bodzanowic, koło Olesna, na pogrzeb Śp. Gertrudy Dragon - mamy księdza Proboszcza, zmarłej dnia: 6.12.2013 r. Chór uczestniczył w czasie Mszy św. Pogrzebowej i w Pogrzebie. We Mszy św. kazanie wygłosił biskup - Wieczorek. Chór zaśpiewał utwory tj.: "Powołanie", "Przy Twym Krzyżu" i "Stój przy mnie".
Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
Z powodu śmierci P. Gertrudy Dragon - dla księdza Norberta Dragona i jego rodziny - wyrazy współczucia
składa
Wspólnota chóru Parafialnego
Dnia: 24.12.2013 r. (wtorek) chór parafialny im. ks. Wojciecha Skrobocza spotkał się w kościele po godz.: 23:00 na próbie, w czasie której śpiewał i za razem, przypominał sobie ćwiczone już wcześniej - w czasie innych wtorkowych prób - wyznaczone utwory. Po próbie, chór wziął udział w Nabożeństwie przed Pasterką o godz.: 23:40, a potem na Pasterce.
W czasie Nabożeństwa przed Pasterką, "Rorate Coeli." zaśpiewali Panowie: Marian Biliński, Krzysztof Biliński, Tomasz Fronia i Bernard Bazelak. Następnie, chór parafialny zaśpiewał trzy kolędy tj.: "Cicho pada śnieg." /Worte und Weise: Volkstümlich. Chorsatz: Franz Biebl/ - z muzyką gitary w wykonaniu Aleksandry Bazelak i fletu w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego, publicznie po raz pierwszy - "Weihnachtsstern." /Satz: Manfred Bühler/ - również z dźwiękiem gitary i "Przybieżeli do Betlejem." Po zaśpiewaniu tych kolęd przez chór, solistka - Patrycja Kawałek zaśpiewała też inną, ładną - nowoczesną kolędę.
O północy usłyszano gong 12 razy. Na wejście chór parafialny zaśpiewał utwór: "Transeamus usque
Bethlehem." von Josef Schnabel; bearbeitet von Jos.
Gruber. Parafianie zaśpiewali kolędę: "Wśród nocnej ciszy.", a na Gloria - kolędę: "Gdy się Chrystus rodzi."
W czasie kazania ks. Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział parafianom m.in. o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia.
Na Ofiarowanie chór zaśpiewał kolędę: "Radość dziś nastała.", a w czasie Komunii Świętej - "Noc cicha w śnie."
Na zakończenie był czas na zaśpiewanie przez parafian dawnej kolędy - "Cicha noc." Potem P. Krzysztof Biliński zaśpiewał swój autorski utwór z udziałem skrzypiec.
Po Pasterce była możliwość przyjęcia Komunii Świętej przez członków chóru parafialnego. W prawej nawie przedniej części kościoła umiejscowiona była szopka, do której można było podejść, by ją zobaczyć, czy pomodlić się przy niej w tym pięknym dniu świętowania Bożego Narodzenia.
(...) Chrystus się narodził, w ciele Bóg przychodzi. Z Panny czystej narodzony świat ten oswobodzi.
I my też śpiewajmy, Zbawcę wysławiajmy. W prostym żłobie zrodzonemu: chwałę, cześć oddajmy.'
Dnia: 12.01.2014 r. (niedziela - Święto Chrztu Pańskiego) chór im. ks. Wojciecha Skrobocza prawdopodobnie za porozumieniem dyrygenta chóru - P. Mariana Bilińskiego, z dyrygentem Chóru Katedralnego z Opola - P. Józefem Chudallą, w porozumieniu z proboszczem tamtej Parafii - ks. Infułatem Prałatem Edmundem Podzielnym i proboszczem Parafii z Opola Groszowic - ks. dz. Norbertem Dragonem, wybrał się do Katedry Opolskiej, po czym wziął udział w Sumie: za Parafian o godz.: 10:30. Suma ta odprawiona została przez proboszcza parafii katedralnej.
Chór w czasie Sumy śpiewał kolędy i pieśni pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego, z dźwiękiem organów w wykonaniu P. Józefa Chudalli i z akompaniamentem P. Tomasza Froni. Na Wejście zaśpiewaliśmy „Cicho pada śnieg” a przed odczytaniem Ewangelii "Alleluja" /Kwiatkowskiego/. Kazanie wygłosił Proboszcz Parafii - ks. Infułat Prałat Edmund Podzielny. W czasie kazania wymienił on różne pytania do rozważenia dla osób wiernych, np.: Ile jest we mnie Chrystusa? Skierował też pytania odnoszące się szczególnie do osób, które przyjęły w swoim życiu któryś z sakramentów świętych, np.: Ile Chrystusa jest w tobie od czasu przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej?
Na Ofiarowanie można było usłyszeć utwór chóralny: "Wśród nocnej ciszy." W czasie Komunii Świętej chór zaśpiewał dwa utwory tj.: "Radość dziś nastała" i "Przybieżeli do Betlejem". Natomiast, na zakończenie wykonał śpiewany przez chór od lat utwór - "Nad Betlejem w ciemną noc.
W trakcie Sumy wykonane zostały zdjęcia chóru na balkonie, a potem po jej zakończeniu - zdjęcia grupowe - przy Ołtarzu. Dla członków chóru te wspólne zdjęcia pewnie są i będą miłą pamiątką.
Tego dnia chór im. ks. Wojciecha Skrobocza z Parafii w Opolu Groszowicach śpiewał w Katedrze Opolskiej już chyba po raz trzeci - tym razem sam - bez współudziału innego chóru, czy chórów.
Suma ta transmitowana była "na żywo" w Radio Plus Opole.
Pewnie każdy z członków chóru przyznałby, że dobrze było wziąć razem udział w Sumie i razem zaśpiewać.
Galeria zdjęć Autor zdjęć - Gerard Krupa
Dnia: 17.01.2014 r. (piątek - św. Antoniego, opata - wspomnienie) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy św. Dz. błag. w int. ks. Proboszcza z ok. ur. - od Chórzystów, którą sprawował ks. Proboszcz Parafii - Norbert Dragon.
Chór pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał w czasie Mszy św. cztery utwory. Na Wejście wykonał utwór: "Wśród nocnej ciszy." Ksiądz przypomniał parafianom o wspomnieniu tego dnia św. Antoniego. Powiedział też o swoich intencjach sprawowania tej Mszy św. Były to intencje m.in.: za dar życia, zdrowia, powołania, z prośbą o służbę Parafii, za dobrych ludzi, ...
Parafianie zaśpiewali kolędę: "Gdy się Chrystus rodzi." Po Ewangelii, chór wykonał utwór: "Weihnachtsstern" /Satz: Manfred Bühler/.
Parafianie wykonali też utwór należący do części stałych Mszy św.: "Święty, Święty.", znany i śpiewany już nie raz przez chór parafialny, opr. przez P. S. Paluszka. Utwór ten ma piękną melodię.
Chór zaśpiewał kolędę: "Nad Betlejem w ciemną noc". Jest to, jak napisano przy tytule: 'stara francuska kolęda'. Należy ona chyba do ulubionych kolęd chóru.
W czasie Mszy św. zaśpiewano też uroczyste Te Deum - "Ciebie Boże wielbimy".
Następnie, przy Ołtarzu były podziękowania księdza proboszcza - Norberta Dragona. Powiedział on na temat kapłaństwa, że 'jest darem'. Swoje podziękowania skierował on m.in. - dla: rodziców, Chóru parafialnego, Służby Ołtarza; parafianom, przyjaciołom; za obecność, modlitwę, życzenia, sms-y.
Kilkoro dzieci z Przedszkola "Bajkowa Rodzina" z Opola zebrało się przy Ołtarzu i każde z nich powiedziało księdzu proboszczowi swój wierszyk, który był formą życzeń urodzinowych. Dzieci sprawiły tym księdzu proboszczowi radość.
Na zakończenie Mszy św. chór zaśpiewał kolędę: "Cicha noc."
Natomiast, po Mszy św. - ze względu na chłodną pogodę - chór, nie wychodząc z kościoła, pokierował się za Panią Ireną F., idącą w stronę Ołtarza, niosącą w ręku duży kwiat - prezent od chóru. Kiedy chór zebrał się już przed Ołtarzem i gdy przyszedł Ksiądz Proboszcz, zaśpiewano jemu z dźwiękiem trąbki w wykonaniu P. Józefa Mikody - "Sto lat", a potem dwa razy pierwszą zwrotkę - "Życzymy, życzymy". Było miło.
Z okazji Urodzin
- Księdzu Proboszczowi - Norbertowi Dragonowi:
Błogosławieństwa Bożego i opieki Maryi;
Wielu łask Bożych;
Wytrwałości w posłudze kapłańskiej;
Dużo zdrowia;
Dużo radości;
Spełnienia marzeń;
Wszystkiego dobrego.
Życzy
- Wspólnota Chóru parafialnego
Dnia: 2.02.2014 r. (niedziela; Święto Ofiarowania Pańskiego) w kościele parafialnym, w Opolu Groszowicach o godz.:16:00 odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu: Chóru Katedralnego z Opola, pod dyrekcją P. Józefa Chudalli i Chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic, pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego.
Z myślą o członkach Chóru Katedralnego, o dobrym ich ugoszczeniu, niektórzy członkowie chóru parafialnego z Opola Groszowic przyszli, bądź przyjechali do salki parafialnej już na godz.: 14:00. Zaangażowali się też wcześniej w przygotowanie różnych ciast, potraw, napojów - na poczęstunek i w zakup różnych produktów oraz w ułożenie stołów, krzeseł, w wystrój salki.
Natomiast o godz.: 15:00 w kościele parafialnym odbyła się próba chórów przed Koncertem Kolęd. W czasie tej próby, członkowie chórów ustawiali się odpowiednio przy Ołtarzu. Chóry śpiewały swoje utwory: osobno i wspólnie. Jeden utwór zaśpiewany został też solowo przez P. Krzysztofa Bilińskiego.
O godz.: 16:00 Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon przywitał publicznie gości - Chór Katedralny z Opola wraz z dyrygentem - P. Józefem Chudallą oraz Chór parafialny. Zapowiedział Koncert Kolęd obu chórów. P. Marian Biliński, również ze swojej strony - przywitał członków chóru i jego dyrygenta - P. Józefa Chudallę. Przeczytał parafianom przez mikrofon repertuar chóralny.
Pierwszym chórem, który zaśpiewał był Chór Katedralny z Opola. Wykonał on zgodnie z zaplanowanym repertuarem cztery utwory - kolędy: "Dies est laetitiae" /"Dies est Leticje."/, "W Betlejem, w szopce", "U żłóbka", "Hen z dalekich stron."
W następnej części Koncertu Kolęd, P. Krzysztof Biliński zaśpiewał "Pastorałkę".
Potem, przed Ołtarz wyszedł Chór parafialny z Opola Groszowic - tym razem z Księdzem - Norbertem Dragonem, który jest również członkiem tego chóru.
Chór z parafialny z Opola Groszowic pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego, również wykonał cztery utwory - niektóre z dźwiękiem fletu w wykonaniu P. Mariana Bilińskiego i z dźwiękiem keyboard'u w wykonaniu P. Tomasza Froni. Te cztery utwory to: "Cicho pada śnieg" /Worte und Weise: Volkstümlich. Chorsatz: Franz Biebl/, "Nowa radist stala" /ukraiń. mel. lud./, "Weihnachtsstern" /Satz: Manfred Bühler/ i "Radujtiesia wsi ludije" /opr. Romuald Twardowski/.
Na zakończenie Koncertu Kolęd, oba chóry zaśpiewały razem ze sobą dwa utwory: "Promiennym blaskiem" /harm. Roger C. Wilson; Kolęda norweska/ i "Adeste Fideles." /harm. D. Wilkock/, otrzymując brawa od słuchaczy, parafian.
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon zaprosił publicznie gości i chór parafialny do salki na poczęstunek.
Będąc już w salce, członkowie chóru zajęli wybrane przez siebie miejsca, częstując się gorącą kawą i innymi napojami, ciastem, sałatkami. Przy stołach odbywały się rożne rozmowy. Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon przyszedł do salki po Mszy świętej. Wszyscy zaśpiewali też wspólnie jeden z utworów z Koncertu Kolęd - "Adeste Fideles."
Niektóre osoby z Chóru Katedralnego z Opola wyraziły swoje pozytywne zdanie odnośnie gościnności Chóru parafialnego z Opola Groszowic. Warto jest ufać, że pozostałe osoby, też spędziły dobrze czas z chórem z Opola Groszowic.
Ksiądz Proboszcz przed Koncertem Kolęd przytoczył - pewnie znaną już niektórym - łacińską dewizę: "Ad maiorem Dei Gloriam", znaczącą: "Na większą chwałę Bożą." Warto jest kierować się w swoim życiu tą dewizą. Wszystko ofiarowane Bogu, np. każdy śpiew w chórze, każdy koncert chóralny, czy każda inna sprawa - jest ważne. Taka ludzka postawa zbliża do Boga. Jest ona dobrem, które warto jest w sobie ulepszać.
Koncert Kolęd: Chóru Parafialnego z Opola Groszowic i Chóru Katedralnego z Opola, w kościele parafialnym, w Opolu Groszowicach, ogłoszony został wcześniej na plakatach .
Galeria zdjęć Autor zdjęć - Gerard Krupa
Dnia: 12.02.2014 r. (środa) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w czasie Mszy świętej o godz.: 18:00. Była to Msza święta: Do MBNP z podz. za otrzymane łaski, z pr. o dalszą opiekę i zdrowie oraz Boże błog. w int. Horsta Johst z ok. 75 r. ur., za żonę i w int. całej rodziny.
Chór parafialny w czasie tej Mszy św. wykonał dwa utwory - drugi - pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego.
Na początku Mszy świętej usłyszano melodię trąbki w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Ksiądz Proboszcz Parafii - Norbert Dragon przeczytał intencje Mszy św.
Tego dnia w kościele parafialnym na organach grał organista poza parafialny - w zastępstwie P. Tomasza Froni. Parafianie zaśpiewali z dźwiękiem trąbki piękną pieśń: "Wszystko Tobie dziś oddaję."
Utwory należące do stałych części Mszy św., tj.: "Święty, Święty, Święty..." /Franz Schubert/ i "Baranku Boży", też zaśpiewane zostały przez parafian, z dźwiękiem organów i trąbki. Było uroczyście.
Potem chór parafialny wykonał pierwszy utwór: "Canticorum Iubilo" /G.F. Haendel (1685-1759). Edición: Jose iguel Galán/ - bez udziału dyrygenta P. dr. Mariana Bilińskiego, który z powodu spraw osobistych, dotarł do kościoła na balkon chóru w trakcie Mszy świętej, zaraz po tym utworze. Trochę nie łatwo było śpiewać bez dyrygenta. To pewnie ciekawe doświadczenie dla członków chóru.
Parafianie zaśpiewali wspólnie uroczyste: "Te Deum" - "Ciebie Boże wielbimy" z udziałem organów i trąbki.
Następnie Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon złożył publicznie z Ołtarza życzenia swoje i od chóru - P. Horstowi Johstowi - członkowi chóru parafialnego - z okazji Jego jubileuszu - 75 rocznicy urodzin. To życzenia min. dotyczące: optymizmu, zdrowia, życzliwości. Ksiądz Norbert opowiedział również parafianom o śpiewie P. Horsta w chórze parafialnym. Wspomniał też Śp. P. Szywalskiego, który był, podobnie, jak P. Horst Johst - długoletnim członkiem chóru parafialnego. Podziękował też chórowi parafialnemu.
Po błogosławieństwie końcowym, chór parafialny zaśpiewał - wtedy już pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego - utwór: "Ave Maria" /von K. May; aran. M. Biliński/.
Po zakończeniu Mszy świętej, członkowie chóru zamierzali zejść z balkonu chóru na dół, aby złożyć osobiście życzenia P. Horstowi Johstowi. Jednak P. Horst przyszedł na górę, na chór i tam otrzymał osobiste życzenia od członków chóru, życzenia wspólne, w formie śpiewu, w utworze "Sto lat" oraz kwiatka.
Przed kościołem były dalsze życzenia dla P. Horsta. Zaśpiewano P. Horstowi ponownie - też "Sto lat", z udziałem trąbki.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Życzenia dla P. Horsta Johsta od Wspólnoty chóru parafialnego:
Opieki Boga i Maryi,
błogosławieństwa Bożego,
Darów Ducha Świętego,
zdrowia,
wiele radości,
dalszego śpiewania we Wspólnocie Chóru parafialnego,
spełnienia marzeń,
dalszej serdeczności.
- Życzy:
Wspólnota Chóru parafialnego
Dnia: 5.03.2014 r. (Środa Popielcowa) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza śpiewał w kościele parafialnym o godz.: 18:00, w czasie Mszy świętej: Za ++ Zofię i Stanisława Wójcik oraz ich rodzeństwo, ++ Krystynę i Alojzego Jaskóła oraz za ++ starzyków.
We Mszy świętej przewodniczył ks. dr. Norbert Dragon, a gościem w kościele parafialnym był znany wielu parafianom - Ks. Mateusz Buczma, który wygłosił później swoje kazanie.
Na Wejście wszyscy parafianie zaśpiewali Pieśń: "Bądź mi litościw." Natomiast, na posypanie popiołem - chór zaśpiewał nowy utwór: "Nawróć się ludu w pokorze". Parafianie zaśpiewali Pieśń: "Miałem ci ja w sercu". Po niej, mały skład chóru wykonał utwór: "Jam gościem na tym świecie." Polskie słowa do chorału J.S. Bacha - O Hupt woll Blut und Wunden. Lud zaśpiewał też Pieśń: "Miłosierdziem Twoim Panie." Zaraz po nim, członkowie chóru w małym składzie wykonali utwór: "O Matko miłościwa". Chór w stałym składzie zaśpiewał piękny utwór - znany i śpiewany już od lat - "Powołanie".
Swoje kazanie wygłosił - jak już wcześnie zostało napisane - ks. Mateusz Buczma. Tematem kazania było m.in. nawrócenie się do Boga.
W czasie Komunii świętej chór wykonał po raz pierwszy utwór: "Wysłuchaj Panie dobrotliwy". /Opr. St. Wiechowicz/. To jeden z nowych utworów chóru. Parafianie zaśpiewali potem Pieśń: "Pójdź do Jezusa." W dalszej kolejności, chór wykonał refren utworu: "Anima Christi", a soliści: Beata Bazelak, Ela Dudek, Barbara Gnieździuch i Urszula Krupa - kolejne zwrotki.
Na zakończenie Mszy świętej - ostatnim utworem, wykonanym przez chór był: "Sviaty Boże".
Członkowie chóru po Mszy św. zeszli z balkonu chóru i udali się przed Ołtarz na posypanie głowy popiołem i po tym, kto mógł, przyjął też Komunię świętą.
Środa Popielcowa jest czasem przed 40-dniowym Postem. Biorąc udział we Mszy świętej, pewnie każdy zastanowił się nad przyszłymi dniami Postu być może też na temat zmiany - ulepszenia dzięki Bogu swojego dotychczasowego życia.
____________________________________________________________
'Nawróć się ludu w pokorze, w poście i w płaczu i żalu, a światłość twoja jak zorze rozbłyśnie nad Jeruzalem ...'
Mam przyjemność zakomunikować, iż ukazała się druga płyta nagrana przez nasz chór parafialny. Znalazło się na niej 17 utworów wykonywanych przez chór w trakcie najważniejszych uroczystości kościelnych: Bożego Ciała i Mszy św. odpustowej ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podzielono je na cztery części: w pierwszej utwory ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w drugiej fragmenty Mszy św., w trzeciej utwory Marco Frisiny a w czwartej utwory wielkich kompozytorów. Jest jeszcze bonus, gdzie usłyszymy dwa utwory w zmienionym wykonaniu.
Płytę można nabyć za 15 złotych.
Komunikat zamieścił: Wiesław Długosz
Dnia: 23.03.2014 r. (niedziela) chór im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wraz z Chórem "Laudate Dominum" z parafii bł. Czesława z Opola i Opolskim Chórem Kameralnym, w kościele w Groszowicach, w godz.: 15:45-16:45, w czasie Gorzkich Żali z Kazaniem pasyjnym - wziął udział w Koncercie Pasyjnym oraz we Mszy świętej. Kazanie pasyjne wygłosił Ojciec Jezuita. Tematem Kazania pasyjnego było m.in.: nawrócenie się człowieka grzesznego do Boga i zmiana dotychczasowego życia.
Dzień wcześniej oraz przed koncertem, w kościele odbyła się próba chórów - wspólna i osobna. W sobotę, poza ćwiczeniami ustalonych utworów, była też próba dotycząca odpowiedniego ustawienia się chórów przy Ołtarzu - do wykonywania utworów osobnych i wspólnych.
Pierwszym chórem, który zaśpiewał w czasie Gorzkich Żali, był chór parafialny im. ks. Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic. Wykonał on pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego dwa utwory tj.: "Nawróć się ludu w pokorze" i "Sviaty Boże". Następnie Chór "Laudate Dominum", pod dyrekcją P. Ludmiły Wocial-Zawadzkiej - wykonał swoje dwa utwory /a capella/: "Popule Meus" /M. Sowa/ i "Crucifigatur" /G. Deák-Bárdos/. Potem Opolski Chór Kameralny, pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego wykonał utwory tj.: "Justorum animae" /M. Brosing 3'00/ i "Jesu Mitis" /F. Nowowiejski 2'00/.
W dalszej części Koncertu Pasyjnego, do Opolskiego Chóru Kameralnego dołączyły dwa chóry: Chór "Laudate Dominum" wraz z Chórem parafialnym z Opola Groszowic i wykonały razem trzy utwory tj.: "Popule Meus" L. da Victoria /a capella/ 2'00" - Z Chóru parafialnego z Opola Groszowic zaśpiewały osoby, które znały ten utwór, "Nostra Gloria" M. Frisina /z organami - w wykonaniu P. Tomasza Froni i solistami/ 3'00", "Stabat Mater" M. Frisina /z organami - w wykonaniu P. Tomasza Froni i solistami/ 4'00" - Chór parafialny z Opola Groszowic zaśpiewał refren tego utworu. Na skrzypcach grał Krzysztof Biliński. Jako soliści śpiewali: Anna Grygiel, Barbara Leszczyńska, Bernard Bazelak, Jarosław Pilc oraz Bolesław Szypelow.
Był to piękny koncert w zakresie Gorzkich Żali - uzupełniał je i dopełniał. W ławkach można było dostrzec dużo zasłuchanych parafian.
Po koncercie - o godz.: 16:45 odbyła się Msza święta w intencji wolnej z udziałem trzech chórów, biorących wcześniej udział w Koncercie Pasyjnym, tym razem rozmieszczonych na dole w kościele, w bocznej prawej nawie.
Na Wejście parafianie zaśpiewali Pieśń. Natomiast, na Kyrie - trzy chóry wykonały wspólnie utwór: "Signore vero corpo" Aut.: M. Frisina. Psalm zaśpiewał Organista parafialny - P. Tomasz Fronia. Na Offertorium - Ofiarowanie - Pieśń zaśpiewali parafianie. W czasie "Sanctus" - Chóry: "Laudate Dominum" i Opolski Chór Kameralny wykonały utwór: "Santo" M. Frisina. Na Agnus Dei - trzy chóry wykonały wspólnie utwór: "Agnello di Dio" M. Frisina. W czasie Komunii świętej Pieśń zaśpiewali parafianie. Na Dziękczynienie trzy chóry wykonały utwór: "Anima Christi" M. Frisina. Jeśli chodzi o śpiew Na Wyjście, to Pieśń zaśpiewali parafianie, a potem trzy chóry wykonały utwór: "Przy Twym krzyżu" W. H. Doane.
Po Mszy świętej goście parafialni - dwa chóry: "Laudate Dominum" i Opolski Chór Kameralny - na zaproszenie Księdza Parafii - Norberta Dragona i Chóru parafialnego, spotkały się w salce parafialnej na zorganizowanym poczęstunku - gorącej kawie, herbacie i ciastkach. Na ten czas ustawiono odpowiednio stoły i ławki. Spotkanie to upłynęło na wspólnych rozmowach. Chór parafialny z Opola Groszowic został zaproszony przez Dyrygentkę chóru - P. Ludmiłę Wocial - Zawadzką i chór "Laudate Dominum" na wspólny Koncert do kościoła parafialnego w Parafii bł. Czesława z Opola, na sobotę przed Niedzielą Palmową.
Wspólny śpiew, łącznie z trzema chórami, był pewnie dla niektórych ciekawym czasem i doświadczeniem, ponieważ śpiewając w jeszcze większym gronie różnych chórów, można: nauczyć się wzajemnie organizacji utworów, wypracować razem każdy utwór, dojść do dobrych rezultatów. Dobrze jest razem śpiewać. Wszystko: Na większą chwałę Bożą.
Galeria zdjęć Zdjęcia: Gerard Krupa i Wiesław Długosz
Dnia: 7.04.2014 r. (poniedziałek) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza zaśpiewał w kościele parafialnym w czasie Mszy świętej o godz.: 18:00 - Za + ks. Prałata Wojciecha Skrobocz w 10 r. śmierci.
Chór pod dyrekcją P. Tomasza Froni zaśpiewał łącznie trzy utwory: Na Wejście - "Stój przy mnie", na Ofiarowanie - "Przy Twym Krzyżu" /W. H. D.; tł. A. Bajko/ i na zakończenie - "O Głowo uwieńczona".
W czasie Mszy świętej na organach grał organista - P. Tomasz Fronia.
Tego dnia w kościele parafialnym wziął udział we Mszy świętej oraz gościł w kościele Ksiądz Mateusz Buczma a także Orkiestra z Górażdży, która dziesięć lat temu brała udział w uroczystości rocznicy urodzin oraz po raz ostatni widziała żywego Proboszcza. Na Wejście Orkiestra z Górażdży wykonała utwór: "W mogile ciemnej".
Ksiądz Norbert Dragon na początku Mszy świętej opowiedział wszystkim o Probostwie Księdza Prałata Wojciecha Skrobocza i o swoim ślubowanym posłuszeństwie przy chęci podjęcia Drogi Kapłańskiej oraz o nakazie służby w nowej Parafii - Parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu Groszowicach.
P. Tomasz Fronia zaśpiewał melodyjnie Psalm.
Wszyscy parafianie zaśpiewali też m.in. utwór: "Być bliżej Ciebie chcę".
Po Mszy świętej, Księża wraz ludem udali się do grobu Ks. Prałata Wojciecha Skrobocza, który mieści się w bocznej części, przy Placu kościelnym. Zaśpiewano tam "Barkę" wraz z udziałem Orkiestry z Górażdży. Odbyło się wtedy błogosławieństwo grobu Księdza Prałata Wojciecha Skrobocza. Na całym Placu Kościelnym znalazło się dużo ludzi.
Każdy, kto miał kiedyś możliwość poznania Ks. Prałata Wojciecha Skrobocza, mógłby pewnie powiedzieć m.in. o Jego zaangażowaniu w budowę kościołów katolickich - Jednego z nich - kościoła p.w. Chrystusa Króla, w Opolu, na Osiedlu Metalchem - nie dokończył już wybudować. Taka działalność wiąże się w możliwością poszerzania wiernych i jest wspaniałym świadczeniem dobra dla innych. Ksiądz Prałat Wojciech Skrobocz był Proboszczem Parafii, zaangażowanym nauczycielem religii w PSP Nr. 24 w Opolu, a także prowadzącym Chór parafialny, który nadal funkcjonuje i nosi nazwę pochodzącą od Jego imienia i nazwiska.
Pewnie różnym osobom brakuje tego Księdza. Choć odszedł już do Boga, można o Nim pamiętać - poza dobrymi wspomnieniami - w swojej codziennej modlitwie. Ksiądz Prałat Wojciech Skrobocz angażował się na rzecz dobra dla innych. Modlitwa za zmarłych jest też dobrem, pamięcią o tych, których nie ma już tu z nami na ziemi. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile dzięki Bogu wnieśli Oni dobra w nasze życie.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
Dnia: 12.04.2014 r. (sobota) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza w związku z zaproszeniem wraz z Opolskim Chórem Kameralnym od P. Ludmiły Wocial - Zawadzkiej - dyrygent chóru "Laudate Dominum" z Parafii p.w. bł. Czesława z Opola i członków chóru, wziął udział w Koncercie Pasyjnym, w tamtejszym kościele parafialnym o godz.: 17:00.
Dla przypomnienia, wcześniej - dnia: 23.03.2014 r. Chór "Laudate Dominum" został zaproszony do Parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu Groszowicach i wziął udział w Koncercie Pasyjnym razem z Chórem parafialnym z Opola Groszowic i Opolskim Chórem Parafialnym. Grafik śpiewanych utworów był taki sam, jak w tym Koncercie Pasyjnym, w Parafii p.w. bł. Czesława w Opolu.
Przed Koncertem Pasyjnym, odbyła się próba trzech chórów, odpowiednio do śpiewanych utworów - pod dyrekcją: P. Ludmiły Wocial - Zawadzkiej i P. Mariana Bilińskiego. Po próbie trzech chórów, chór parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny, mogły przećwiczyć jeszcze swoje utwory, również pod względem nowej - innej akustyki. W kościele p.w. bł. Czesława w Opolu, śpiewając utwory, "odbija się" echo słów. Można to było usłyszeć, np. na wcześniejszej próbie trzech chórów, w czasie śpiewania wyznaczonych słów i tekstów. Wtedy echo "odbijało" ostatnie słowo, które potem długo rozbrzmiewało - licząc nawet do siedmiu.
Na początku podszedł do Ołtarza Ksiądz i powiedział przybyłym do kościoła słuchaczom na temat Koncertu Pasyjnego trzech chórów. Przedstawił tytuły utworów chóru, który miał najpierw zaśpiewać. Następnie odczytał modlitwę ułożoną przez Siostry Zakonne.
Pierwszym chórem, który wyszedł przed Ołtarz zaśpiewał swoje dwa utwory tj.: "Nawróć się ludu w pokorze" i "Sviaty Boże", był Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego.
Zanim zaśpiewał drugi chór, wierni usłyszeli od Księdza modlitwę, rozważanie o Męce Pańskiej.
Przed Ołtarz, jako drugi wyszedł Chór "Laudate Dominum", którego zaśpiewane utwory /a capella/ pod dyrekcją P. Ludmiły Wocial - Zawadzkiej, to: "Popule Meus" M. Sowa i "Crucifigatur" /György Deák-Bardos/.
Potem została przeczytana przez Księdza następna modlitwa.
Następnie, przed Ołtarz wyszedł trzeci Chór - Opolski Chór Kameralny i zaśpiewał pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego utwory tj.: "Justorum animae" M. Brosig 3'00" i "Jesu Mitis" F. Nowowiejski 2'00".
Po śpiewie Opolskiego Chóru Kameralnego, Ksiądz przeczytał kolejną modlitwę.
W ostatniej już, można powiedzieć, części Koncertu Pasyjnego, trzy chóry zaśpiewały wspólnie - utwory tj.: "Popule Meus" L. da Victoria /a capella/ 2'00", "Nostra Gloria" M. Frisina /z organami, w wykonaniu P. Tomasza Froni i solistami/ 3'00", "Stabat Mater" M. Frisina /z organami, w wykonaniu P. Tomasza Froni i solistami, którymi byli, podobnie chyba, jak w poprzednim utworze: P. Anna Grygiel, P. Barbara Leszczyńska, P. Bernard Bazelak, P. Jarosław Pilc i P. Szypelow/ 4'00" Jeśli chodzi o chór parafialny z Opola Groszowic, to zaśpiewał on w tym ostatnim utworze sam refren.
Miło było śpiewać w kościele parafialnym p.w. bł. Czesława w Opolu, doświadczyć po raz kolejny śpiewania ze swoim chórem i razem z dwoma innymi, w nowej akustyce.
Na Koncert Pasyjny trzech chórów przybyło dużo słuchaczy. W czasie różnych początkowych prób chórów i chóru, robionych było dużo zdjęć przez różne osoby. Być może ktoś też filmował.
Po Koncercie Pasyjnym, Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic, Opolski Chór Kameralny i Chór "Laudate Dominum" z Parafii p.w. bł. Czesława w Opolu - udały się na balkon chóru i wzięły udział we Mszy Świętej. W czasie Kyrie, trzy chóry zaśpiewały utwór: "Signore vero corpo" M. Frisina. Na Sancto - Chór "Laudate Dominum" i Opolski Chór Kameralny zaśpiewały utwór: "Santo" M. Frisina. Na Agnus Dei, zaśpiewany został przez trzy chóry utwór: "Agnello di Dio" M. Frisina. Jeśli chodzi o Dziękczynienie, to w tym czasie trzy chóry zaśpiewały: "Anima Christi" M. Frisina. Utwór zaśpiewany przez wszystkie chóry Na Wyjście, nosił tytuł: "Przy Twym Krzyżu" W. H. Doane. Różne Pieśni, czy utwory grał na organach Organista z tamtego kościoła parafialnego.
Gdy zakończyła się już Msza Święta, na wcześniejsze zaproszenie od Dyrygent Chóru "Laudate Dominum" - P. Ludmiły Wocial-Zawadzkiej i tego chóru, Chór parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny, wybrały się do salki, na poczęstunek, do której drogę wskazały osoby znające już tamtą Parafię. Członkowie trzech chórów usiedli do poustawianych, wybranych przez siebie miejsc przy stołach i częstowali się gorącą herbatą, czy kawą oraz przygotowanymi przez członków chóru z tamtej Parafii - pączkami i różnego rodzaju - ciastem. W czasie tego poczęstunku, członkowie trzech chórów rozmawiali ze sobą. W pewnym momencie do salki przyszedł Proboszcz Parafii - Ks. Stanisław Dworzak. Otrzymał on od Chóru Parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola Groszowic - nagraną i wydaną drugą płytę, którą otrzymała też wcześniej Dyrygent Chóru - P. Ludmiła Wocial - Zawadzka. P. Dyrygent w czasie tego spotkania, wymieniła osoby zaangażowane w przygotowanie poczęstunku.
Proboszczowi Parafii p.w. bł. Czesława w Opolu - Księdzu Stanisławowi Dworzakowi, całej Parafii, Dyrygent Chóru - P. Ludmile Wocial - Zawadzkiej, członkom Chóru "Laudate Dominum", wszystkim zaangażowanym w gościnę Chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i Opolskiego Chóru Parafialnego - należą się serdeczne podziękowania.
'Sviaty Boże, sviaty kriepki, sviaty biezsmiertny, pomiłuj nas'.
"Śpiewajcie głosem,
śpiewajcie sercem,
śpiewajcie ustami,
śpiewajcie swoim życiem".
Św. Augustyn
"Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów."
Pitagoras
Galeria zdjęć Zdjęcia: Gerard Krupa i Wiesław Długosz
Dnia: 18.04.2014 r. (Wielki Piątek) chór im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział w: LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ w kościele parafialnym, w Opolu Groszowicach o godz.: 18:00. Jeden utwór zaśpiewał quartet. Chór zaśpiewał cztery utwory, w tym - jeden z solistami, natomiast "Mały skład" - trzy.
Na początku LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ dwóch kapłanów - w tym Ks. Norbert Dragon - w czerwonych szatach, szli za usługującymi aż do ołtarza. Ukłonili się potem, wyrażając w ten sposób swoją cześć ołtarzowi, po czym padli na twarz. Parafianie, klęcząc, modlili się. Nie było śpiewu na wejście. Ksiądz w miejscu przewodniczenia, odmówił modlitwę.
W czasie LITURGII SŁOWA przeczytane zostało: Czytanie z Księgi proroka Izajasza. W DRUGIM CZYTANIU przedstawiona została przy ołtarzu: Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana w wykonaniu różnych osób zaangażowanych w działalność parafialną - z podziałem na role - Krzysztof Biliński, Roland Kulig, Tomasz Fronia oraz część chóru.
Następnie wszyscy klęczeli w milczeniu.
Potem odbyła się: MODLITWA POWSZECHNA.
Kazanie wygłosił Proboszcz Parafii - Ks. Norbert Dragon. Zacytował w nim słowa znanej Pieśni: "W krzyżu cierpienie".
W krzyżu cierpienie
Pieśń religijna
W krzyżu cierpienie,
w krzyżu zbawienie,
w krzyżu miłości nauka.
Kto Ciebie, Boże, raz pojąć może,
ten nic nie pragnie, ni szuka.
W krzyżu osłoda,
w krzyżu ochłoda
dla duszy smutkiem znękanej;
kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie
w boleści sercu zadanej.
(...)
/Wikiźródła
Tekst: ks. Karol M. Antoniewicz +1869
Melodia: XX w.
opr. ks. Jan Siedlecki 1928/.
Ksiądz Proboszcz opowiedział też wiernym o cierpieniu Papieża - Jana Pawła II.
W czasie ADORACJI KRZYŻA ministranci przynieśli do ołtarza zasłonięty krzyż, trzymając zapalone świece i odbyły się trzy etapy odsłonięcia Krzyża przez księdza, w czasie których zaśpiewano: 'Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem.'
Księża, duchowieństwo i wierni wyruszyli z procesją przed Krzyż, przy którym każdy przyklękał, całował go albo figurę Jezusa, wyrażając swoją cześć.
Quartet w składzie: Marian Biliński, Krzysztof Biliński, Tomasz Fronia oraz Bernard Bazelak - zaśpiewał utwór: "Adoramus te Christe" /J. S. Bach/. "Mały skład" chóru zaśpiewał utwór: "Stabat Mater" /Z. Kodaly/. Chór parafialny zaśpiewał: "Przy Twym Krzyżu" /W. H. Doan/, "O Głowo uwieńczona" i z solistami : "Ludu mój".
W czasie Komunii świętej, chór zaśpiewał utwór: "Ofiara krzyża spełniona". "Mały skład" chóru zaśpiewał: "Ludu mój ludu" /Wł. Dębski/.
Najświętszy Sakrament został potem przeniesiony do Grobu Pańskiego. Chór zaśpiewał utwór: "Odszedł Pasterz od nas".
Księża wraz z posługującymi udali się do zakrystii.
Na zakończenie, "Mały skład" chóru zaśpiewał utwór: "Cierniami uwieńczoną" /J. S. Bach/.
Potem, członkowie chóru zeszli z balkonu chóru i udali się w kierunku ołtarza, gdzie była możliwość przyjęcia Komunii świętej, oddania czci Jezusowi wystawionemu na krzyżu przy ołtarzu i Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.
'(...) Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud. O Jezu dzięki Ci za Twej męki cud.'
Dnia: 13.05.2014 r. (wtorek) chór im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział w Nabożeństwie Fatimskim, w kościele parafialnym, o godz.: 20:00.
Wcześniej, o godz.: 19:00, odbyła się próba chóru.
W czasie Nabożeństwa Fatimskiego, chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego, zaśpiewał dwa utwory: Na wejście Marianek, ministrantów i księdza - "Ave Maria - Gdy klęczę przed Tobą", a na zakończenie - "Idźmy, tulmy się jak dziatki" /Mel.: z Podhala; Opr.: A. Zoła/.
Ksiądz Proboszcz Parafii - Norbert Dragon opowiedział wiernym o wydarzeniach i cierpieniu Jana Pawła II, które było skutkiem zamachu na Niego - dnia: 13.05.1981 r.
W czasie Nabożeństwa Fatimskiego, odmówiony został Różaniec Święty i śpiewane były różne Pieśni.
W czasie procesji wokół kościoła, P. Tomasz Fronia i P. Mikoda, zagrali znany parafianom utwór: "Z dalekiej Fatimy" i każdy z członków chóru, kto chciał, mógł go zaśpiewać. Niektórzy wzięli udział w procesji wokół kościoła.
Na dworze była pogoda deszczowa, burzowa, ale też zmienna. Być może, ze względu na taką pogodę, nie wszyscy mogli dotrzeć na próbę chóru i na Nabożeństwo Fatimskie.
'Wszystko Tobie daję każdy sen i każdą myśl
Matko Boga, Matko moja wznieś je przed Pana tron.
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum, benedicta tu'.
Dnia: 8.06.2014 r. (niedziela) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 10:30 we Mszy świętej niedzielnej - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Jerzego Wolny z ok. 60 r. ur., za żonę Urszulę, za córki, zięciów, za wnuczki i wnuka.
Wcześniej, przed Mszą świętą, o godz.: 10:30, odbyła się też próba chóru i "Małego składu".
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory tj.: Na Wejście - "Canticorum Iubilo" /G. F. Haendel (1685-1759); Edicion: Jose iguel Galan/, następnie, w dalszej części Mszy świętej - CECYLIADĘ 2007 - "SZUKAJ KRÓLESTWA BOŻEGO / "ALLELUJA" /Mel.: Karen LAFFERTY (ang.); Słowa niem.: Barbara WERNER (INNV/1025) ... i na zakończenie - "Jesus Christ you are my life". Refren / Coda /. Musica: Mons. Marco Frisina.
Na organach grał organista i chórzysta - P. Tomasz Fronia, który zaśpiewał też Psalm.
Na początku Mszy świętej, Ksiądz Proboszcz Parafii - Norbert Dragon przeczytał parafianom Odezwę Biskupa Opolskiego na temat święceń.
P. Tomasz Fronia zaśpiewał również i zagrał "Sekwencję" oraz Pieśń: "Przybądź Duchu Stworzycielu".
P. Marian Biliński /organy/ i P. Krzysztof Biliński /skrzypce/ zagrali utwór: Secret Garden - "Adagio".
Parafianie zaśpiewali: "Te Deum Laudamus".
Po Mszy świętej, członkowie chóru wraz z innymi parafianami zaśpiewali przed kościołem P. Jerzemu Wolnemu - "Sto lat", a potem każdy już mógł złożyć swoje osobiste życzenia. P. Jerzy Wolny otrzymał od chóru w prezencie kwiaty.
Życzenia dla P. Jerzego Wolnego z okazji 60 rocznicy Urodzin:
Opieki Boga i Maryi.
Dużo zdrowia, szczęścia,
dużo radości - w życiu osobistym, rodzinnym i chóralnym.
- Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Dnia: 9.06.2014 r. (poniedziałek) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy świętej - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za otrzymane łaski, z pr. o dalsze zdrowie i Boże błog. w int. Urszuli i Gerarda z ok. 30 r. ślubu, za córkę, synów, synową, zięcia i wnuczki - o godz.:18:00.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego, z udziałem muzyki organowej w wykonaniu P. Tomasza Froni, zaśpiewał cztery utwory, tj.: "Canticorum Iubilo" /G. F. Haendel (1685-1759). Edicion: Jose iguel Galan/, "Alleluja" /W. A. Mozart/, "SZUKAJ KRÓLESTWA BOŻEGO / ALLELUJA" K A N O N /Mel.: Karen LAFFERTY (ang.) .../
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon powiedział parafianom do wiadomości o tym, że jubilaci mogą przyjąć Komunię Świętą pod dwiema postaciami.
"Mały skład" zaśpiewał utwór: "Modlitwa o pokój" /m. Norbert Blacha, sł. Mirosława Hanusiewicz/.
Zaśpiewano też uroczyste "Te Deum". Ksiądz Proboszcz złożył z Ołtarza jubilatom swoje życzenia z okazji 30 lat ślubu. Było w nich zdanie: "(...) Żeby wino Waszej miłości nie straciło smaku".
Pan Tomasz Fronia zagrał na organach jedną zwrotkę Pieśni: "Gdzie w uroczystej cichości". Parafianie odmówili Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Po zakończonej Mszy świętej, chór wyszedł przed kościół i tam Państwu: Urszuli i Gerardowi Krupa zaśpiewali: "Sto lat", a potem składano życzenia osobiste. Jubilaci otrzymali od chóru bukiet kwiatów.
Życzenia dla Państwa Urszuli i Gerarda Krupa:
Opieki Boga i Maryi.
Dalszych lat życia w:
zdrowiu, miłości, szczęściu i radości.
Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Wierność
Nieodstępowanie od zasad
wzajemnych relacji
- lojalności wobec:
kobiety i mężczyzny,
mężczyzny i kobiety,
wzbudzając zaufanie,
z uwagą - z zainteresowaniem
i gotowością:
zrozumienia, wspierania, oczekiwania
- stanowi:
dobry przykład dla społeczności,
zadanie
- dotrzymywanie zawsze wierności.
Autor: Beata Jasińska. Opole, dn.: 3, 4 i 5 lipca 2014 r.
Dnia: 19.07.2014 r. (Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy świętej - Za żyjących Parafian i o dobre tegoroczne zbiory i urodzaje - w int. naszych Rolników, z procesją do czterech ołtarzy - o godz.: 8:00.
Przed Mszą świętą, o godz.: 7:30, odbyła się próba chóru w salce parafialnej.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego, zaśpiewał w czasie Mszy świętej siedem utworów tj.: Na Kyrie - "Kyrie" /Josef Dahlberg 1957/, po Ewangelii - "Alleluja" /W. A. Mozart/, na Dziękczynienie - "Pan jest mocą swojego ludu" /m. J. Berthier, Taize/, na Wystawienie - "Pastoral Tantum ergo" /Ignaz Reimann/. Następnym utworem chóru była" CECYLIADA 2007 - "SZUKAJ KRÓLESTWA BOŻEGO / ALLELUJA" K A N O N /Mel.: Karen LAFFERTY (ang.) Słowa niem.: Barbara WERNER (JNNY/1025) .../, który został zaśpiewany przy pierwszym ołtarzu, w pobliżu kościoła, z boku budynku Poczty.
Chór parafialny nie wziął w tym roku udziału w całej Procesji Bożego Ciała, choć była możliwość - jeśli ktoś chciałby - wyruszenia wraz z innymi parafianami do czterech ołtarzy. Członkowie chóru udali się wtedy już do czwartego ołtarza, umiejscowionego koło przedniego wejścia do kościoła, po lewej stronie i ćwiczyli tam swoje wyznaczone utwory, oczekując na przybycie parafian. Gdy dotarli oni do czwartego ołtarza, chór parafialny zaśpiewał z solistami /P. Beata Bazelak, P. Elżbieta Dudek, P. Bernard Bazelak/ utwór: "DZIĘKI CI, PANIE" /sł.: Radpert z St. Gallen; muz.: Paweł Bębenek/.
Po Procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy, parafianie udali się do kościoła. Na zakończenie - chór parafialny zaśpiewał z solistami /P. Beata Bazelak, P. Elżbieta Dudek/ utwór: "Jesus Christ you are my life". Refren /Coda/. Musica: Mons. Marco Frisina.
"Mały skład" chóru zaśpiewał w czasie Mszy świętej dwa utwory: Na Wejście - "Jesu mitis" /F. Nowowiejski/ i w czasie Komunii Świętej - "Modlitwę o pokój" /m. Norbert Blacha, sł. Mirosława Hanusiewicz/.
W kościele parafialnym, w czasie Mszy świętej gościł Ksiądz - Mateusz Buczma, który wygłosił swoje Kazanie. W czasie Kazania powiedział parafianom zdanie, choć może było to pytanie:
- "Czy ty masz jeszcze marzenia".
Tematem Kazania była też możliwość dążenia przez człowieka do rzeczy niemożliwych.
Dnia: 12.07.2014 r. (sobota; św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i m.) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opolskim Chórem Kameralnym i paroma osobami z Chóru z Parafii św. Piotra i Pawła z Opola, wziął udział w - Pierwszej Mszy św. niedzielnej - intencja zbiorcza - Dz. błag. do B. Op. MBNP, św. Katarzyny z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Elżbiety i Mariana Bilińskich z ok. 35 r. ślubu, za dzieci z rodzinami i za krewnych oraz bliskich z pr. o Bożą opiekę - Za + matkę Otylię Wiecheć w 3 r. śm. - Za + Henryka Gaida, za ++ rodziców z rodzin Kocot - Gaida i pokr.
Chór parafialny z Opola Groszowic pod dyrekcją P. Bolesława Szypelowa, w czasie Mszy św. zaśpiewał sześć utworów, tj.: Na Wejście - "Celebro il Signore" /M. Frisina/, Na Kyrie - "Kyrie" (Signore vero corpo) /M. Frisina/, W czasie Alleluja - "Alleluja" /M. Frisina/, W czasie Offertorium - "O Panie mój" /muz. J. Elsner/ - 2 i 3 zwrotkę, Na Sanctus - "Santo" /Musica di Marco Frisina/, Na Wyjście - "Jesus Christ you are my life" /Musica: Mons. Marco Frisina/.
Muzykę organową wykonywał organista i chórzysta parafialny - P. Tomasz Fronia.
Psalm zaśpiewał P. Bolesław Szypelow.
Opolski Chór Kameralny z Gośćmi z Chóru, z Parafii św. Ap. Piotra i Pawła z Opola, pod dyrekcją P. Bolesława Szypelowa, zaśpiewali w czasie Mszy św.: Na Agnus Dei - "Agnus Dei" /PUCCINI/ i w czasie Dziękczynienia - "Benedicamus" /CRAFT/.
W czasie Communio - jeden z chórzystów w czasie Mszy św. - P. Bartosz Nowak /Tenor/ zaśpiewał pięknie operowym głosem utwór "Ave Maria" /Caccini/.
W czasie Mszy świętej Ksiądz Proboszcz Parafii - Norbert Dragon zaproponował możliwość przyjęcia Komunii świętej pod dwiema postaciami przez Państwo: Elżbietę i Mariana Bilińskich. Otrzymali oni od Księdza Proboszcza życzenia a od chórów prezent - ikonę, którą poświęcił proboszcz oraz wiązankę 35 róż w kolorze kremowym. Członkowie chórów składali też swoje osobiste życzenia. We Mszy świętej wzięła udział również mama P. Mariana Bilińskiego.
Wcześniej - dnia: 8.07.2014 r. (wtorek) w kościele, na balkonie odbyła się próba chórów, którą poprowadził P. Bolesław Szypelow.
Życzenia dla Państwa: Elżbiety i Mariana Bilińskich z okazji 35 Rocznicy Ślubu:
Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.
Darów Ducha Świętego.
Opieki Boga i Maryi.
Dużo zdrowia.
Wiele miłości.
Spełnienia marzeń.
Kolejnych rocznic.
Następnych dni pełnych radości.
Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Na zakończenie wszyscy uczestnicy tej wspaniałej uroczystości stanęli przed ołtarzem do grupowego zdjęcia.
We dwoje
W rozmowie z Bogiem,
po raz kolejny
przed Jego Ołtarzem,
rozmyślali pewnie
o swoim życiu
i o sobie nawzajem
... że zawsze ze sobą - razem.
Każdy dzień, jak w klatkach filmu
- zmieniany ma swój scenariusz,
posiada nową historię.
To Bóg zauważa dwojga ludzi,
daje im chęć
dobrego postrzegania siebie,
by Drogą Życia
szli zawsze we dwoje.
Autor: Beata Jasińska. Opole, dn.: 19.08.2014 r.
zdjęcia wykonał Keyart
Dnia: 19.07.2014 r. (sobota) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opolskim Chórem Kameralnym - wziął udział w ognisku, na działce jednej z członkiń chóru, zorganizowanym przez Państwo: Elżbietę i Mariana Bilińskich z okazji Ich 35 Rocznicy Ślubu oraz przez Księdza Proboszcza Parafii, Opiekuna Chóru parafialnego i chórzysty - Norberta Dragona - z okazji zakończenia prób chóru do czasu powakacyjnego.
W czasie ogniska, odczytane zostały przez P. Wiesława Długosza - życzenia dla Jubilatów i wiersz autorski na temat miłości. Częstowano się przyrządzonymi wcześniej potrawami, ułożonymi na osobnym, długim stole. Przede wszystkim, smażono na ognisku kiełbasę. Spożywano też zimne napoje. Śpiewane były różne piosenki biesiadne. Wszyscy siedzieli na ławkach albo też ustawiali się w grupach, w bocznej części ogniska i śpiewali. Do różnych utworów, była grana muzyka: akordeonowa i gitarowa, w wykonaniu P. Mariana Bilińskiego i skrzypcowa, w wykonaniu P. Krzysztofa Bilińskiego. Obaj Panowie zagrali też wspólnie dwa utwory z muzyki klasycznej. Jeden z nich, to utwór Johann-a Pachelbel-a - "Canon in D Major", a drugi - "Gdybym był bogaty". Siedząc przy stole oraz przy porozstawianych ławkach, również wspólnie rozmawiano.
Ognisko zakończyło się późno, w nocy. Wcześniej, chórzyści posprzątali teren działki i przy ognisku. Potem rozeszli się do domów i mieszkań. Od tamtej pory - pozostał czas do następnych wspólnych spotkań i chwil.
"Nadzieja jest instynktowną potrzebą jutra".
/Wojciech Bartoszewski/
"Nadzieja uczy czekać pomalutku".
/ks. Jan Twardowski/
"Czym byłoby życie bez nadziei? Iskrą odrywającą się od rozpalonego węgla i gasnącą natychmiast".
/Friedrich Holderlin/
Galeria zdjęć zdjęcia: Wiesław Długosz
Dnia: 5.10.2014 r. (niedziela; Odpust Parafialny) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz: 11:00 w kościele parafialnym, w UROCZYSTEJ SUMIE ODPUSTOWEJ - Do Matki Boskiej Różańcowej w int. żyjących Parafian, Gości, za nasze Rodziny prosząc Boga za Jej wstawiennictwem o wszelkie potrzebne łaski - Dz. błag. w int. Franciszka Franczok, z ok. ur., za żonę Hildegardę i za dzieci z rodzinami.
Chór parafialny w czasie UROCZYSTEJ SUMY ODPUSTOWEJ zaśpiewał pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego. Na organach zagrał Organista parafialny - P. Tomasz Fronia, na skrzypcach - P. Krzysztof Biliński. Towarzyszyła też Orkiestra dęta z Maliny.
Gościem w czasie UROCZYSTEJ SUMY ODPUSTOWEJ był Ksiądz z Katedry Opolskiej.
Na początku odbyło się wejście księży z Procesją do kościoła. Wtedy Orkiestra dęta z Maliny zagrała pewien utwór. Parafianie z dźwiękiem organów /P. Tomasz Fronia/, zaśpiewali Pieśń: "Zawitaj Królowo Różańca Świętego".
Na Wejście, Chór parafialny pod dyrekcją P. Mariana Bilińskiego, zaśpiewał: "Alleluja" /W. A. Mozart/.
Kazanie wygłosił Ksiądz z Katedry Opolskiej, w którym zacytował "Modlitwę św. Bernarda": 'Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo (...)' Ksiądz opowiedział też historię o żołnierzu i matce, będącymi wzorem dążenia do swojej Matki - Maryi. Powiedział o zasłudze Maryi - o wygranej przez wojska walki z Turkami; o poleceniu Maryi w dniu: 13.05.1917 r., dotyczącym odmawiania codziennego Różańca Świętego; o propozycji Papieża Franciszka odnośnie modlitwy o pokój na Ukrainie. Ksiądz z Katedry Opolskiej zostawił do przemyślenia to, jak Matka Boża współpracuje z tymi, którzy się Jej oddają. W kazaniu tym - Ksiądz omówił też temat związany z Bł. Karoliną Kózkówną i opowiedział historię księdza Jerzego Popiełuszko. Poza tym, polecił też odmawianie Różańca Świętego. Na zakończenie kazania, zarecytował wiersz, który rozpoczyna się zdaniem: 'Przesuwam w rękach Różańcowe ziarna (...)'
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego, zaśpiewał: "Credo". Następnym utworem było: "Kyrie" /Josef Dahlberg 1957/. Potem chór parafialny wraz z melodią skrzypiec w wykonaniu P. Krzysztofa Bilińskiego i z Orkiestrą dętą z Maliny, zaśpiewał utwór: "Dobra Matko i Królowo" /opr. M. Biliński/.
Parafianie zaśpiewali znany chórowi utwór: "Święty, Święty, Święty ..." /Franz Schubert/
Chór parafialny zaśpiewał też piękny utwór: "Ty wskazałeś drogę do miłości".
Inna Pieśń zaśpiewana przez Parafian z udziałem skrzypiec, to: "Daj mi Jezusa".
Na Wystawienie Najświętszego Sakramentu zaśpiewano Pieśń: "Bądźże pozdrowiona".
W czasie Procesji została zaśpiewana Pieśń: "Idzie, idzie Bóg prawdziwy".
Uroczyste "Te Deum" zaśpiewano z melodią organów, skrzypiec i Orkiestry dętej z Maliny. Następną Pieśnią z udziałem organów i Orkiestry dętej z Maliny, była: "O Maryjo, Królowo nasza".
Na zakończenie UROCZYSTEJ SUMY ODPUSTOWEJ, Orkiestra dęta wykonała rytmiczny utwór.
Ty wskazałeś drogę do miłości
1.
Ty wskazałeś drogę do miłości, Ty Panie,
Ty zmieniłeś świat swym Zmartwychwstaniem, Ty Panie, Panie!
Tylko Ty jeden wiesz, co w mym sercu dzieje się,
Tylko Ty, Panie tylko Ty. /2x
2.
Ty oddałeś życie za nas wszystkich, Ty Panie,
I dlatego jesteś tak mi bliski, Ty Panie.
U Twych stóp cały świat, Ty wiesz, co czeka nas,
Tylko Ty, Panie, tylko Ty.
(...)
Modlitwa św. Bernarda
Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka. Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.
Galeria Zdjęcia: Marian Biliński
Dnia: 13.10.2014 r. (poniedziałek; bł. Honorata Koźmińskiego - wspomnienie Matki Boskiej Fatimskiej) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 20:00 w NABOŻEŃSTWIE DO MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał dwa utwory. "Mały skład" zaśpiewał jeden utwór.
W czasie Procesji Na Wejście, lud zaśpiewał trzy zwrotki Pieśni: "Niepokalana" z muzyką organową, w wykonaniu P. Tomasza Froni; trąbki, w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Ksiądz Proboszcz - opowiedział swoimi słowami modlitwę do Matki Bożej. Opowiedział o: Łucji, Hiacyncie i Franciszku, 'ich posłannictwie'; względach Maryi wobec ludzi, ich 'modlitwy, pokuty ...'
Ksiądz Proboszcz wymienił Tajemnice Różańca Świętego: Tajemnice Światła, który został odmówiony.
Potem, odbyło się zapalenie świec i Procesja dookoła kościoła. Chór parafialny zaśpiewał utwór: "Ave Maria" /von K. May, aran. M. Biliński/. Natomiast, lud zaśpiewał z dźwiękiem organów Pieśń: "Bądźże pozdrowiona". Następnie, odmówiona została Modlitwa wieczorna. Odbyło się ŚLUBOWANIE. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za 'liczny udział'.
Na zakończenie, chór parafialny zaśpiewał utwór: "MARYJO ŚLICZNA PANI" /St. Paluszek/. Utwór, który zaśpiewał "Mały skład", to: "Hallelujah" /słowa i muzyka: Leonard Cohen, aranżacja: Roger Emerson/.
Dnia: 17.10.2014 r. (piątek) o godzinie 17:00 odbyło się ognisko chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza, zorganizowane przez Państwo Bazelak i Państwo Miszkiel. Miejscem ogniska była działka. Wyrażona została zgoda Organizatorów na udział w ognisku również zaproszonych gości. Dlatego też, przybyły tam osoby spoza chóru - ktoś z rodziny, czy ze znajomych niektórych członków chóru.
Organizatorzy ustalili już wcześniej z pozostałymi członkami chóru, że każdy przyniesie sobie coś do zjedzenia, jednak ze swojej strony przygotowali też dla wszystkich na poczęstunek różne rodzaje sałatek i napoje.
Chór i Goście siedzieli na ławkach, dookoła rozpalonego, dużego ogniska i częstowali się sałatkami i napojami. Potem, jak zawsze, śpiewali różne Pieśni katolickie - religijne, piosenki biesiadne i inne - piosenki różnych wokalistów i zespołów muzycznych. Poza tym, rozmyślali i rozmawiali.
Pomimo tego, że był miesiąc: październik, pogoda była dobra, ustabilizowana. Ognisko trwało do nocy. Dobrze, że można było się wspólnie spotkać poza próbami chóru.
Dla Państwa Bazelak i Państwa Miszkiel - podziękowania od Wspólnoty chóru parafialnego za udostępnienie terenu działki i za zorganizowanie ogniska.
Dnia: 25.10.2014 r. (sobota) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział we Mszy Świętej o godz.: 13:00 - Dz. błag. do B. Op. MB Różańcowej w int. Sabiny i Stanisława Wójcik z ok. 25 r. ślubu, dzieci, rodziców, najbliższej rodziny prosząc o zdrowie, pomyślność i wszelkie Boże błogosławieństwo.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory, gdzie dwa z nich, to: "Dobra Matko i Królowo" (opr. M. Biliński), "Ty wskazałeś drogę do miłości". "Mały skład" zaśpiewał utwór: "Hallelujah" (słowa i muzyka: Leonard Cohen, aranżacja: Roger Emerson).
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział przy Ołtarzu o Panu Stanisławie Wójciku, jego żonie - Sabinie i ich dzieciach. Były to zdania wypowiedziane z radością, np. na temat swojej znajomości z P. Stanisławem Wójcikiem - z prób chóru parafialnego. Ksiądz Proboszcz złożył też Jubilatom swoje życzenia.
W czasie Mszy Świętej, Państwo: Sabina i Stanisław Wójcik otrzymali od Księdza Proboszcza zgodę na przyjęcie Komunii Świętej pod dwiema postaciami.
Po Mszy Świętej, przed kościołem zgromadzili się Jubilaci - Państwo: Sabina i Stanisław Wójcik z rodziną, znajomymi, Chórem parafialnym i innymi. Najpierw zaśpiewano tam Jubilatom: "Sto lat", a potem składano osobiste życzenia.
Życzenia dla Państwa: Sabiny i Stanisława Wójcik z okazji 25-tej Rocznicy Ślubu:
Wszystkich chwil z Bogiem i Maryją,
zdrowia, miłości,
wzajemnych lat pełnych radości.
- Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Dnia: 16.11.2014 r. (niedziela, Odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 10:30 we Mszy Świętej Odpustowej - Za ++ Annę i Franciszka Piechota i za ++ z rodzin Piechota - Matejka - Nocoń, pokr. i d. op. - Dz. błag. do B. Op. MB. Różańcowej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Magdaleny i Józefa z ok. 57 r. ślubu, w int. dzieci z rodzinami, za wnuki, za całą rodzinę z pr. o Bożą opiekę.
W czasie Mszy Świętej Odpustowej uczestniczył też Ksiądz Ryszard.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów. Jeden z nich zaśpiewany został z solistami. Również jeden, osobny utwór zaśpiewał "Mały skład".
Na Wejście chór parafialny zaśpiewał utwór: "Święta Katarzyna z Aleksandrii" /M. Biliński/ z muzyką organów, wykonaniu P. Tomasza Froni i z muzyką skrzypiec, w wykonaniu P. Krzysztofa Bilińskiego.
Psalm Święty zaśpiewali: P. Tomasz Fronia i P. Krzysztof Biliński z podkładem muzyki organowej.
W czasie Ewangelii chór parafialny zaśpiewał: CANTICO DELL'AGNELLO Musica di Marco Frisina - "Alleluia", w którym partię solową zaśpiewała P. Anna Grygiel.
Kazanie wygłosił Ksiądz Ryszard. Było to kazanie na temat: rozmowy z Bogiem, lekceważenia Boga i religii, złych zamiarów szatana, chęci Boga dodobroci wiary, do przestrzegania Jego Przykazań - Dekalogu. Ksiądz opowiedział też o osobie Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, o niewyrażeniu zgody na zabranie Krzyża Świętego. Zacytował też zdanie któregoś z autorów: "Kto Krzyż posiada - posiada Skarb". Poza tym, powiedział o wielkim znaczeniu Krzyża Chrystusowego w życiu i o wrogim nastawieniu do Krzyża Świętego. Na końcu Kazania, zarecytował słowa Pieśni: 'Noszę krzyżyk maleńki, jak Przyjaciel jest ze mną ...'
Na Ofiarowanie chór parafialny wraz z solistami zaśpiewał utwór: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" /M. Frisina/.
Na Sanctus chór parafialny zaśpiewał utwór: "Santo" /M. Frisina/.
W czasie Komunii Świętej "Mały skład" zaśpiewał utwór: "Hallelujah" /L. Cohen/.
Natomiast, Na Zakończenie chór parafialny zaśpiewał utwór: "Benedicamus" /J. Krafft/.
Przed Mszą Świętą Odpustową, w kościele parafialnym odbyła się też próba chóru.
Galeria zdjęć - zdjęcia: Marian Biliński
Dnia: 22.11.2015 r. (sobota; św. Cecylii, dz. i m.) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 18:00 w - Pierwszej Mszy św. niedzielnej - intencja zbiorcza - Przez wstawiennictwo św. Cecyli w int. naszych Chórzystów, ich rodzin z pr. o Boże błog. i za naszych zmarłych Chórzystów (...)
W czasie tej Mszy Świętej chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów. "Mały skład" też zaśpiewał - jeden utwór.
Na Wejście chór parafialny zaśpiewał: "Hymn do Świętej Cecylii" /Ks. A. Chlondowski/.
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział historię Świętej Cecylii.
W czasie Ewangelii chór parafialny zaśpiewał: "Alleluja" /M. Frisina/.
Psalm Święty zaśpiewał Organista parafialny - P. Tomasz Fronia.
Na Ofiarowanie chór parafialny zaśpiewał utwór: "Ty wskazałeś drogę do miłości" - z muzyką organową w wykonaniu P. Tomasza Froni i z muzyką gitarową w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak.
Na Sanctus zaśpiewany został przez chór parafialny utwór: "Święty, Święty" /opr. St. Paluszek/. Podkładem była muzyka organowa, wykonana przez P. Tomasza Fronie i muzyka trąbki, wykonana przez P. Tadeusza Mikodę.
Na Komunię Świętą "Mały skład" zaśpiewał utwór: "Hallelujah" /L. Cohen/.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: "Cóż Ci Jezu damy". Następnie, zaśpiewano: "Te Deum".
Ksiądz Proboszcz podziękował chórowi parafialnemu za śpiew w czasie Mszy Świętej.
Na Zakończenie chór parafialny zaśpiewał utwór: "CHRISTUS VINCIT".
Dnia: 25.11.2014 r. (wtorek) chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza spędził wspólnie czas z okazji Święta Świętej Cecylii - na kolacji zorganizowanej przez Księdza Proboszcza Parafii - Norberta Dragona. Kolacja rozpoczęła się o godzinie 19:00 i miała miejsce w Przedszkolu "Bajkowa Rodzina" w Opolu Groszowicach. Spotkanie to odbyło się za zgodą Dyrektor Przedszkola - P. Kornelii Lysek, jej pomocy i Pań z Przedszkola w przygotowaniu posiłków i napojów.
W jednej z sal Przedszkola poustawiano w dwóch rzędach stoły z krzesłami. Na stoły podano różne potrawy i napoje. Kolacja upłynęła na: wspólnych rozmowach, dwóch przemówieniach - Księdza Proboszcza Norberta Dragona, a następnie P. Mariana Bilińskiego na temat podziękowań różnym osobą, podsumowania czasu chóralnego i na śpiewie. W tym roku zaśpiewanych zostało bardzo dużo utworów: chóralnych, innych utworów religijnych i świeckich - biesiadnych oraz bardziej nowocześniejszych - popularnych. Nie brakowało też muzyki do śpiewanych utworów. Była to muzyka gitarowa.
Za zaproszenie Chóru parafialnego przez Księdza Proboszcza - Norberta Dragona na kolację z okazji Dnia Świętej Cecylii, za udostępnienie na ten czas sali Przedszkola "Bajkowa Rodzina" w Opolu Groszowicach przez Dyrektor Przedszkola - P. Kornelię Lysek, za przygotowanie przez tę Panią i przez Panie z Przedszkola smacznych posiłków - dziękuje Wspólnota Chóru parafialnego. Był to ciekawy wieczór.
Galeria zdjęć Zdjęcia: Wiesław Długosz
Dnia: 19.12.2014 r. (piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 18:00 we Mszy Świętej - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za otrzymane łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Ireny Figura z ok. ur. i w int. całej rodziny (Roraty).
W czasie Mszy Świętej Roratniej Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon zadawał dzieciom różne pytania z historii biblijnej.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory. Były to Części Stałe Mszy Świętej, tj.: "Baranku Boży" /opr. St. Paluszek/, "Święty, Święty" /opr. St. Paluszek/ i utwór: "Ty wskazałeś drogę do miłości".
Wszyscy zaśpiewali: "Te Deum".
Ksiądz Proboszcz złożył swoje życzenia dla Państwa Figura. Odbyło się losowanie dla dzieci.
Po Mszy Świętej członkowie chóru zaśpiewali Państwu Figura: "Sto lat", a później składali życzenia.
Dla Państwa Figura z okazji Urodzin:
Wielu łask Bożych, opieki Maryi, zdrowia, spełnienia marzeń
oraz radości.
- Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Dnia: 24.12.2014 r. (środa; Wigilia Bożego Narodzenia) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 24.00 w PASTERCE do Dzieciątka Jezus w int. młodzieży i za Parafian - Za + Innocentego Pfitzner w 10 r. śm. i za ++ z rodziny.
W czasie Nabożeństwa przed Pasterką, Panowie - Krzysztof Biliński, Marian Biliński, Tomasz Fronia i Bernard Bazelak zaśpiewali: "Rorate Coeli". Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał siedem utworów: "Kleines Kindla", "W GÓRĘ SERCA" /Jan Kaszycki, opr. Ks. A. Chlondowski/, "Betlejemskie pole śpi" /t. kantyczka; m. ludowa; opr. A. Zoła/ i "DZIECINO SŁODKA" /Autor nieznany/.
Był potem 12 razy GONG.
Na Wejście chór parafialny zaśpiewał: "Transeamus usque Bethlehem" /von Josef Schnabel bearbeitet von Jos.Gruber/. Wierni zaśpiewali też kolędę: "Wśród nocnej ciszy".
Na Gloria zaśpiewana została kolęda: "Gdy się Chrystus rodzi".
Na Sanctus chór parafialny zaśpiewał: "Święty, Święty" /opr. St. Paluszek/.
Na Agnus chór parafialny zaśpiewał: "Baranku Boży" /opr. St. Paluszek/.
Na Komunię Świętą "Mały skład" zaśpiewał utwór: "Czy słyszysz? ..." /A. Bajko/. Innym utworem "Małego składu" była: "Kołysanka Marii Panny" /J. Drzewoski/.
Na Zakończenie zaśpiewano kolędę: "Cicha Noc".
Dnia: 1.1.2015 r. (czwartek; św. Bożej Rodzicielki Maryi – Dzień Pokoju) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 16:30 we Mszy Św. - Dz. błag. w int. Elżbiety i Józefa Mylek z ok. urodzin, z pr. o zdrowie i Boże błog. i za dzieci z rodzinami.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego w czasie Mszy Świętej zaśpiewał kilka utworów m.in.: „DZIECINO SŁODKA” /Autor nieznany/, „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/, „Betlejemskie pole śpi” /t.: kantyczka; m.: ludowa; opr.: A. Zoła/.
Wszyscy zaśpiewali też kolędę: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zaśpiewano również: „Te Deum”.
Po Mszy Świętej członkowie chóru parafialnego złożyli Jubilatom swoje życzenia.
Życzenia dla Państwa – Elżbiety i Józefa Mylek z okazji Urodzin:
Bożej opieki i opieki Maryi.
Zdrowia.
Spełnienia marzeń.
Pomyślności.
Wiele radości.
- Życzy:
Wspólnota Chóru Parafialnego
Dnia: 17.01.2015 r. (sobota; św. Antoniego opata) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18:00 w – Pierwszej Mszy św. niedzielnej – intencja zbiorcza – Dz. błag. Do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr o dary Ducha św. w int. ks. Proboszcza z ok. urodzin – Msza św. ofiarowana od Chórzystów (…)
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał w czasie Mszy Świętej sześć utworów.
Na Wejście chór parafialny zaśpiewał utwór: „Nad Betlejem w ciemną noc” stara francuska kolęda.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział przy Ołtarzu o życiu św. Antoniego, m.in. to, że żył samotnie i zmarł w 356 r., mając 165 lat. Ksiądz wspomniał też o Tygodniu Modlitwy O Jedność Chrześcijan.
Wszyscy do muzyki organów w wykonaniu Organisty – P. Tomasza Froni i do muzyki trąbki w wykonaniu – P. Tadeusza Mikody, zaśpiewali kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”.
Psalm Święty zaśpiewał P. Tomasz Fronia. Usłyszano ładną melodię kolejnych zwrotek Psalmu, a między nimi zaśpiewano wspólnie jego Refren: 'Przychodzę Boże pełnić Twoją wolę'.
Chór parafialny zaśpiewał też utwór: „DZIECINO SŁODKA” (Autor nieznany) z muzyką fletu w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego i z muzyką gitarową w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak.
Innym utworem chóru parafialnego był: „Święty, Święty, Święty” /opr. St. Paluszek/.
Następnie chór parafialny zaśpiewał: „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/.
Potem chór parafialny zaśpiewał utwór: „W GÓRĘ SERCA” /Jan Kaszycki; opr. Ks. A. Chlondowski/.
Chór parafialny zaśpiewał do melodii fletu /P. dr. Marian Biliński/ utwór: „Betlejemskie pole śpi” /t.: kantyczka; m. ludowa; opr.: A. Zoła/.
Ostatni utwór zaśpiewany w czasie Mszy Świętej przez chór parafialny nosił tytuł: „RADUJTIESIA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „LOS REYES MAGOS” do muzyki: fletu /P. dr. Marian Biliński/, organów /P. Tomasz Fronia/ i trąbki /P. Tadeusz Mikoda/.
Na Zakończenie Mszy Świętej – Ksiądz Proboszcz powiedział od siebie parę zdań. Potem kilkoro dzieci z Przedszkola „Bajkowa Rodzina” z Opola Groszowic – w ramach życzeń Urodzinowych – zarecytowało Księdzu Proboszczowi wierszyki. Życzenia złożyli również: Szafarz Komunii Świętej – P. Miszkiel, dziewczyna ze Wspólnoty Marianek i jedna osoba ze Służby Ołtarza.
Wszyscy zaśpiewali kolędę: „Bóg się rodzi”, a Na Zakończenie Mszy Świętej - „Cichą Noc”.
Po Mszy Świętej członkowie chóru parafialnego podeszli przed Ołtarz i tam poczekali na Księdza Proboszcza – Norberta Dragona. Gdy wyszedł z Zakrystii, wtedy chór zaśpiewał: „Sto lat.” Było miło, wesoło.
Księdzu Proboszczowi – Norbertowi Dragonowi z okazji Rocznicy Urodzin, Wspólnota Chóru Parafialnego życzy:
Bożych łask.
Opieki Boga i Maryi.
Dużo zdrowia i sił
do pełnienia dalszej Posługi Kapłańskiej.
Spełnienia marzeń.
Dużo radości.
Dnia: 18.01.2015 r. (niedziela) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny wzięli udział o godz.: 11:00 we Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Parafii pw. Chrystusa Króla, na Osiedlu Metalchem.
Chór parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny w czasie Mszy Świętej zaśpiewali pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego kilka utworów.
Na organach grał Organista tamtego Kościoła Parafialnego – P. Tomasz Karkowski.
Chór „Cantate Deo” w czasie Mszy Świętej zajął dolną, lewą część kościoła, pewnie ze względu na to, że nie śpiewał wtedy utworów i być może w obawie o duży dyskomfort na balkonie chóru, biorąc pod uwagę dużą liczbę wszystkich obecnych członków chórów.
Po Mszy Świętej o godz.: 11:00 odbył się przy Ołtarzu – KONCERT KOLĘD w wykonaniu: Chóru Parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i Chóru Parafialnego „Cantate Deo” z Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata z Opola – Metalchemu.
Przed Ołtarzem byli rozmieszczeni członkowie Chóru parafialnego z Opola Groszowic, a w lewej części Kościoła stali członkowie Chóru Parafialnego „Cantate Deo” z Parafii na Metalchemie.
Jako pierwszy swoje kolędy zaśpiewał Chór Parafialny „Cantate Deo” pod dyrekcją P. Joanny Dudy – Kot. Tytuły zaśpiewanych kolęd, to: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Z narodzenia Pana”.
Dyrygent Chóru parafialnego z Opola Groszowic – P. Marian Biliński przedstawił słuchaczom repertuar i opowiedział o dobranych kolędach.
Chór Parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewali kolędy tj.: „DZIECINO SŁODKA” /Aut. Nieznany/, „W GÓRĘ SERCA” /Jan Kaszycki; opr. Ks. A. Chlondowski/, „Betlejemskie pole śpi” /t.: kantyczka; m.: ludowa; opr. A. Zoła/, „RADUJTIESIA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/.
Następnie zaśpiewał Chór Parafialny „Cantate Deo” - trzy utwory: „Witaj Jezu”, „Zaśnij Dziecino”, „A spis Bartek”.
Opolski Chór Kameralny zaśpiewał potem również trzy utwory tj.: „Czy słyszysz”, „Kołysanka NMP”, „LOS REYES MAGOS” /S. Ramirez/.
Ksiądz Proboszcz Parafii – Janusz Iwańczuk poprosił Chór Parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny o powtórzenie utworu, który się jemu spodobał. Był to utwór: „RADUJTIESJA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/. Chór Parafialny z Opola Groszowic zaśpiewał chętnie ponownie ten utwór.
Po KONCERCIE KOLĘD, Chór Parafialny z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny – zostały zaproszone do Salki parafialnej na wspólny poczęstunek z Chórem Parafialnym „Cantate Deo”, przygotowany przez jego członków. Przy stołach odbywały się różne rozmowy. Były też krótkie przemówienia Dyrygentów Chórów.
Wspólnota Chóru Parafialnego z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny dziękują Księdzu Proboszczowi – Januszowi Iwańczukowi i Chórowi Parafialnemu „Cantate Deo” za: otwartość, udostępnienie balkonu chóru do śpiewania w czasie Mszy Świętej, chęć, realizację KONCERTU KOLĘD, poczęstunek i gościnność.
Galerie zdjęć: Małgorzata Nokiel Marek Wieliczko
Dnia: 24.01.2015 r. (sobota; św. Franciszka Salezego, bpa i dra K.) Chór Parafialny wziął udział o godz.: 18:00 w – Pierwszej Mszy św. niedzielnej – intencja zbiorcza – Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Krystyny Lelit z ok. 75 r. ur. i w int. całej rodziny (…)
Chór Parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał parę utworów tj.: „DZIECINO SŁODKA” (Autor nieznany), „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/, „Betlejemskie pole śpi” /t.: kantyczka; m.: ludowa; opr.: A. Zoła/, „RADUJTIESJA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Po Mszy Świętej Chór Parafialny zaśpiewał P. Krystynie Lelit: „Sto lat” i składał życzenia.
Życzenia dla P. Krystyny Lelit z okazji 75 Rocznicy Urodzin od Wspólnoty Chóru Parafialnego:
Opieki Boga i Maryi.
Zdrowia.
Radości każdego dnia.
Pomyślności.
Spełnienia marzeń.
Dnia: 7.02.2015 r. (I sob. m-ca) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział w – Pierwszej Mszy niedzielnej – intencja zbiorcza (…)
Na Wejście Chór parafialny z Opola Groszowic pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA (Bogu Rodzica)” /Feliks Nowowiejski/.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział wszystkim o „Jednym Pasterzu i jednej owczarni” /z Biblii/. Przedstawił też chóry i ich dyrygentów. Podziękował tym osobom, bez których nie odbyłby się Koncert. Ksiądz przedstawił intencje Mszy Świętej.
Chór parafialny zaśpiewał też utwór: „Kyrie” do muzyki: organów w wykonaniu P. Tomasza Froni, skrzypiec w wykonaniu P. Krzysztofa Bilińskiego i gitary.
P. Tomasz Fronia i P. Krzysztof Biliński zaśpiewali wspólnie Psalm Święty – Ps 147, 1-6, którego REFERN, to: 'Panie, Ty leczysz złamanych na duchu'. W innej części Mszy Świętej – zaśpiewali też: „Alleluja”, które zawiera zdanie: 'Jezus wziął nasze słabości i nasze choroby'. Wszyscy zaśpiewali Refren: 'Alleluja, Alleluja, Alleluja'. Zaśpiewano również Pieśń: „Ojcze z Niebios” do muzyki organowej.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Sanctus” /Josef Dahiberg 1957/ - również z udziałem organów. Innym utworem Chóru parafialnego był: „Agnus Dei”, zaśpiewany z melodią: organów, skrzypiec i gitary. Chór parafialny zaśpiewał także utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości”.
Na zakończenie Mszy Świętej, P. Tomasz Fronia /organy/ i P. Krzysztof Biliński /skrzypce/ zagrali utwór: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Po Mszy Świętej, przy Ołtarzu odbył się KONCERT Chórów: Chóru Parafialnego z Opola Groszowic, Chóru z Mysłowic i Męskiego Chóru Oktoich z Wrocławia.
Na początku, przed każdym występem kolejnego chóru, została przeczytana jego Historia. Najpierw zaśpiewał Chór parafialny z Opola Groszowic, potem Chór z Mysłowic i Męski Chór Oktoich z Wrocławia. Po osobnych występach Chórów, był czas na wspólny utwór: „Kol sławien”, gdzie każdy z chórów zaśpiewał go osobno i w innym języku – Chór parafialny z Opola Groszowic zaśpiewał ten utwór w języku polskim.
Utwory zaśpiewane przez oba chóry:
Pieśń nr 1 Pieśń nr 2
Pieśń nr 3 Pieśń nr 4
Pieśń nr 5 Pieśń nr 6
Pieśń nr 7 Pieśń nr 8
Pieśń nr 9 Pieśń nr 10
Pieśń nr 11 Pieśń nr 12
Pieśń nr 13 Pieśń nr 14
Pieśń nr 15 Pieśń nr 16
Po KONCERCIE, Członkowie Chórów zaproszeni przez Księdza Proboszcza – Norberta Dragona, wybrali się do odległej o kilka kilometrów od Kościoła Parafialnego - „Złotej Korony”, na poczęstunek.
Wspólnota Chóru Parafialnego cieszy się ze wspólnego śpiewania w czasie Mszy Świętej i na KONCERCIE - z goszczącymi w Kościele Parafialnym – dwoma Chórami. Podziękowanie należy więc złożyć każdemu, kto wziął udział w zorganizowaniu KONCERTU, Chórom za przyjazd do Kościoła Parafialnego, do Opola Groszowic, za ich chęć zrealizowania wspólnego KONCERTU.
Dnia: 13.02.2015 r. (piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy Świętej z okazji śmierci P. Gerharda, byłego chórzysty Chóru parafialnego.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Przy Twym Krzyżu”. W czasie tej Mszy Świętej na organach zagrał Organista – P. Komanderek. Zaśpiewał też ładnie Psalm, którego Refren, to: 'Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia'.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział wszystkim o zmarłym P. Gerhardzie, np. to, że był chórzystom. Powiedział też o obecności chórzystów w czasie Mszy Świętej, biorąc pod uwagę możliwość ich różnych spraw.
Wszyscy zaśpiewali z udziałem organów Pieśń: „Gdy trwoga nas ogarnia”.
Chór parafialny zaśpiewał utwory: „Kol sławien” i „POWOŁANIE” /AUTOR NIEZNANY/.
Została też zaśpiewana Pieśń, która zawiera słowa: 'Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam (…)'
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.
Dnia: 18.02.2015 r. (Środa Popielcowa) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 18:00 we Mszy Świętej – Za Parafian i Dobrodziejów naszego kościoła.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory. „Mały skład” zaśpiewał cztery utwory.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Bądź mi litościw” /opr. X. W. Świerczek, C. M./ W Kazaniu Ksiądz opowiedział na temat Wielkiego Postu.
Ksiądz poświęcił popiół. Na posypanie głów popiołem został zaśpiewany utwór: „Nawróć się ludu w pokorze”.
Następne zaśpiewane przez Chór parafialny utwory, to: „ANIMA CHRISTI” /Musica di Marco Frisina/, „STÓJ PRZY MNIE”.
„Mały skład” zaśpiewał utwory tj.: „Jam gościem na tym świecie”, „Jesu Mitis” /Feliks Nowowiejski Invocetion to the Sacerd Heard/.
Na Ofiarowanie Darów Ofiarnych „Mały skład” zaśpiewał utwór: „Crucem Sanctam” /Johann Michael Haydn/.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Pójdź do Jezusa”.
„Mały skład” zaśpiewał również utwór: „Amazing grace” /opr. M. Biliński/.
Dnia: 1.03.2015 r. (I Niedziela Wielkiego Postu – Wizytacja Kanoniczna) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział w – Kanonicznym powitaniu Ks. Bp. Ordynariusza Andrzeja Czai i uroczystej sumie za Parafian z udziałem chorych z błogosławieństwem Lourdzkim – O zdrowie i Boże błog. dla III Zakonu Franciszkańskiego i nowe powołania do Wspólnoty.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Najpierw odbyła się Procesja. Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA” (Bogu Rodzica) /Feliks Nowowiejski/.
W dalszej części Mszy Świętej innym utworem zaśpiewanym przez Chór parafialny była: „Święta Katarzyna”.
Ks. Bp. Ordynariusz Andrzej Czaja został przywitany przy Ołtarzu przez P. Urszulę Krupę i inną osobę z Rady Parafialnej.
Następny utwór Chóru parafialnego, to: „NOSTRA GLORIA E LA CROCE – Canto d' Ingresso /Musica di Marco Frisina/ GIOVEDI SANTO: CENA DEL SIGNORE.
Wszyscy zaśpiewali: „Pod Twą obronę”.
Ks. Bp. Ordynariusz Andrzej Czaja rozpoczął Mszę Świętą znakiem Krzyża Świętego. Potem opowiedział o sukcesach i problemach w Kościele Parafialnym. Powiedział o tym, aby przyjmować Boga i dawać dobry przykład. Omówionym tematem Księdza Bp. Ordynariusza Andrzeja Czai były też problemy świata, dotyczące pokoju, wolności wyznawania wiary.
Psalm zaśpiewał P. Bolesław Szypelow. Kazanie wygłosił Ks. Bp. Ordynariusz Andrzej Czaja. Opowiedział wtedy: o świątyni – żeby do niej przychodzić, o Przemienieniu na Górze Tabor, o problemach związanych z posiadaniem wiary. Powiedział słowa modlitwy: 'Ożywiaj naszą wiarę swoim Słowem, abyśmy mogli się cieszyć …' Pouczył również wszystkich o tym, że słuchanie Słowa Bożego ma wpływ na wiarę i przytoczył przykład posłuszeństwa Abrahama z Biblii, składającego w ofierze swojego syna. Wypowiedział zdanie na ten temat: 'Nie ma ofiary bez posłuszeństwa'. Powiedział także o praktykowaniu wiary.
P. Krzysztof Biliński zagrał na skrzypcach utwór: „Ave Maria”. P. Bolesław Szypelow zaśpiewał do muzyki organów – zagranej przez P. Tomasza Fronię i do muzyki skrzypiec – zagranej przez P. Krzysztofa Bilińskiego – utwór: „SANTO” /Musica di Marco Frisina/. Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „W Majestacie na Niebieskim Tronie”.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „ANIMA CHRISTI” /Musica di Marco Frisina/.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon powiedział Ks. Bp. Ordynariuszowi – Andrzejowi Czai o swoich wyrazach wdzięczności za obecność i wygłoszone Słowo, o radości z posługi w tej Parafii. Podziękował wszystkim i powiedział o dobrach w Parafii. Podsumował swoją wypowiedź cytatem: „Warto dla jednej Miłości żyć”.
Następnie swój głos zabrał Ks. Bp. Ordynariusz – Andrzej Czaja. Jego zdania do zebranych Wspólnot, to: 'Trwajcie w tym dobrym dziele', 'Bądźcie czujni'. Dał zadanie, aby przywrócić Bogu owieczki, które się zagubiły. Poza tym, podziękował wszystkim.
Zostały zaśpiewane Pieśni tj.: „Przed tak Wielkim Sakramentem”, „Upadnij na kolana”. „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament – zaśpiewano trzy razy.
Na Zakończenie Chór parafialny zaśpiewał utwór: „STÓJ PRZY MNIE”.
O godzinie 14.30 w Kościele Parafialnym odbyło się – Spotkanie z Chórem Parafialnym, Organistami i wszystkimi muzykami. W czasie tego spotkania Ks. Bp. Ordynariusz – Andrzej Czaja opowiedział wszystkim zebranym w lewej części kościoła, w początkowych ławkach – na temat ważnych spraw, zagadnień dotyczących bycia we Wspólnocie Chóru.
Chór parafialny zaśpiewał razem w ławkach utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości”. Każdy otrzymał od Ks. Bp. Ordynariusza – Andrzeja Czai – pamiątkowy obrazek święty. Było też zrobione przed Ołtarzem wspólne zdjęcie. W tym czasie w kościele było dużo ławek z wiernymi, czekającymi na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym Ks. Biskupa Ordynariusza.
Dnia: 3.04.2015 r. (Wielki Piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ.
Na Wejście quintet zagrał utwór: Via Crucis „Vexilla regis” /F. Liszt/. W czasie Adoracji Krzyża kapłan zaśpiewał trzy razy: 'Oto Drzewo Krzyża …' Lud wtedy również po każdym zwrocie śpiewał: 'Pójdźmy z pokłonem'.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Popule meus” /T. L. de Victoria/.
Kazanie wygłosił Prałat z Kędzierzyna – Koźla. Temat Kazania, to przebaczenie drugiemu człowiekowi, tak, jak Jezus – przebaczył na Krzyżu tym, którzy Go do Krzyża przybili.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Stabat Mater Dolorosa”.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Wisi na Krzyżu”.
Następnie Chór parafialny zaśpiewał utwór: „O GŁOWO UWIEŃCZONA”.
Ponownie zaśpiewali wszyscy – była to Pieśń: „Krzyżu Święty nade wszystko”.
Utwór Chóru parafialnego nosił tytuł: „Zawitaj, Ukrzyżowany” /opr. A. Nikodemowicz/.
W czasie Komunii Świętej – Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Ogrodzie Oliwny” /h.: J. Ł./.
Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Bożego Grobu. Wszyscy zaśpiewali Pieśni: „Witam Cię, witam” i „O Krwi najdroższa”.
Odbyła się Procesja do Bożego Grobu.
Na Zakończenie został zaśpiewany przez Chór parafialny utwór: „OFIARA KRZYŻA SPEŁNIONA” /MUZ. A. NIEZNANY, harm. H. S./.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „W Krzyżu cierpienie”.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Odszedł Pasterz od nas”.
Utwór „Małego składu”, to: „Ludu mój ludu” /Wł. Dębski/.
Słowa z Biblii: 'Ojcze w Twe ręce wkładam Ducha Mego” zaśpiewali: P. Marian Biliński, P. Tomasz Fronia i P. Bernard Bazelak.
Po LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ Chórzyści podchodzili do Ołtarza, aby ucałować Krzyż Święty.
Galeria Zdjęcia: Marian Biliński
Dnia: 13.05.2015 r. (środa; NMP z Fatimy – III Dzień Krzyżowy) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 20:00 w NABOŻEŃSTWIE DO MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ (z czytaniem zalecek).
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory i inne Pieśni.
Na wstępie Chór parafialny zaśpiewał ze wszystkimi trzy zwrotki „NIEPOKALANEJ”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział o Nabożeństwie Fatimskim. Modlił się do Maryi. Opowiedział o wydarzeniach z czasów, kiedy Maryja ukazała się trzem pastuszkom. Potem nadal modlił się do Maryi. Przypomniał też wydarzenie sprzed 33 lat, datowane na dzień: 13.05.1981 r., gdy Maryja ocaliła Papieża – Jana Pawła II przed zamachem. Ksiądz odczytał prośby do Maryi, które zostały wcześniej napisane na kartkach przez różne osoby.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Anioł Pański” /Ks. M. Krawczyk/ do muzyki organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i do dźwięku trąbki w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Został odmówiony wspólnie Różaniec Święty.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Ave Maria – gdy klęczę przed Tobą”, podobnie, jak poprzedni utwór – w wykonaniu organów i trąbki.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Bądźże pozdrowiona”. Zaśpiewano też „ŚLUBOWANIE” z muzyką organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i z muzyką gitary w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego.
Chór parafialny zaśpiewał również utwór: „MARYJO ŚLICZNA PANI” /opr. St. Paluszek/, a do tego utworu zagrał P. Tadeusz Mikoda na trąbce.
Dania: 30.05.2015 r. (sobota; św. Jana Sankandra, kapł. i m.) Chór Parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 12:00 we – Mszy św. dz. bł. z ok. Jubileuszu 70-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu – Groszowicach, w intencji wszystkich absolwentów, uczniów, pracowników oraz darczyńców tutejszej placówki z pr. o wszelkie Boże błog.
W Kościele Parafialnym gościła Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania.
Chór Parafialny zaśpiewał refren utworu: „Aprite le porte a Cristo” /Inno al beato Giovanni Paolo II / „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” / - Marco Frisina, tłum.: Ks. J. Waloszek. „Mały skład” zaśpiewał zwrotki tego utworu.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział wszystkim na temat Jubileuszu, przedstawił intencje Liturgii, powitał wszystkich z PSP nr 24 w Opolu i przybyłych spoza Polski, o których też wspomniał. Ksiądz opowiedział również o historii Parafii, PSP nr 24 w Opolu, o jej absolwentach oraz o ich wykształceniu – zawodach. Przywitał też wszystkich.
Na Ofiarowanie Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Ave Maria – gdy klęczę przed Tobą”.
Chór Parafialny zaśpiewał ze wszystkimi: „Święty, Święty, Święty ...” na melodię, jaką śpiewał już kiedyś wcześniej – autora: Franz'a Schubert'a.
Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania zagrała utwór: „Ave Maria”.
W czasie Komunii Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Anioł Pański” /Ks. M. Krawczyk/.
Zaśpiewano też: „Te Deum”.
W czasie Mszy Świętej odbyło się poświęcenie sztandaru Szkoły. Odmówiono też Modlitwę powszechną. Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział o faktach historycznych PSP Nr 24 w Opolu.
Na Zakończenie – przy Ołtarzu przemówiła Dyrektor PSP Nr 24 w Opolu – P. Alina Grzesik. Przypomniała również o wydarzeniach ze szkoły i ze swojego życia. Orkiestra Dęta Sił Powietrznych z Poznania zagrała rytmiczny utwór.
Po Mszy Świętej można było udać się na Festyn zorganizowany w PSP Nr 24 w Opolu. Był to drugi już dzień świętowania w PSP Nr 24 w Opolu. W czasie Festynu była możliwość spotkania po latach swoich znajomych ze szkoły/z klasy i nauczycieli. W wyznaczonym czasie otwarta była Szkolna Izba Tradycji, w której można było zobaczyć wiele pamiątek z dawnych lat, również dotyczących PSP Nr 24 w Opolu. Szkolna Izba Tradycji otwierana była już też przed laty, np. w czasie różnych szkolnych uroczystości. Na Festynie sprzedawane były np.: ciasto, kawa i inne posiłki oraz zimne napoje.
Był to pewnie dla każdego uczestniczącego w tym Jubileuszu - wzruszający czas pełen wspomnień.
Dnia: 4.06.2015 r. (czwartek – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) Chór parafialny wziął udział we Mszy Św. - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o dalsze zdrowie i Boże błog. w int. Urszuli i Marka Kabata z ok. 35 r. ślubu, za dzieci z rodzinami, za wnuczkę oraz za + matkę Ewę, ojca Wacława i syna Rafała.
Chór Parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście odbyła się Procesja do Ołtarza i zaśpiewano Pieśń: „Pan idzie z Nieba”.
Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - Marco Frisina /tłum.: Ks. J. Waloszek/. Zaśpiewał również: „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/. „Mały skład” zaśpiewał w tym utworze poszczególne zwrotki, a Chór Parafialny – jego refren.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Panie dobry, jak chleb”.
Zaśpiewany został też utwór: „Pastoral Tantum ergo” /Ignaz Reimann/ z udziałem fletu w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego i z udziałem organów, na których zagrał P. Tomasz Fronia.
Kazanie zostało wygłoszone przez Ks. Proboszcza – Norberta Dragona, które zawierało tematykę świętowania Bożego Ciała i z którego można było dowiedzieć się o tym, co jest ważne w życiu.
Na Ofiarowanie Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Ave Maria – gdy klęczę przed Tobą”.
Do melodii organów wszyscy zaśpiewali: „Święty, Święty, Święty, ...” /Franz Schubert/.
Chór Parafialny do dźwięku organów w wykonaniu P. Tomasza Froni – zaśpiewał również refren utworu: „DZIĘKI CI, PANIE” /sł.: Radpert z St. Gallen, muz.: Paweł Bębenek/. „Mały skład” zaśpiewał zwrotki tego utworu.
Zebrano się przed kościołem, aby wyruszyć na Procesję Bożego Ciała. Chór Parafialny ustawił się w pobliżu Poczty. Zagrała Orkiestra Dęta z Maliny. Orkiestra ta zagrała też w czasie Procesji rytmiczny utwór.
Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Benedicamus Domino” /Frans J. Krafft (1727-1795)/.
Zaśpiewano Pieśni tj.: „Idzie, idzie Bóg prawdziwy”, „Przed tak Wielkim Sakramentem”.
Galeria Zdjęcia: Sandra Kopiec oraz Wiesław Długosz
Dnia: 22.06.2015 r. (poniedziałek; męczenników Jana Fishera i Tomasza More'a) Chór Parafialny wziął udział o godz.: 18:00 we Mszy Świętej – Dz. błag. w int. ks. proboszcza z ok. 30 r. święceń kapłańskich, w czasie której pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego – zaśpiewał kilka utworów.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
W czasie Mszy Świętej Księdzu Proboszczowi – Norbertowi Dragonowi swoje życzenia złożyły różne delegacje, np.: P. Małgosia z dziećmi, Marianki, III Zakon Franciszkański, Służba Ołtarza, P. Dyrektor PSP Nr 24 w Opolu – P. Grzesik i P. Ślemp. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim przybyłym, również Chórowi Parafialnemu. Z chęcią opowiedział o powołaniu do kapłaństwa. Poprosił innych o modlitwę – jak powiedział: 'O jedną Zdrowaśkę'.
Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Benedicamus Domino” /Frans J. Krafft (1727-1795).
Życzenia dla Księdza Proboszcza – Norberta Dragona od Wspólnoty Chóru Parafialnego:
Opieki Boga i Maryi, zdrowia, wiele siły i radości, realizacji planów na dalsze lata życia kapłańskiego.
Dnia: 4.07.2015 r. (sobota, św. Elżbiety portugalskiej – I sob. m-ca) Chór Parafialny wziął udział o godz.: 14:00 we Mszy Świętej – Dz. błag. Do B. Op. MBNP z podz. za łaski z pr. o dalsze zdrowie i Boże błog. w int. Beaty i Bernarda Bazelak z ok. 25-lecia małżeństwa, za dzieci, rodzinę i przyjaciół.
Chór Parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów. W czasie tej Mszy Świętej gościł Opolski Chór Kameralny, który zaśpiewał też swoje utwory.
Na Wejście Chór Parafialny zaśpiewał utwór: „Canticorum Jubilo” /G. Haendel (1685-1759) Edicion: Jose Iguel Galan/.
Ksiądz opowiedział na temat Jubileuszu 25 – lecia Ślubu P. Bazelak.
Chór Parafialny zaśpiewał z solistami utwór: „Kyrie (Signore vero corpo)” /M. Frisina/. Do tego utworu P. dr. Marian Biliński zagrał na keyboard'zie, a P. Tomasz Fronia zagrał na organach.
Psalm z Refrenem: „Błogosławiony, kto się boi Pana”, został zaśpiewany przez P. Bolesława Szypelowa.
Opolski Chór Kameralny zaśpiewał utwór: „Modre Fidica Nostra” z melodią skrzypiec, którą zagrał P. Krzysztof Biliński, z melodią organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i z quartetem.
Chór Parafialny zaśpiewał również utwór: „SANTO” /Musica di Marco Frisina/. Poza tym, zaśpiewał też: „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/.
Dwa Chóry: Chór Parafialny i Opolski Chór Kameralny zaśpiewały utwór: „Hallelujah”, w którym Refren zaśpiewał Chór Parafialny, a zwrotki – Opolski Chór Kameralny – do melodii dwóch gitar w wykonaniu: P. Aleksandry Bazelak i P. Gerarda Krupy.
P. Krzysztof Biliński zagrał na skrzypcach piękny utwór: „Wenll March”. Innym utworem w wykonaniu P. Krzysztofa Bilińskiego był: „Adagio from a Secret Garden”.
Wszyscy zaśpiewali „Te Deum”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przeczytał życzenia z okazji 25-lecia Ślubu dla Beaty i Bernarda Bazelak od Biskupa – Andrzeja Czai.
Chóry zaśpiewały utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości”, do którego melodia zagrana została na keyboardzie przez P. dr. Mariana Bilińskiego i na gitarach przez P. Aleksandrę Bazelak i przez P. Gerarda Krupę.
Ksiądz Proboszcz podziękował uczestniczącym we Mszy Świętej, wymieniając też Chór Parafialny.
„Gdy człowiek spotka na drodze człowieka, to jest on przeznaczony od Boga na tej drodze, którą przemierzał”.
Autorka: Beata Jasińska. Opole, dn.: 28.11.2015 r.
„Co to jest miłość? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi serca”.
Jan Paweł II
„Bo miłość to bycie do dyspozycji, to gotowość do tego, by usłużyć, pomóc, przydać się, zaopiekować się. To chęć bycia potrzebnym”.
/Ks. Mieczysław Maliński/
Dnia: 11.07.2015 r. (sobota; Św. Benedykta, patrona Europy) o godz.: 18:00 odbyło się ognisko dla Członków Chóru Parafialnego i dla Członków Opolskiego Chóru Kameralnego, zorganizowane przez P. Bazelak z okazji Ich Jubileuszu 20-lecia Małżeństwa.
Miejscem ogniska była działka mieszcząca się przy posesji jednej z Członkiń Chóru Parafialnego. Jest to już kilkuletnia tradycja Organizatorów.
W tym roku został zorganizowany trochę inny wystrój, tzn. ławki i stoły zostały poukładane w inny sposób, niż w ubiegłych latach. Mieściły po parę osób. Tym razem, również zostało wszystko ładnie rozmieszczone. Można było poczuć się, jak w restauracji na świeżym powietrzu. Każdy mógł zająć wybrane przez siebie miejsce. Obok stołów znajdował się długi stół z przyłączonych do siebie stołów, na których poukładane były różne smaczne potrawy, przygotowane przez Organizatorów. Opodal zostało rozpalone duże ognisko. W tle grała włączona muzyka, co stanowiło piękną atmosferę w gronie Wspólnoty Chóru Parafialnego i Opolskiego Chóru Kameralnego.
W czasie próbowania różnych potraw, m.in. kiełbasy z ogniska, odbywały się wzajemne rozmowy i od czasu do czasu – śpiew. Oczywiście, śpiewano: piosenki biesiadne, piosenki religijne, Pieśni religijne i chóralne, a także inne – różne znane piosenki.
Był też wspólny śpiew przy zaświeconej latarni. Organizatorzy zadbali również o nuty, które udostępniali tym, którzy chcieli tam śpiewać. Przy latarni łatwo było dostrzec tekst utworu i nuty. Śpiewano do muzyki gitarowej. Na gitarze grali m.in.: P. Aleksandra Bazelak i P. Gerard Krupa oraz też P. Elżbieta Dudek.
W czasie ogniska robione były zdjęcia przez P. Wiesława Długosza.
Ognisko zakończyło się o północy. Członkowie Chóru Parafialnego nie potrafili długo się ze sobą rozstać. Trwały jeszcze długie rozmowy, zanim wszyscy rozeszli się, czy poodjeżdżali do domów/mieszkań. Tak zwykle bywa, pewnie szczególnie wtedy, gdy ma się świadomość przerwy wakacyjnej dla Członków Chóru Parafialnego, rozstania z wszystkimi aż do września.
Dziękując Jubilatom i zarazem – Organizatorom ogniska – Państwu: Beacie i Bernardowi Bazelak, również należą się ponowne życzenia od Wspólnoty Chóru Parafialnego:
Wszystkiego dobrego na dalszej Drodze Życia i dalszej wzajemnej miłości.
Galeria Zdjęcia - Wiesław Długosz
Dnia: 8.08.2015 r. (sobota; św. Dominika – kapłana) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 13:00 we Mszy Św. - Dz. błag. Do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Elżbiety i Józefa Mylek z ok. 50 r. ślubu i za dzieci z rodzinami.
Pani Elżbieta Mylek w Chórze parafialnym śpiewa od lat – altem. Dlatego Chór parafialny zrobił Pani Elżbiecie Mylek prezent i zaśpiewał w czasie Mszy Św. z okazji Jubileuszu Jej Ślubu.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Canticorum Iubilo” /Haendel (1685-1759) Edicion: Jose iguel Galan/.
Ksiądz Proboszcz ogłosił intencje Mszy Świętej.
Chór parafialny do muzyki gitarowej w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak, zaśpiewał utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości”.
Inne utwory Chóru parafialnego – Części stałe Mszy Świętej, to: „Święty, Święty ...” /opr. St. Paluszek/.
W czasie tej Mszy Świętej na organach zagrał P. dr. Marian Biliński. Utwór, który wykonał, to m.in.: „Canon” Pachelbel'a do muzyki skrzypiec, którą zagrała P. Garwaczyńska.
Innym utworem, zagranym przez w. w. osobę, nosi tytuł: „Ave Maria”.
Chór parafialny zaśpiewał Refren utworu: „DZIĘKI CI, PANIE” /sł. z St. Gallen, muz.: Paweł Bębenek/, natomiast „Mały skład” zaśpiewał zwrotki tego utworu.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przeczytał List Biskupa do Jubilatów z okazji Ich Złotego Jubileuszu. Zacytował Słowa z Biblii. Życzył Im zdrowia i podziękował za poczęstunek ciastem w czasie Kolędy. Panu Józefowi podziękował też – za zasługi. Ksiądz życzył Im również – 'dalszej miłości'. Poza tym, Ksiądz Proboszcz – podziękował Chórowi parafialnemu za śpiew itd.
Na Zakończenie Mszy Świętej Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Jesus Christ you are my life” /Musica: Mons. Marco Frisina/, do którego zagrali na gitarze: P. Aleksandra Bazelak i P. Gerard Krupa. P. dr. Marian Biliński zagrał na organach.
Dnia: 11.10.2015 r. (Niedziela Zwykła – Odpust Parafialny) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 11:00 w – UROCZYSTEJ SUMIE ODPUSTOWEJ Za żyjących Parafian, Rodziny i za Dobrodziejów naszego kościoła – za naszych zmarłych Kapłanów, którzy pracowali w naszej Parafii, za naszych bliskich krewnych i d. op.
Na początku Mszy Świętej swój wstęp rozpoczął Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon. We Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Sebastian Jasiński.
Na Wejście został zaśpiewany utwór: „Zawitaj Królowo”. Odbyła się Procesja do Ołtarza. Orkiestra zagrała rytmiczny utwór.
Kazanie wygłosił Ksiądz Sebastian Jasiński, w którym rozważał na temat Maryi i Jej życia. Zagadnienia tego Kazania dotyczyły tematów: Maryi w dzisiejszych czasach, problemów ludzkich bez zawierzenia Maryi, Słowa Maryi - „Fiat”, wyborów Bożej Drogi, ufności Maryi w Różańcu, obecności Boga wśród problemów ludzkich, pomocy Różańca. W Kazaniu tym zostały przedstawione różne przykłady życiowe.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał utwory tj.: „Kyrie (Signore vero corpo)” /M. Frisina/, „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/ - z udziałem muzyki gitarowej w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak i P. Gerarda Krupy oraz z muzyką fletu, zagraną przez P. dr. Mariana Bilińskiego. Inne utwory, zaśpiewane przez Chór parafialny, to: „Święty, Święty, Święty ...” /Franz Schubert/, „Idźmy, tulmy się jak dziatki” /Mel.: z Podhala. Opr.: A. Zoła/, „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/ - z muzyką gitarową /zagraną przez w. w. osoby/.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Daj mi Jezusa”. Inna zaśpiewana Pieśń, to „Przed tak wielkim Sakramentem”. Zaśpiewano też: „Te Deum”.
Na Zakończenie została zaśpiewana Pieśń: „Bądźże pozdrowiona”. Była też Procesja.
Ksiądz – Sebastian Jasiński podziękował za zaproszenie.
Dnia: 13.10.2015 r. (wtorek; bł. Honorata Koźmińskiego – kapłana – MB Fatimskiej) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza wziął udział o godz.: 20:00 w – NABOŻEŃSTWIE DO MB FATIMSKIEJ – z czytaniem zalecek za żyjących i zmarłych.
Na Wejście zaśpiewano: „O PANI NASZA” - trzy zwrotki.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon rozmawiał na głos z Maryją. Zostały przeczytane intencje różnych osób.
Odmówiono Różaniec.
Zaśpiewano Pieśń: „Z DALEKIEJ FATIMY”. Odbyła się Procesja dookoła Kościoła.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/ do muzyki organowej i gitarowej.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Bądźże pozdrowiona”.
Następnym utworem Chóru parafialnego był: „Anioł Pański”.
Zaśpiewano Pieśń: „Zapada zmrok”.
Dnia: 24.10.2016 r. (sobota; Antoniego Marii – Clareta - bpa) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic uczestniczył o godz.: 12.00 we Mszy św. - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za odebrane łaski, z prośbą o dalsze zdrowie i Boże błog. w int. Marii i Horsta Johst z ok. 50 rocznicy ślubu i w int. całej rodziny.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Ave Maria” /von K. May; aranż. M. Biliński/. Do tego utworu zagrali – na organach: P. Tomasz Fronia i na skrzypcach – P. Krzysztof Biliński.
Na wstępie – Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon powitał wszystkich, również Chór parafialny i Księdza Dziekana – Aleksandra, goszczącego tego dnia w Parafii, biorącego udział we Mszy świętej.
Ksiądz Proboszcz skierował słowa do P. Horsta Johst – Jubilata, w intencji którego odprawiał tą Mszę św. Opowiedział wszystkim o swoich wspomnieniach P. Johsta ze wspólnego uczestniczenia w Próbach chóru.
W czasie Mszy św. Chór parafialny zaśpiewał utwór tj.: „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/. Poza tym, Chór zaśpiewał: „Święty, Święty, Święty” /Franz Schubert/ do towarzyszącej muzyki organowej, zagranej przez P. Tomasza Fronię i do muzyki gitar – w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak z P. Gerardem Krupą.
Zaśpiewano również: „Baranku Boży” z udziałem muzyki dwóch gitar. Następnie zaśpiewano utwór: „Ave verum corpus” /W. A. Mozart/ do melodii organów i skrzypiec.
Na Komunię zaśpiewano: „Te Deum”, również do melodii organów i skrzypiec.
Potem Ksiądz – Aleksander powiedział od siebie parę „słów” - wspomniał swoje lata w tej Parafii. Następnie przeczytał List Bpa Andrzeja Czai dla Złotych Jubilatów.
Chór parafialny zaśpiewał jeszcze utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości” - z udziałem muzyki: organowej, skrzypiec i dwóch gitar.
Następnie wszyscy mogli usłyszeć muzykę – znanemu Chórowi parafialnemu – utworu: „Aprite le potre a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - M. Frisina; tłum.: Ks. J. Waloszek.
Dnia: 24.11.2015 r. (wtorek) Chór parafialny wziął udział o godz.: 18:00 we Mszy Świętej – Z okazji wspomnienia św. Cecylii za żyjących Chórzystów i za ich rodziny oraz za ++ Chórzystów i za ks. Prob. Wojciecha Skrobocza – Msza św. od Chórzystów.
Chór parafialny zaśpiewał: „Hymn do Świętej Cecylii” /Ks. A. Chlondowski/.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział o Świętej Cecylii.
Psalm zaśpiewał Organista i Chórzysta – P. Tomasz Fronia.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „OFIARUJE TOBIE” do muzyki organowej i gitarowej w wykonaniu m. in.: P. Aleksandry Bazelak.
Chór parafialny zaśpiewał też utwór: „Święty, Święty, Święty …” /Franz Schubert/ do muzyki organowej.
Został zagrany utwór: „Panus Angelicus” przez P. Tomasza Fronię – z melodią organową i przez P. Krzysztofa Bilińskiego – z melodią skrzypiec.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Innym utworem, który zaśpiewał Chór parafialny, nosi tytuł: „Święta Katarzyno z Aleksandrii” /M. Biliński/.
Po Mszy Świętej – Chór parafialny spotkał się w Opolu-Groszowicach, w Przedszkolu „Bajkowa Rodzina”, ponieważ, jak bywało również we wcześniejszych latach, spotkanie to zostało zorganizowane przez Księdza Proboszcza Parafii – Norberta Dragona z okazji Święta Świętej Cecylii. Była to Kolacja, na którą została zaproszona cała Wspólnota Chóru Parafialnego, która spędziła razem ze sobą czas, nie tylko na konsumowaniu dobrych potraw i napojów, siedząc przy długich stołach, ale też – na wzajemnych rozmowach, śpiewie do muzyki gitarowej.
Sala Przedszkola „Bajkowa Rodzina” została, jak co roku – udostępniona przez Dyrektor Przedszkola – P. Kornelię Lysek, która z Paniami z Personelu Przedszkola – wzięła udział w przygotowaniu Kolacji. Trzeba więc podziękować za te wszystkie dogodności i za zaproszenie przez Księdza Proboszcza – Norberta Dragona – Chóru parafialnego z okazji Święta Świętej Cecylii, a Członkom Chóru parafialnego – za wspólnie spędzony czas. Ważne, aby pamiętać, że powinien to być czas – przede wszystkim z podziękowaniem dla Boga, który dał całej Wspólnocie Chóru Parafialnego – każdemu z osobna – możliwość, natchnienie, czy też – powołanie, do tego, aby śpiewać razem, nawet przez lata, by swoim śpiewem Pieśni i utworów Katolickich, modlić się oraz docierać do innych. Dla Członków Wspólnoty Chóru Parafialnego - ważne jest też wspólne spotkanie co roczne - Kolacja z okazji Święta Świętej Cecylii, tzw. „Cecyliada”.
Galeria zdjęć ze spotkania - zdjęcia:Wiesław Długosz
Dnia: 25.11.2015 r. (środa; św. Katarzyny Aleksandryjskiej – dz. i m.) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z opola Groszowic wziął udział o godz: 18.00 we Mszy św. - Przez wstawiennictwo św. Katarzyny w int. Mieszkańców ulicy św. Katarzyny.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał cztery utwory.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Święta Katarzyno z Aleksandrii” /M. Biliński/.
Psalm z Refrenem: 'Strzeż mnie o Boże, Tobie zaufałem' zaśpiewał P. Tomasz Fronia.
Kazanie wygłosił Ks. Gleiser – na temat ludzkich wyborów, poświęcenia się dla Boga i o Patronce – św. Katarzynie Aleksandryjskiej. Powiedział też o dążeniu i powołaniu do świętości.
Chór parafialny zaśpiewał bez dźwięku organów – utwór: „Do Ciebie odwieczny Panie” /J. Haydn (1732 – 1808).
Natomiast wszyscy zaśpiewali z muzyką organową w wykonaniu P. Tomasza Froni – Pieśń: „Pod Twą obronę”.
Innym utworem, który zaśpiewał Chór parafialny, nosi tytuł: „Tantum Ergo Sacramentum” /J. Haydn (1732 – 1809). Utwór ten również usłyszano z udziałem muzyki organowej.
Pieśń zaśpiewana przez wszystkich nosi tytuł: „W majestacie, na niebieskim tronie”. Następnie zaśpiewano: „Te Deum”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon podziękował wszystkim biorącym udział we Mszy św. i złożył życzenia z okazji Święta.
Na Zakończenie Chór parafialny zaśpiewał do muzyki organowej utwór: „Święta Katarzyna” /M. Biliński/.
Dnia: 24.12.2015 r. (czwartek; Wigilia Bożego Narodzenia) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 23.40 w – Nabożeństwie kolędowym, a o godz.: 24.00 w – PASTERCE: DO DZIECIĄTKA JEZUS W INT. MŁODZIEŻY.
Na Wejście zaśpiewane zostało: „Rorate Coeli” przez: P. dr. Mariana Bilińskiego, P. Krzysztofa Bilińskiego, P. Tomasza Fronię i P. Bernarda Bazelaka.
Utwory, które zaśpiewał Chór parafialny, to: „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Betlejemskie pole śpi” i „Dziecino słodka”.
Chór parafialny zaśpiewał też: „Transeamus usque Bethlehem” /von Josef Schnabel bearbeitet von Jos.Gruber/.
Na Ofiarowanie – utwór zaśpiewany przez Chór parafialny, to: „Promiennym blaskiem”, natomiast na Komunię - „Nad Betlejem w ciemną noc”.
Dnia: 16.01.2016 r. (sobota) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic zaśpiewał o godz.: 18.00 w czasie – Pierwszej Mszy św. niedzielnej – intencja zbiorcza (...) - Za + ojca Gerharda Dragon z okazji rocznicy śmierci, za mamę Gertrudę i za ++ z rodziny oraz pokrewieństwa (...)
W czasie Mszy św. Chór parafialny zaśpiewał z Opolskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego – razem siedem utworów, spośród których Chór parafialny zaśpiewał sześć utworów, a Opolski Chór Kameralny – jeden utwór.
Na Wejście Chóry zaśpiewały utwór: „Tother Zion, freue dich” Aus dem Oratorium „Judash Mekkabaus” /G. Fr. Handel/.
Utwór zaśpiewany przez Opolski Chór Kameralny, to: „O Gwiazdo Betlejemska”.
Wszyscy zaśpiewali kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”.
Następnie Chóry zaśpiewały utwór: „RADUJTIESIA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/. Inny utwór Chórów, to: „Nad Betlejem w ciemną noc”.
Opolski Chór Kameralny zaśpiewał: „Heilige Nacht” kolęda niemiecka. Potem odbyło się poświęcenie świec. Chóry zaśpiewały kolędę: „GDY ŚLICZNA PANNA”. Kolędę, którą zaśpiewali wszyscy – nosi tytuł: „Dzisiaj w Betlejem”.
Kolejne utwory Chórów, to: „Radość dziś nastała” /ukraiń. mel. lud./, „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią” /harm. Roger C. Wilson/ Kolęda norweska.
Po Mszy św. odbył się krótki Koncert Kolęd: Chóru parafialnego i Opolskiego Chóru Kameralnego.
W I części Koncertu Kolęd zaśpiewane zostały KOLĘDY WSCHODU I ZACHODU. Najpierw zaśpiewał Opolski Chór Kameralny. Rozpoczął Koncert Kolęd – kolędą: „Z dalekiego wschodu” /kolęda polska/. Następnie dwa Chóry zaśpiewały następujące po sobie kolędy: „Nowa radist stala” /ukraiń. mel. lud./, „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią” /harm. Roger C. Wilson/ Kolęda norweska.
W drugiej części tego Koncertu - Opolski Chór kameralny zaśpiewał KOLĘDY ARGENTYŃSKIE, do których należą: „Nawidad Nuestra /Ariel Ramirez/ * „La Peregrinacium” - „Pielgrzymka”, „EL NACIMIENTO” - „Narodzenie”, „LOS REYES MAGOS” - „Trzej Królowie”.
Dnia: 17.01.2016 r. (Niedziela; II Niedziela Zwykła – Dzień Judaizmu) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 10.30 we Mszy św. - W intencji księdza proboszcza z okazji urodzin – od chórzystów.
Na Wejście został zagrany utwór na trąbce przez P. Tadeusza Mikodę.
Chór parafialny zaśpiewał kolędę: „Nad Betlejem w ciemną noc” stara francuska kolęda. Kolejna kolęda zaśpiewana przez Chór, to: „PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM” z dźwiękiem: organów w wykonaniu P. Tomasza Froni, skrzypiec, z których „wydobył” dźwięk P. Krzysztof Biliński i trąbki – w wykonaniu, jak wyżej – P. Tadeusza Mikody.
Chór zaśpiewał Część stałą Mszy świętej - „Alleluja” /M. Frisina/ do muzyki organów P. Tomasza Froni.
Po wygłoszonym Kazaniu, P. Tomasz Fronia i P. Krzysztof Biliński – zagrali melodię utworu: „Wachtet auf ruft uns die stimme” /J. S. Bach/.
Następnie Chór parafialny zaśpiewał: „Święty, Święty, Święty ...” /Franz Schubert/, a potem kolejno, w odpowiednich Częściach Mszy św. - utwory tj.: „Radość dziś nastała” /ukraiń. mel. lud./, „RADUJTIESIA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/ - acapella, „Lulajże Jezuniu” /Świder/ - do muzyki organów, skrzypiec i trąbki.
Zaśpiewano wspólnie: „Te Deum” do muzyki organów i trąbki.
Przy Ołtarzu – dzieci z Przedszkola „Bajkowa Rodzina” z Opola Groszowic – złożyły Księdzu Proboszczowi życzenia. Były również złożone podziękowania. Do życzeń włączyła się Wspólnota Marianek.
Na Zakończenie – Opolski Chór Kameralny zaśpiewał kolędę: 'LOS REYES MAGOS” /”Trzej Królowie”/.
Dnia: 10.02.2016 r. (Środa Popielcowa) Chór parafialny im. ks. Prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - Z podziękowaniem za szczęśliwe rozwiązanie trudnej sprawy.
Na Wejście wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Boże, bądź mi litościw”.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Bądź mi litościw” /opr. X. W., C, M./ do muzyki organowej.
Kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon. Nawiązywało ono do tematu: Post.
Następnie odbyło się Posypanie głów popiołem i zaśpiewana została Pieśń: „Posypmy głowy popiołem”.
Utwór zaśpiewany przez Chór parafialny, to: „Nawróć się ludu w pokorze”. Chór zaśpiewał też: „Przy Twym Krzyżu” /W. H. D./.
Na organach melodię zagrał P. Tomasz Fronia. Zaśpiewano wspólnie Pieśń: „Miałem-ci ja w sercu”.
Chór parafialny zaśpiewał: „POWOŁANIE” /AUTOR NIEZNANY/.
Natomiast wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Z tej biednej ziemi”.
Na Komunię zaśpiewane przez wszystkich Pieśni, to: „Pójdź do Jezusa” i „U drzwi Twoich stoję Panie”.
Ostatnim utworem zaśpiewanym przez Chór parafialny, był: „STÓJ PRZY MNIE”.
Dnia: 25.03.2016 r. (Wielki Piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ.
Na Wejście obowiązywał nastrój ciszy. Osoby tj.: P. Bernard Bazelak, P. Tomasz Fronia, P. Krzysztof Biliński i P. Eugeniusz Nolepa – zaśpiewali utwór: „Adoramus Te Christe” /Fr. Roselli/.
Psalm zaśpiewał P. Stanisław Wójcik.
Pasję zaśpiewali: P. Tomasz Fronia, P. Krzysztof Biliński, P. Roland Kulig i P. Jerzy Szczubiał – Tenor z Opolskiego Chóru Kameralnego.
W czasie Adoracji Krzyża - „Mały skład” zaśpiewał utwór: „Adoramus Te Christe” /Fr. Roselli/. Chór śpiewał utwory na przemian ze wszystkimi. Utwór Chóru, to: „Zawitaj, Ukrzyżowany” /opr. A. Nikodemowicz/, „O GŁOWO UWIEŃCZONA”, „Ludu mój” i „OFIARA KRZYŻA SPEŁNIONA” /MUZ. A. NIEZNANY; harm. H. S./.
Wszyscy zaśpiewali Pieśni tj.: „Panie, nogi Twe całuję”, „Wisi na krzyżu” i „Krzyżu święty nade wszystko”.
Na Komunię Chór również śpiewał na przemian ze wszystkimi. Chór zaśpiewał utwór: „Przy Twym Krzyżu” /W. H. D/.
Razem zaśpiewano Pieśni tj.: „O Krwi najdroższa” i „Witam Cię, witam”.
Na Zakończenie wszyscy zaśpiewali Pieśni: „Odszedł Pasterz od nas” i „Jezu Chryste, Panie miły”.
Dnia: 8.04.2016 r. (piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 16.00 we Mszy św. - Dz. błag. Do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Stanisława Helmuta Wójcik z ok. 50 r. ur., za żonę Sabinę, dzieci i w int. całej rodziny.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory.
Na Wejście wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Wesoły nam dzień dziś nastał”.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/. Do tego utworu towarzyszyła muzyka fletu w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego i muzyka gitarowa – wykonana przez P. Gerarda Krupę.
Następnie Chór parafialny zaśpiewał: „Święty, Święty” /opr. St. Paluszek/.
Potem został zagrany na: flecie i gitarach – utwór: „Canon” /Pachelbel/.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Ty wskazałeś drogę do miłości”.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum” do muzyki organowej.
Przy Ołtarzu Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon złożył życzenia dla P. Stanisława Helmuta Wójcik i opowiedział wszystkim o Jubilacie, m. in. o tym, że śpiewa w Chórze parafialnym.
Zaśpiewana została przez wszystkich Pieśń: „Alleluja! Żyw już jest śmierci”.
Dnia: 13.05.2016 r. (NMP z Fatimy) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 20.00 w – Nabożeństwie Fatimskim.
W czasie tego Nabożeństwa – Chór parafialny zaśpiewał pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego – trzy utwory.
Na Wejście wszyscy zaśpiewali: „Niepokalana” do dźwięków organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i z dźwiękiem trąbki – w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Na wstępie Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział o odrestaurowanym Obrazie Matki Bożej Piekarskiej. Obraz ten znajduje się w lewej nawie Kościoła parafialnego, blisko wejścia. Ksiądz przedstawił historię Obrazu Matki Bożej Piekarskiej i odczytał na jego temat fragmenty Kronik.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Bogurodzica”. Następnie odbył się Uroczysty Akt Poświęcenia Obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Została odmówiona „Modlitwa do Matki Najświętszej”.
Chór parafialny zaśpiewał do muzyki organowej utwór: „Anioł Pański” /Ks. M. Krawczyk/.
Potem Ksiądz Proboszcz przeczytał kartki z intencjami różnych osób. Odmówiono wspólnie Różaniec.
W dalszej części Nabożeństwa Fatimskiego odbyła się Procesja z Figurą Matki Bożej – ze wspólnym śpiewem i z zapalonym świeczkami. Zaśpiewano: „Z DALEKIEJ FATIMY”.
Chór zaśpiewał utwór: „Gdybym ja dzwonkiem był”. Do tego utworu na gitarach zagrali: P. Aleksandra Bazelak i P. Gerard Krupa.
Zaśpiewano też Pieśń: „Bądźże pozdrowiona”. Po „Modlitwie wieczornej” zaśpiewano: „O Pani nasza”.
Ksiądz podziękował w sprawie Obrazu Matki Bożej.
Końcowy utwór Chóru, to: „Idźmy, tulmy się jak dziatki” /Mel. z Podhala; Opr. A. Zoła/.
Dnia: 26.05.2016 r. (Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej; Dzień Matki) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic uczestniczył o godz.: 8.00 we Mszy św. - W intencji naszych żyjących i zmarłych Matek, za naszych Rolników, Gospodarzy o dobre zbiory, plony i o Boże błog. w pracy na roli.
Na Wejście – w czasie Procesji zaśpiewano Pieśń: „Pan przyszedł z Nieba”. Na organach zagrał P. Tomasz Fronia.
Chór parafialny zaśpiewał: „Kyrie” /Josef Dahlberg 1957/.
Psalm zaśpiewał P. dr. Marian Biliński i również zagrał na organach.
Na Ewangelię Chór parafialny zaśpiewał: „Alleluja” /m.: S. Kwiatkowski/ do muzyki organowej, a zwrotkę zaśpiewał P. Bernard Bazelak.
Kazanie wygłosił Ks. Mateusz Buczma.
Następnie została zaśpiewana Pieśń: „By wywyższyć swe stworzenia” z Refrenem: 'Święty, niewymownie Święty, Jesteś, Boże, Panie nasz'.
„Mały skład” zaśpiewał: „Święty, Święty, Święty”.
Na Agnus Dei (Baranku Boży) Chór parafialny zaśpiewał: „Agnus Dei” /Josef Dahlberg 1957/.
Razem zaśpiewano Pieśń: „Panie dobry, jak chleb”.
Na Dziękczynienie „Mały skład” zaśpiewał utwór: „Kto spożywa moje Ciało” /P. Pałka/.
Na Wystawienie Najświętszego Sakramentu – Chór parafialny zaśpiewał: „Tantum Ergo Sakramentum” /J. Haydyn (1732-1809).
Przy IV Ołtarzu, znajdującym się z lewej strony wejścia Kościoła – Chór zaśpiewał utwór: „Nie rzucim Chryste” („Rota”) /słowa – M. Konopnicka; muz. F. Nowowiejski/.
Dnia: 13.06.2016 r. (poniedziałek; św. Antoniego z Padwy) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 20.00 w - NABOŻEŃSTWIE DO MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ (z czytaniem zalecek).
Na Wejście zaśpiewana została przez wszystkich: „Niepokalana” do melodii – organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i trąbki w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon pobłogosławił Figury: Serca Jezusowego i Matki Bożej. Odmówił też modlitwę.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Pobłogosław Jezu drogi”.
Ksiądz Proboszcz nawiązał do 'wspólnej medytacji' w łączności z Papieżem w Roku Miłosierdzia. Wspomniał o św. Antonim z Padwy. Opowiedział historię jego życia. Omówił też temat Nowenny – prawdopodobnie temat dotyczył Nowenny Niepokalanego Serca Maryi Panny.
Odmówiony został wspólnie Różaniec. Odbyła się Procesja z Figurą Matki Bożej. Zaśpiewano: „Z dalekiej Fatimy”. Zapalone zostały świece.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „MADONNA – AVE MARIA”, do którego na flecie zagrał P. Marian Biliński, a na gitarach – zagrali: P. Aleksandra Bazelak i P. Gerard Krupa.
Zaśpiewano Pieśń: „Bądźże pozdrowiona” do muzyki organów i trąbki. Odmówiono Modlitwy Wieczorne. Zaśpiewane zostało: „Ślubowanie”. Grała wtedy muzyka: fletu, organowa i trąbki.
Ostatni utwór Chóru parafialnego – miał tytuł: „MARYJO ŚLICZNA PANI” /St. Paluszek/ i zagrany został do muzyki fletu oraz dwóch gitar.
Dnia: 14.06.2016 r. (wtorek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic spotkał się o godz.: 18:00 w Przyworach Opolskich na ŁOWISKU „POD DĘBEM” - w smażalni i barze. Chórzyści zostali tam zaproszeni przez Dyrygenta Chóru – P. dr. Mariana Bilińskiego. Było to wspólne spotkanie na zakończenie „sezonu” chóralnego. Chór parafialny co roku bierze udział w różnych ogniskach, które zakańczają „sezon” - przed czasem wakacyjnym. W tym miejscu Chór spotkał się po raz pierwszy.
Tego dnia pogoda była wspaniała. Wcześniej zanosiło się na burzę, jednak wypogodziło się na czas. Bóg dał wszystkim dobrą pogodę. Większość Chórzystów dotarła tam rowerami. Niektórzy zaplanowali wcześniej wspólną trasę rowerową i przybyli razem na miejsce.
Po przybyciu, można było przy wejściu przypiąć przy „stojaku” swój rower i usiąść w wybranym miejscu. Wszyscy spędzali czas przy Barze, na zewnątrz – na wolnym powietrzu. W Barze można było złożyć swoje zamówienie. Szczególnie zamawianą potrawą była tam ryba – Pstrąg. Była też tam możliwość zakupu zimnych napojów.
Chórzyści bawili się dobrze w swojej Wspólnocie, w towarzystwie Opolskiego Chóru Kameralnego i Gości.
Poza wspólnym śpiewem do dźwięku gitar, był też czas na wspólne rozmowy i na pieczenie kiełbasy na rozpalonym ognisku. W tym terminie, nie było akurat możliwości połowu ryb.
Spotkanie trwało kilka godzin.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 9.10.2016 r. (XXVIII Niedziela zwykła – Odpust Parafialny) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 11.00 w UROCZYSTEJ SUMIE ODPUSTOWEJ – Do MB Różańcowej za żyjących Parafian, Dobrodziejów naszego kościoła i za naszych zmarłych. - Dz. błag. Do B. Op. MBR. z podz. za odebrane łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Hildegardy i Franciszka Franczok z ok. 88 r. ur.
Na Wejście zagrana została muzyka na trąbkach w wykonaniu Orkiestry Dętej z Maliny.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Zawitaj Królowo” do dźwięków muzyki: organowej – zagranej przez P. Tomasza Fronie i Orkiestry Dętej z Maliny.
Zdania wstępne rozpoczął Sumista, Kaznodziej z Diecezji Irkuckiej.
Chór parafialny zaśpiewał „Alleluja” do muzyki organowej.
Psalm zaśpiewał P. Tomasz Fronia, natomiast Ewangelię – Sumista, Kaznodziej z Diecezji Irkuckiej.
Zaśpiewana została Pieśń: „Dzisiaj pozdrawiamy” do muzyki organowej i Orkiestry Dętej z Maliny.
Chór parafialny zaśpiewał: „Święty, Święty” /Opr. St. Paluszek/ z udziałem muzyki organowej, a w następnej kolejności: „Baranku Boży” /Opr. St. Paluszek/ i „Dobra Matko i Królowo” /M. Biliński/ do dźwięków muzyki organowej.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Daj mi Jezusa” do muzyki j. w.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon złożył przy Ołtarzu życzenia dla Jubilatów, w intencji których – poza innymi – odbyła się Msza św.
Na Wystawienie Sakramentu zaśpiewano Pieśni: „Bądźże pozdrowiona” i „Idzie, idzie Bóg prawdziwy”.
Dnia: 13.11.2016 r. (XXIII Niedziela Zwykła; Odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej) Chór parafialny wziął udział o godz.: 10.30 we Mszy św. - Za ++ Annę i Franciszka Piechota i za ++ z rodziny Piechota – Matejka – Nocoń; Dz.błag. Do B. Op. MBNP, św. Katarzyny, z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Magdaleny i Józefa z ok. rocznicy ślubu, za dzieci z rodzinami, wnuki, w int. córki Anny oraz w int. całej rodziny prosząc o potrzebne łaski; - W int. Parafian i Dobrodziejów naszego kościoła.
Na Wejście zagrał na trąbce P. Tadeusz Mikoda.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów.
Pierwszym utworem Chóru parafialnego był: „Święta Katarzyno z Aleksandrii” /M. Biliński/ - zaśpiewane zostały dwie zwrotki.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon wszystkim obecnym na Mszy św. opowiedział na temat św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wymienił intencje Mszy św.
Psalm zaśpiewał i na organach zagrał P. Tomasz Fronia.
Następny utwór, który zaśpiewał Chór parafialny, to: „”CANTICO DELL'AGNELLO” Musica di Marco Frisina - „Alleluja” z udziałem melodii skrzypiec w wykonaniu P. Karwaczyńskiej i P. Krzysztofa Bilińskiego. Refren utworu zaśpiewał P. Tomasz Fronia.
Kazanie wygłosił Ojciec Wacław - Jezuita. Nawiązał on do osoby św. Katarzyny Aleksandryjskiej; świętości człowieka; symboli św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Potem Chór parafialny zaśpiewał w odpowiednich częściach Mszy św. utwory tj.: „Credo” - z muzyką organów i skrzypiec, „SANTO”/1 Musica di Marco Frisina – I zwrotkę zaśpiewały głosy żeńskie, II – głosy męskie, III – wszystkie głosy razem, następnie - „Święta Katarzyna” - dwie zwrotki.
Wszyscy zaśpiewali: „O milcząca Hostio biała” do melodii organów i ze śpiewem Organisty – P. Tomasza Froni. Zaśpiewano też: „Te Deum” dla Jubilatów. Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przeczytał intencje Mszy św., złożył życzenia Jubilatom oraz dla wszystkich z okazji dnia Odpustowego. Również drugi Ksiądz – goszczący w Parafii – również złożył Jubilatom swoje życzenia.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Jesus Christ you are my life” Refren /Code/ - Musica di Marco Frisina. Solistka – P. Grygiel zaśpiewała I i II zwrotkę utworu, natomiast Solista – P. Bolesław Szypelow zaśpiewał II zwrotkę do muzyki: organów, skrzypiec /j. w./ i gitary – w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak.
Dnia: 22.11.2016 r. (wtorek; św. Cecylii, dz. i m.) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - Przez wstawiennictwo św. Cecylii za żyjących i zmarłych Chórzystów oraz za + Ks. Wojciecha Skrobocza.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał: „Hymn do Świętej Cecylii” /Ks. A. Chlondowski/.
Na wstępie Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział na temat Święta Świętej Cecylii i o Chórze Parafialnym.
Psalm zaśpiewał P. Tomasz Fronia. Zagrane zostały melodie utworów: „Nie lękajcie się” /Muz.: Piotr Pałka, Arr. Opolski Chór Kameralny/ i „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - Marco Frisina, tłum.: Ks. J. Waloszek. Melodię tych utworów zagrali: P. Tomasz Fronia – na organach i P. Krzysztof Biliński – na skrzypcach.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „SANTO”/1 Musica di Marco Frisina, a następnie - „Cellebro il Signore Terra tutta”.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Chór parafialny zaśpiewał do melodii organów i gitary – utwór: „Jesus Christ you are my life” Refren /Coda/ - Musica: Mons. Marco Frisina.
Po Mszy św. Chór parafialny udał się do Przedszkola „Bajkowa Rodzina”, gdzie zaproszony został przez Księdza Proboszcza – Norberta Dragona.
„Cecyliada” - jest Świętem patronki muzyki kościelnej i muzyków, obchodzonym co rocznie dnia: 25.11. przez różne Chóry parafialne i nie tylko. Chór parafialny z Opola Groszowic, również obchodzi Święto Świętej Cecylii od lat.
Sala Przedszkola „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach, jak w ubiegłych latach – wynajęta została za zgodą Dyrektor Przedszkola – P. Korneli Lysek i z pomocą w przygotowaniu smacznych potraw na Kolację – także przez Panie z Przedszkola. Wobec tego, należą się dla wszystkich Pań podziękowania także za: pomoc - czas spędzony w przygotowaniu Kolacji, obecność i życzliwość, bez czego nie mogłaby odbyć się Kolacja - „Cecyliada”. Podziękowanie trzeba złożyć również Księdzu Proboszczowi – Norbertowi, ponieważ z chęcią, zapałem, radością – zorganizował wspólną Kolację, zapraszając na nią Chór parafialny i Gości, dbając o to, aby wypadła dobrze i wszyscy byli zadowoleni.
Kolacja upłynęła Członkom Chóru na wspólnych rozmowach. W tym roku – wyjątkowo, w porównaniu do lat wcześniejszych, Chór parafialny nie zaśpiewał w czasie „Cecyliady” żadnych utworów, pomimo tego, miło było spotkać się, Świętując czas Święta Świętej Cecylii we wspólnym gronie Wspólnoty Chóru Parafialnego.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 24.12.2016 r. (sobota; Wigilia Bożego Narodzenia) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 23.45 w – Kolędowaniu przed Pasterką i o godz.: 24.00 w – Pasterce do dzieciątka Jezus w int. żyjących Parafian, Gości i Dobrodziejów kościoła; - Dz. błag. do Dzieciątka Jezus MBNP w int. Krystyny Wolny z ok. urodzin, w int. meża i za dzieci z rodzinami, - Za + Innocentego Pfitzner w 12 r. śm.
W czasie Kolędowania przed Pasterką utwór: „Rorate Coeli” zaśpiewali Soliści: P. dr. Marian Biliński, P. Tomasz Fronia, P. Eugeniusz Nolepa, P. Gerard Krupa i P. Bernard Bazelak.
Następny utwór, to: „Narodził się” - zaśpiewany został przez Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego i przez Solistów: P. Beatę Bazelak, P. Urszulę Krupę, P. Rolanda Kuliga i P. Bernarda Bazelaka.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Dzieciątko się narodziło” i „MIZERNA CICHA” /St. Niewiadomski/. Następnym utworem był: „Transeamus usque Betlehem” /von Joseph Schnabel bearbeitet von Jos. Gruber/.
O godz.: 24:00 uruchomiono Gong 12 razy.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał Kolędę: „Wśród nocnej ciszy”.
Natomiast na Gloria – Kolęda zaśpiewana przez Chór, to: „Gdy się Chrystus rodzi”.
W czasie Ofiarowania Chór zaśpiewał utwór: „W żłobku na sianie”.
Podczas Komunii Świętej, najpierw Chór zaśpiewał utwór: „Kołysanka Marii Panny” /J. Drzewoski/, potem wszyscy zaśpiewali inną – wybraną i zagraną Kolędę, po której Solistka – Patrycja Kawałek zaśpiewała utwór: „Maryjo, czy Ty wiesz”.
Na Zakończenie wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Cicha noc, święta noc”.
Dnia: 8.01.2017 r. (Niedziela Chrztu Pańskiego) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 10.30 we Mszy św. - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Anieli Okos z ok. 80 r. ur., za dzieci z rodzinami, za wnuki i za ++ z pokr.
Na Wejście zaśpiewane zostały dwie Pieśni, tj.: „Przystąpmy do szopy” - do muzyki organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i trąbki, na której zagrał P. Tadeusz Mikoda.
Słowo Boże wygłoszone zostało przez Ks. Schuberta – Gościa.
Na Gloria wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Tryumfy Króla Niebieskiego” - do melodii organów i fletu.
Psalm zaśpiewał P. dr. Marian Biliński.
Następny utwór zaśpiewany przez Chór parafialny, to” „Alleluja” /Frisina/. Część utworu pomiędzy „Alleluja” zaśpiewał P. Tomasz Fronia.
Kazanie wygłosił Ks. Schubert. Było ono na temat Biblijnego Chrztu w Jordanie i Chrztu ludzi.
Kolejne utwory zaśpiewane przez Chór parafialny, to: „W żłóbku na sianie” - do muzyki organowej, „Święty, Święty, Święty ...” /Franz Schubert/, „AGNELLO DI DIO” /1 – Musica di Marco Frisina/, „MIZERNA CICHA” /ST. NIEWIADOMSKI/ - do muzyki organów i fletu.
Wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Anioł pasterzom mówił” do melodii organów i trąbki. Zaśpiewano też Kolędę: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” do muzyki j. w., podobnie – utwór: „Te Deum”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon złożył życzenia P. Anieli Okos z okazji Jej Jubileuszu i podziękował Chórowi parafialnemu za udział w Eucharystii oraz wszystkim pozostałym, którzy byli obecni.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „LOS REYES MAGOS” /”Trzej Królowie”/, do którego melodię zagrała na gitarze P. Aleksandra Bazelak, a na grzechotce zagrał P. Roland Kulig.
Dnia: 17.01.2017 r. (wtorek; św. Antoniego, opata) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - W int. ks. Proboszcza z ok. urodzin - Msza św. ofiarowana od Chórzystów.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał utwory – m. in. tj.: „W żłóbku na sianie”, „Dzieciątko się narodziło”, „MIZERNA CICHA” /ST. NIEWIADOMSKI/, „LOS REYES MAGOS” - ”Trzej Królowie”.
Dnia: 29.01.2017 r. (IV Niedziela Zwykła) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 16.00 w - Nieszporach, w czasie których odbył się Koncert Kolęd.
Na wstępie „Mały skład” zaśpiewał: „ADESTE FIDELES” - Acapella.
Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział o okresie Bożonarodzeniowym i o Dzieciątku Jezus.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał razem kilka utworów, tj. np.: „Dzieciątko się narodziło”, „W żłóbku na sianie”.
Solista – P. Krzysztof Biliński zaśpiewał: „Pastorałkę”.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „LOS REJES MAGOS” - ”Trzej Królowie” do muzyki: fletu, którą zagrał P. dr. Marian Biliński, grzechotek – z udziałem P. Marii Misztal, P. Wiesława Długosza i gitary – z udziałem P. Aleksandry Bazelak.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Bądźże pozdrowiona do muzyki organowej.
Ostatni utwór, który zaśpiewał Chór parafialny - do melodii organów, to: „Tother Zion, freue dich” Aus dem Oratorium „Judas Makkabaus” /G. Fr. Handel/.
Dnia: 12.02.2017 r. (VI Niedziela Zwykła) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 10.30 we Mszy św. - Dz. błag. do B.Op. MBNP z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Urszuli i Jerzego Wolny z ok. 40 r. ślubu i za córki z rodzinami. - Do św. Anioła Stróża za roczne dziecko Tobiasza Szczepańskiego, za rodziców, dziadków, pradziadków, za brata Mateusza i w int. całej rodziny.
W czasie Mszy św. Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów. „Mały skład” zaśpiewał jeden utwór.
Utwory zaśpiewane przez Chór parafialny, to: „Alleluja”, „O Panie mój” /muz.: J. Elsner/ - Acapella, „Sanctus” /Joesef Dahlberg 1957/, „AGNELLO DI DIO” /Musica di Marco Frisina/ - do muzyki: organów w wykonaniu P. Tomasza Froni; fletu – w wykonaniu P. dr. Mariana Bilińskiego.
Psalm zaśpiewała P. Maria Honka.
Komunia Święta została przyjęta przez Jubilatów – P. Urszulę i Jerzego Wolny pod dwiema postaciami, o czym opowiedział zebranym Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Kto spożywa moje Ciało (m.: Piotr Pałka; Tekst tradycyjny J6, 51-58 13 maja 2008) – Acapella.
Zaśpiewana została Pieśń: „Jezusa ukrytego mam w Sakramencie czcić”, a następnie - „Te Deum”. Odbyło się błogosławieństwo rocznego dziecka.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Jesus Christ you are my life” Refren /Coda/ Musica Mons. Marco Frisina – do muzyki organowej j. w. i gitarowej – w wykonaniu P. Aleksandry Bazelak i P. Gerarda Krupy.
Dnia: 18.03.2017 r. (sobota; Rozpoczęcie Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Boskiej Opolskiej i Rekolekcji Parafialnych) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – Pierwszej Mszy św. niedzielnej – intencja zbiorcza; – Dz. błag. do B. Op. MBNP i św. Józefa z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Józefy Buciak z ok. imienin i w int. całej rodziny; Za + Franciszka Stach w rocznicę śm., za żonę Marię, za ++ Martę i Marię, za ++ rodz., teściów, za + szwagierkę Annę Danisz, za ++ z pokr. i d. op.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał cztery utwory.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Bogurodzica”.
Utwór Chóru parafialnego na Ofiarowanie, to: „Ave Maris Stella” /B. Kothe/.
Na Komunię Chór parafialny zaśpiewał utwór: „ANIMA CHRISTI” /Musica di Marco Frisina/.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Kto spożywa moje Ciało” /m.: P. Pałka. Tekst tradycyjny J 6,51-58.
13 maja 2008/.
Jeśli chodzi o Zakończenie, to zaśpiewany wtedy został utwór: „Ave Maria” /von K. May/.
Dnia: 14.04.2017 r. (Wielki Piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów, natomiast „Mały skład” - dwa utwory.
W czasie Adoracji Krzyża utwór: „Adoramus te Christe” /J. S. Bach/ zaśpiewał sextet: P. dr. Marian Biliński, P. Tomasz Fronia, P. Bernard Bazelak, P. Eugeniusz Nolepa, P. Jerzy Szczubiał, P. Roland Kulik. Dołączył też do tego sextetu P. Krzysztof Biliński.
Następny utwór zaśpiewał quartet: P. dr. Marian Biliński, P. Bernard Bazelak, P. Eugeniusz Nolepa, P. Jerzy Szczubiał.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „O GŁOWO UWIEŃCZONA” /J. S. Bach/.
Innym utworem zaśpiewanym przez Chór parafialny, był: „POPOLO MIO” /Musica di Marco Frisina/, w którym partię solową wykonała P. Maria Honka.
Dalsze utwory Chóru, to: „Stabat Mater Dolorosa”, „Dokąd – że śpieszysz” /J. Muszyński/. Chór parafialny zaśpiewał też z solistami utwór: „Ludu mój”.
„Pasję” zaśpiewali: P. Krzysztof Biliński – postać Jezusa, P. Maria Honka – postać Ewangelisty, P. Roland Kulik – postać Piłata, P. Bernard Bazelak – przedstawił postać tłumu z chóru.
W czasie Komunii zaśpiewany został przez Chór utwór: „O CHRYSTE ZWRÓĆ TWA BOLESNĄ GŁÓWĘ” /L. Szopiński, A. Bąkowicz/.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Ludu mój ludu” /Wł. Dębski/ i „Kto spożywa moje Ciało” /m.: Piotr Pałka. Tekst tradycyjny J 6,51-58. 13 maja 2008/.
Podczas Procesji do Bożego Grobu – Chór zaśpiewał utwór: „Odszedł Pasterz od nas” /A. Zoła/.
Między różnymi utworami Chóru parafialnego, Solisty, „Małego składu”, zebrani śpiewali wyznaczone Pieśni.
Dnia: 10.05.2017 r. (środa) kilkuosobowa Delegacja Chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wzięła udział we Mszy św. - Pogrzebowej w intencji zmarłego byłego Chórzysty Chóru parafialnego i znajomego – P. Kurca. Kto mógł spośród Delegacji, wziął też udział w Pogrzebie.
Chór parafialny złożył też zmarłemu P. Kurcowi swoją wiązankę.
„Wieczny odpoczynek (...)”
Dnia: 14.05.2017 r. (V Niedziela Wielkanocna) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 10.30 we Mszy św. - W int. dzieci z IV kl. przeżywających rocznicę I – Komunii św., za rodziców, dziadków, chrzestnych i krewnych; - Dz. błag. do B. Op. MB Fatimskiej z podz. za łaski, z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Urszuli Krupa z ok. urodzin, za męża Gerarda oraz za dzieci z rodzinami; - Za ++ Kingę i Edmunda, poległego Bernarda Marny, za ++ dziadków Marię i Piotra Marny.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA” („Bogu Rodzica”) /Feliks Nowowiejski/. Następnie zaśpiewany został utwór: „SIGNORE, VERO CORPO” Invocazioni per I'Alto penitenziale /Musica di Marco Frisina/. W tym utworze solo zaśpiewali: P. dr. Marian Biliński i P. Bernard Bazelak. Refren zaśpiewała reszta Chóru. Drugą zwrotkę zaśpiewał „Mały skład” i solo – na przemian – resztę utworu.
Psalm, którego Refren, to: 'Mamy nadzieję w Miłosierdziu Pana' – zaśpiewała przy Ołtarzu dziewczyna. Tam też zaśpiewane zostało: „Alleluja” przez inną dziewczynę.
Dnia: 15.06.2017 r. (czwartek; Najświętszego Ciała i Krwii Chrystusa – Boże Ciało) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 8.00 we Mszy św. - W int. Parafian, za rodziny, za naszych Rolników prosząc o dobre plony i o Boże błogosł.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał osiem utworów. „Mały skład” zaśpiewał jeden utwór.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA (Bogu Rodzica)” /Feliks Nowowiejski/.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon powitał wszystkich zebranych, m. in. Gościa – Księdza Buczmę.
Na Kyrie zaśpiewany został przez Chór i „Mały skład” utwór: „Kyrie (Signore Vero Corpo)” /M. Frisina/, a na Sanctus – utwór zaśpiewany przez Chór, to: „Święty, Święty” /opr. St. Paluszek/. Natomiast, na Agnus Dei - Chór zaśpiewał: „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/ do muzyki organów oraz gitary, na Komunię - „Zbliżam się w pokorze” /St. Paluszek/. Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „By wywyższyć swe stworzenie”. Jeśli chodzi o Dziękczynienie, to „Mały skład” zaśpiewał wtedy utwór - „Kto spożywa moje Ciało” /m.: P. Pałka. Tekst tradycyjny. J 6,51-58 13 maja 2008/ a na Wystawienie Najświętszego Sakramentu - utwór Chóru, to - „Tantum Ergo Sacramentum” /J. Haydn (1732-1809)/.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon zapowiedział też Pieśń na Wystawienie Najświętszego Sakramentu. Była to Pieśń: „Twoja cześć, chwała”.
Przy I Ołtarzu – koło Poczty i bliżej „Hotelu & Domu Weselnego Arkadia” - Chór zaśpiewał utwór: „Do Ciebie odwieczny Panie” /J. Haydn/, a przy IV Ołtarzu – z lewej strony przedniego wejścia do Kościoła - „Nie rzucim Chryste. Rota” /słowa – M. Konopnicka; muz. F. Nowowiejski/.
Na Zakończenie wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Pod Twoją obronę”. Towarzyszyła wtedy muzyka organowa.
W czasie Mszy św. przy Chórze parafialnym uczestniczyła Orkiestra Dęta z Maliny, która zagrała też na Zakończenie.
Dnia: 16.06.2017 r. (piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic spotkał się wspólnie - już po raz drugi – w Smażalni – na ŁOWISKU „POD DĘBEM” w Przyworach Opolskich z okazji zakończenia kolejnego „sezonu” chóralnego. Spotkanie rozpoczęło się o godz.: 19:00.
Tego dnia było deszczowo. Większość Chórzystów wybrała się razem rowerami, jak poprzedniego roku.
W „Smażalni można było spróbować Pstrąga i innych zakupionych produktów. Czas spotkania upłynął – jak zawsze – na wzajemnych rozmowach i wspólnym śpiewie w miłej atmosferze.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 5.07.2017 r. (środa; św. Marii Goretti, dz. i m.) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18:00 we Mszy św. - Dz. błag. do B. Op. MBNP z podz. za odebrane łaski, z pr. o dalszą opiekę Bożą z ok. 50 r. ślubu w int. Ireny i Piotra Figura, za córkę Sonię z ok. urodzin i za córkę Joannę z rodziną.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał kilka utworów, np.: „Ty wskazałeś drogę do miłości”, „Baranku Boży” /opr. St. Paluszek/, „Święty, Święty” /opr. St. Paluszek/, „Gwiazdo jasności” /t.: XVII w.; m.: ks. J. Surzyński; opr. S. Kwiatkowski/.
Pani Irena Figura jest Chórzystkom Chóru parafialnego. Chór zaśpiewał Jubilatom – Państwu: Irenie i Piotrowi Figura - „Sto lat” i każdy mógł złożyć Jubilatom osobiście życzenia.
Dnia: 13.07.2017 r. (czwartek; Wspomnienie MB Fatimskiej) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic zaśpiewał o godz.: 20.00 w czasie – NABOŻEŃSTWA DO MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ Z CZYTANIEM ZALECEK.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego – zaśpiewał cztery utwory.
Na początku wszyscy zaśpiewali wszystkie zwrotki „Niepokalanej”.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział: na temat Maryi; o nawróceniu do Boga. Przypomniał wydarzenie z maja 1917 r. - z Fatimy.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Gwiazdo jasności” /t.: XVII w.; m.: ks.: J. Surzyński; opr. S. Kwiatkowski/.
Następnie odmówiony został Różaniec, po którym ponownie wszyscy zaśpiewali, tym razem: „Z dalekiej Fatimy” - do muzyki organów w wykonaniu P. Tomasza Froni i trąbki – w wykonaniu P. Tadeusza Mikody.
Chór zaśpiewał utwory: „Sancta Maria” oraz „Tantum Ergo Sacramentum” /J. Haydn/ do muzyki organowej.
Wszyscy wspólnie zaśpiewali: „Ślubowanie” i Pieśń: „Zapada zmrok” do melodii organów i trąbki.
Dnia: 8.10.2017 r. (Niedziela; Odpust Parafialny) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. o godz.: 11.00 - Do Matki Boskiej Różańcowej w int. żyjących i zmarłych Parafian; - Za ++ Gizelę i Józefa Bajor, pokr. i d.op.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście Orkiestra Dęta z Maliny zagrała melodię utworu. Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Zawitaj Królowo”, a potem do muzyki organów i z Orkiestrą Dętą z Maliny.
Również wstępem – dotyczącym tematu Maryi – rozpoczął Gość – Ks. Ginter Żmuda.
Chór parafialny zaśpiewał „Kyrie” /Joseph Dahelberg 1957/ do melodii: organów, na których zagrał P. Tomasz Fronia i dwóch gitar, z których dźwięk „wydobyli” - P. dr. Marian Biliński i P. Gerard Krupa.
Psalm, którego Refren, to: 'Bądź pochwalona Boża Rodzicielko' – zaśpiewała P. Maria Honka.
Chór parafialny zaśpiewał również: „ALLELUJA”, a jego część zaśpiewał P. Tomasz Fronia.
Kazanie wygłoszone zostało przez Księdza – Gościa – na temat: Różańca św. i jego mocy; ofiary w Różańcu świętym. Opowiedział też o rodzinie, mogącej stanowić przykład odmawiania Różańca świętego.
Kolejny utwór Chóru parafialnego, to: „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/ - jego melodia zagrana została również na dwóch gitarach. Chór zaśpiewał też: „Sanctus” /Joseph Dahelberg 1957/.
W dalszej części Mszy św. zagrała krótko Orkiestra Dęta z Maliny.
Inny utwór Chóru, to: „Agnus Dei” - do dźwięku dwóch gitar.
Orkiestra Dęta z Maliny zagrała melodię: „Canon in D” - Pachelbel'a. Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Daj mi Jezusa” do melodii Orkiestry.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon zapowiedział Pieśń na Wystawienie Najświętszego Sakramentu: „Bądźże pozdrowiona”, która potem zaśpiewana została do melodii organów i Orkiestry Dętej z Maliny.
Zaśpiewano też Pieśń: „Twoja cześć, chwała”. Procesję rozpoczęła Służba Ołtarza. Potem wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”. Następna Pieśń zaśpiewana przez wszystkich, to: „O Maryjo, Królowo nasza” do melodii organów i Orkiestry.
Na Zakończenie Ksiądz – Gość powiedział do wszystkich parę zdań. Usłyszano utwór zagrany na organach: „Ertrata”.
Dnia: 28.10.2017 r. (sobota; św. Szymona i Judy Tadeusza) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – Pierwszej Mszy św. niedzielnej – intencja zbiorcza – Dz. błag. do B.Op. MBR z podz. za łaski z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Barbary i Wiesława Długosz z ok. 45 r. ślubu, za córki, zięcia oraz wnuki; - za ++ rodz. Annę i Jana Ochota, ++ dziadków Karola i Karolinę Ochota oraz ++ z obu stron; - za + ojca Jerzego Krupop w I r. śm., za żonę Gertrudę, ++ teściów Gertrudę i Henryka Gryl, za ++ z pokr. i d.op.
Pierwsza intencja tej Mszy św. dotyczy 45-lecia Ślubu P. Barbary i Wiesława Długosz. P. Wiesław jest od lat Chórzystą Chóru parafialnego, którego pozostali członkowie – znajomi P. Wiesława – zechcieli spotkać się w tym dniu w Kościele, aby wziąć udział we Mszy św., m.in. w intencji Jubilatów.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał w czasie Mszy św. cztery utwory.
Na Wstępie Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Dobra Matko i Królowo” /opr. M. Biliński/ do dźwięku: organów, na których zagrał P. Tomasz Fronia i dwóch gitar – z melodią P. dr. Mariana Bilińskiego i P. Gerarda Krupy.
Psalm zaśpiewany został przez P. Damiana Szczepaniaka – Tenora operowego, jak również utwór: „Alleluja” - do muzyki organowej.
Następnie zagrana została melodia na organach, po czym ponownie zaśpiewał P. Damian Szczepaniak – był to utwór: „Ave Maria”.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Święty, Święty” /St. Paluszek/, do którego „towarzyszyła” muzyka organów i dwóch gitar.
Na tych samych – jak wyżej – instrumentach, zagrano: „Baranku Boży”, również wcześniejszego autora: St. Paluszka.
P. Damian Szczepaniak zaśpiewał: „MODLITWĘ KAPŁANA” /G. VERDI/ do dźwięków melodii organowej. Była to inna wersja śpiewu – operowa, już nie chóralna. Chór parafialny zna ten utwór i śpiewał go w czasie innych Mszy św.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „O milcząca Hostio biała”, „Panie dobry, jak Chleb” i „Te Deum” do muzyki organowej.
Na Zakończenie Chór parafialny zaśpiewał jeden ze swoich ulubionych utworów: „Ty wskazałeś drogę do miłości”. Dla Jubilatów – P. Barbary i Wiesława Długosz – utwór ten, był pewnie również powodem do wzajemnej radości.
__________________________________________
Z okazji tego pięknego dnia - Jubileuszu 45-lecia Ślubu – P. Barbarze i Wiesławowi Długosz, poza chęcią śpiewania przez Chór parafialny w czasie Mszy św. różnych utworów, Wspólnota Chóru życzy Jubilatom wszystkiego dobrego na dalsze lata małżeństwa.
W każdych dobrych chęciach dla innych – nie może zabraknąć życzeń – Błogosławieństwa Bożego i Maryi, zdrowia, codziennych radości, realizowania marzeń, wszelkich serdeczności.
Na spacerze
Ze sobą,
- najlepiej,
z myślami: „hen - tam”,
gdzieś „daleko”,
gdy nadejdzie natchnienie...
- Spojrzenia
skierowane w dal,
rytmy serca
wędrują...
...gdzie podążasz
przed siebie.
Na zielonej polanie
- echo melodii
falującego tańca;
otwarta wyobraźnia:
obrazów, zdjęć,
wszystkich portretów;
ważne notatki na kartkach.
Na gałęziach drzew
- zazielenione już liście.
Kwitną rośliny
radości i trosk
- od kropel rosy:
czyste, przejrzyste.
Widać z holu
- światła
migoczących gwiazd,
„wpadające” do ogrodu,
gdzie rozlega się zapach
wszystkich kwiatów,
wyrośniętych po brzegi
kolorowych traw.
- na spacerze
bez deszczu,
w aurze nowego dnia,
- pamiętne...
nigdy – obce,
gdy człowiek
„tak” dobrze je zna.
Autorka: Beata Jasińska. Opole, styczeń 2018 r.
Wiersz napisany z okazji 45 Rocznicy Ślubu P. Barbary i Wiesława Długosz. - Z najlepszymi życzeniami.
Dnia: 19.11.2018 r. (Niedziela; Odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. - Za ++ rodz. Łucję i Piotra Cichoń, synów Piotra i Jana, córkę Annę, za + Alojzego Hanza Wloh, pokr i d.op. - Za + Huberta Sauerbier, jego ++ rodziców, teściów i za + szwagra Józefa Buczek, który zmarł za granicą.
Chór pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał siedem utworów.
Na początku P. Tomasz Fronia zagrał na organach melodię utworu – wraz z Kwartetem smyczkowym. Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Święta Katarzyno z Aleksandrii” /M. Biliński/.
Na Kyrie - „Mały skład” zaśpiewał utwór: „Panie zmiłuj się nad nami” do muzyki gitarowej.
Psalm z Refrenem: „Błogosławiony, kto się boi Pana” zaśpiewali: P. Maria Honka i P. Krzysztof Biliński.
„Alleluja” - zaśpiewał Chór parafialny z Kwartetem do muzyki organowej, którego część zaśpiewał P. Tomasz Fronia. Po wygłoszonym Czytaniu przez Księdza Proboszcza, Chór ponownie zaśpiewał swoją „partię”.
Kazanie zostało wygłoszone przez Księdza goszczącego i biorącego udział we Mszy św. Było ono: na temat umywania nóg przez Boga człowiekowi; o św. Katarzynie z Aleksandrii. Nawiązywało do Eucharystii – do „Przypowieści o talentach”.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Cześć oddawajmy” do muzyki organowej, którą Chór parafialny dobrze zna i śpiewał w latach ubiegłych.
Na Sanctus Chór parafialny zaśpiewał – z Kwartetem – utwór: „Heilig, Heilig, Heilig” /Franz Schubert/ do melodii organów i Kwartetu smyczkowego.
Na Agnus Dei, Chór – we współpracy z Kwartetem – zaśpiewał utwór: „AGNELLO DI DIO” /1 – Musica di Marco Frisina.
Kolejnym utworem był: „Madre Fiducia Nostra” /Musica di Marco Frisina/, który zaśpiewał: Chór parafialny, z udziałem Kwartetu smyczkowego i solistki – P. Marii Honki.
Jeśli chodzi o Dziękczynienie, to Chór, również z udziałem Kwartetu, zaśpiewał utwór: „Wielbić Pana chcę” /m.: J. Berthier, Taize/.
Na Zakończenie Chór zaśpiewał utwór: „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - Marco Frisina; tłum.: Ks. J. Waloszek.
Dnia: 22.11.2018 r. (środa; św. Cecylii, dz. i m.) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. o godz.: 18.00 – Przez wstawiennictwo św. Cecylii w int. Chórzystów, za ++ Chórzystów i + ks. Wojciecha oraz o Boże błog. dla rodzin naszych Chórzystów.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście – utwór Chóru parafialnego, to: „Hymn do Świętej Cecylii”.
Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przybliżył historię św. Cecylii.
Psalm z Refrenem: „Prawy zamieszka na Twej Górze Świętej” - zaśpiewała P. Maria Honka.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Alleluja”, którego część zaśpiewał P. Tomasz Fronia do muzyki organowej, którą wykonywał.
Następnie zagrana została melodia: na: organach – przez P. Tomasza Fronie; flecie – przez P. dr. Mariana Bilińskiego i skrzypcach – przez P. Krzysztofa Bilińskiego - „GABRIEL'S OBOE”.
Zaśpiewany został przez wszystkich utwór : „Święty, Święty, Święty” do muzyki organowej.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „AGNELLO DI DIO” /Musica di Marco Frisina/ do dźwięku muzyki organowej. Kolejny utwór, który Chór zaśpiewał, to: „Wielbić Pana chcę”, do którego zagrana została muzyka na: organach, flecie i skrzypcach.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział wszystkim przybyłym na Mszę św. - na temat Chóru parafialnego.
Na Zakończenie usłyszano utwór zaśpiewany przez Chór parafialny: „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - Marco Frisina; tłum.: Ks. J. Waloszek.
Po Mszy św. Chórzyści udali się do Przedszkola „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach, gdzie zostali już wcześniej - zaproszeni na Kolację przez Księdza Proboszcza Parafii z Parafii Groszowic – Norberta Dragona.
Przedszkole to mieści się blisko Kościoła. Po przybyciu na miejsce, Chór zasiadł do przygotowanych stołów, gdzie podana została przez Panie z Przedszkola – ciepła kolacja, składająca się z dania głównego, przystawek i napojów. Przygotowanie kolacji zawdzięcza się uprzejmości Dyrektor Przedszkola – P. Kornelii Lysek, pomocy Pań z Przedszkola. Księdzu Proboszczowi – Norbertowi Dragonowi trzeba złożyć serdeczne podziękowania za zaproszenie Chóru na smaczną kolację. Spotkanie to organizowane jest co rocznie – z okazji Święta Świętej Cecylii – Patronki m.in. muzyki kościelnej.
Chór w czasie kolacji, czy też po niej, miał okazję spotkać się, porozmawiać, nacieszyć: czasem – dobrą „chwilą”, obecnością swojej Wspólnoty – również poza Próbami chóru. To czas, za który należałoby podziękować Bogu, przede wszystkim: za całą Wspólnotę Chóru parafialnego, za tą drogę, podążanie nią; za siły i chęci; za jakiekolwiek łaski, otrzymane do śpiewania - dzielenia się tym ze wszystkimi w czasie różnych Mszy św., Uroczystości i tam, gdzie się znajduje, dając przykład Bożej miłości.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 24.12.2018 r. (IV Niedziela Adwentu – Wigilia Bożego Narodzenia) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha z Opola Groszowic wziął udział w o godz.: 23.40 w – Nabożeństwie kolędowym – Chór parafialny zaśpiewał kolędy i pastorałki oraz o godz.: 24.00 – w PASTERCE: - Do Dzieciątka Jezus w int. naszej młodzieży, prosząc o dar miłości i wszelkie potrzebne łaski i Boże błog. - Za Parafian, Gości i Dobrodziejów kościoła.
W ramach Kolędowania przed Pasterką, zaśpiewane zostały utwory tj.: „Rorate Coeli” - przez Solistów; „Wśród nocnej ciszy” i „Dzisiaj w Betlejem” – przez Chór męski.
Utwory Chóru parafialnego, zaśpiewane w czasie Kolędowania przed Pasterką, to: „ZJAWIŁO SIĘ NAM”, „Anioł Pański otoczony” i „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią”.
O północy zabrzmiał GONG 12 razy. Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Transeamus usque Bethlehem” /von Joseph Schnabel bearbeitet von Jos.Gruber/.
Na Wejście wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Wśród nocnej ciszy”.
Jeśli chodzi o Komunię św., to w jej czasie Chór parafialny zaśpiewał: „Nad Betlejem w ciemną noc” stara francuska Kolęda. Chór męski zaśpiewał utwór: „Bracia patrzcie jeno”.
Na Zakończenie wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Cicha noc, święta noc”.
Dnia: 6.01.2018 r. (sobota; Objawienie Pańskie – Trzech Króli) do Parafii w Groszowicach przybyli goście – Chór Canticum Novum z Chrząstowic z Dyrygentką – P. Iwoną Klimek, którzy zaproszeni zostali przez Dyrygenta Chóru – P. dr. Mariana Bilińskiego i przyjęty serdecznie przez Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i innych Parafian.
Tego dnia była na dworze piękna pogoda, przypominająca ciepłą wiosnę, a nawet letni dzień. Temperatura wynosiła: +13oC.
Chór Canticum Novum wziął udział o godz. 10.30 we Mszy św. - W pew. int. z ok. urodzin.
Chór z Chrząstowic zaśpiewał w czasie Mszy św. na Chórze cztery Kolędy tj.: „Przybiżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Raduj się w świecie”, „Gdy śliczna Panna”.
Psalm zaśpiewała Patrycja Fabin.
Chór parafialny również wziął udział we Mszy św. - w dolnej części Kościoła, zajmował przednie ławki.
Po Komunii św. Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic z Chórem Canticum Novum z Chrząstowic - wyszły przed Ołtarz i tam wspólnie pod dyrekcją P. Iwony Klimek, zaśpiewały trzy utwory tj.: „Nad Betlejem w ciemną noc” Stara francuska Kolęda, „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią” /harm. Roger C. Wilson/; Kolęda norweska i „Cicha noc, święta noc”.
Po Mszy św. - oba Chóry ustawiły się do wspólnych - grupowych zdjęć.
Następnie Chóry udały się do Salki parafialnej na przygotowany wcześniej przez Chór parafialny – poczęstunek. Na tą okazję, w Salce poukładane zostały odpowiednio stoły i ławki. Potem tam wszyscy zasiedli, częstując się ciastem, różnymi smakołykami, jak również – kawą i herbatą, rozmawiali w miłej atmosferze.
Dla Chóru parafialnego z Opola Groszowic, śpiew z Chórem Canticum Novum z Chrząstowic, można przyznać, że był ciekawym wydarzeniem i przeżyciem.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz oraz Edward Gnieździuch
Dnia: 7.01.2018 r. Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic zaproszony został na godz.: 19:00 do Kościoła w Opolu – Malinie na Kolędowanie w „Magicznym Koncercie kolęd”.
Najpierw – przy Ołtarzu odbyła się Próba dla różnych wykonawców śpiewanych kolęd i utworów muzycznych na wybranym instrumencie muzycznym, następnie, dla Chóru parafialnego z Groszowic.
Koncert prowadziła P. Maria Honka. Trwał on ponad półtorej godziny. Na wstępie było Intro.
W Koncercie wzięło udział dużo osób z Repertuarem muzycznym – wokalnym, instrumentalnym i chóralnym: Anna Pławiak - „Ave Maria”, Wanessa Gołomb - „Hallelujah” (skzypce), Kinga Szaron - „Oto dziś narodziła się miłość”, Dorota i Alek Śladek - „Dzisiaj w Betlejem”, Michał Szaforz - „Gore gwiazda Jezusowi, Marysia Honka, Dorota Śladek - „Oj Maluśki – akapella, Michał Szaforz - „Pastuszkowie bracia mili”, Małgosia Honka - „Jingle Bells” - klawisze, Kinga Szaforz - „Kolęda Marii”, Wanessa Golomb - „Halleluja” śpiew, Ania Pławiak -”Kolęda dla nieobecnych”.
Potem włączony został Teledysk - „Gloria”, po którym odbył się 40 minutowy Recital Chóru parafialnego im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i Chóru męskiego – pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego.
Na początku Recitalu – jako pierwszy – Chór męski zaśpiewał utwór: „Wśród nocnej ciszy”.
Chór parafialny zaśpiewał następne cztery utwory, tj.: „ZJAWIŁO SIĘ NAM” /OPR. X. I. ORSZWOK/, „Anioł Pański otoczony”, „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią” /harm. Roger C. Wilson/; Kolęda norweska i „Nad Betlejem w ciemną noc” stara francuska Kolęda.
Potem ponownie zaśpiewał Chór męski – utwór: „Bracia patrzcie jeno”.
Kolejne trzy utwory, zaśpiewane zostały przez Chór parafialny. Były to utwory tj.: „RADUJTIESJA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski/, ”Radość dziś nastała” /ukraiń. mel. lud./, „CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC”.
Finałowym utworem był: „Znak pokoju”, którego poszczególne zwrotki zaśpiewała P. Maria Honka, natomiast Refren zaśpiewał Chór z ludźmi, którzy otrzymali „do tego utworu” - świece. To utwór pełen radości. Ludzie, śpiewając w ławkach jego Refren, współtworzyli piękną atmosferę wzajemnego pokoju, którą można było odczuć. Ogólnie, było bardzo nastrojowo i radośnie.
________________________________________________________
Należy, więc podziękować serdecznie – wszystkim Organizatorom – za: Zaproszenie m.in. Chóru parafialnego z Opola Groszowic, przygotowanie Koncertu, a jego współuczestnikom – za udział, natomiast przybyłym na Koncert – za obecność, dobrą atmosferę.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz oraz Edward Gnieździuch
Dnia: 14.01.2018 r. (Niedziela) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wybrał się do Kościoła pw. NMP w Chrząstowicach i tam o godz. 16:00 wziął udział w „KONCERCIE KOLĘD I PASTORAŁEK” pod dyr. P. dra Mariana Bilińskiego wraz z: Chórem Canticum Novum i Scholą z Parafii w Chrząstowicach pod dyr. P. Iwony Klimek; Chórem z Parafii św. Marcina z Tarnowa Opolskiego pod dyr. P. Tomasza Czernera i Młodzieżową Orkiestrą Dętą gminy Chrząstowice pod batutą P. Jacka Zganiacza.
Wszystkie Chóry, Schola i Orkiestra – zaprezentowały swój Program kolędowy. „Wystąpiły” też wspólnie.
Na zakończenie „KONCERTU KOLĘD I PASTORAŁEK” wszyscy zaśpiewali Kolędę: „Cicha noc”.
Zanim Uczestnicy „KONCERTU ...”, goszczący w chrząstowickiej Parafii – porozchodzili się, czy porozjeżdżali się w swoje strony, zostali zaproszeni przez Chór, Scholę i Orkiestrę z tej Parafii - na smaczny poczęstunek, za co trzeba serdecznie podziękować.
Dnia: 5.04.2018 r. (Czwartek w Oktawie Wielkanocy – I czw. m-ca – Konwent Wielkanocny w naszej Parafii) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic zaśpiewał o godz.: 19.00 w czasie Mszy św. - W int. Ks. Wojciecha Srobocza z ok. 14 r. śm., za naszych ++ Kapłanów, Siostry Zakonne i za wszystkich zmarłych oraz żyjących Kapłanów DEKANATU OPOLSKIEGO.
Na Wejście, w czasie Procesji Księży do Ołtarza – zagrana została melodia: organowa przez P. Tomasza Fronie i na trąbce przez P. Tadeusza Mikodę.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał kilka utworów.
Chór zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA (Bogu Rodzica)” /Feliks Nowowiejski/ do melodii organowej.
Następny utwór Chóru, to: „SIGNORE, VERO CORPO” /Invocazioni per L'Atto penitenziale/, w którym: I zwrotkę zaśpiewali – P. Anna Grygiel i P. Bolesław Szypelow (z Chóru OCK); „Kyrie” - zaśpiewały głosy męskie, potem głosy żeńskie, następnie II Zwrotkę zaśpiewała P. Anna Grygiel, a III Zwrotkę – P. Bolesław Szypelow, oczywiście, z udziałem melodii organowej.
Psalm – Ps 8 z Refrenem: „Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!” - zaśpiewał P. Bolesław Szypelow.
„Alleluja” - zaśpiewała P. Anna Grygiel, potem dalszą część – Aklamację; Psalm – Ps 118 „(...) radujmy się nim i weselmy” - zaśpiewał P. Tomasz Fronia, a następnie i ponownie – po Czytaniu - „Alleluja”, zaśpiewał Chór parafialny.
Kazanie wygłosił zaproszony do Parafii Ksiądz (prawdopodobnie z Parafii pw. św. Piotra i Pawła z Opola. Było to Kazanie o Zmartwychwstałym Jezusie i Krzyżu Chrystusa. Ksiądz przytoczył cytat z Pisma Świętego: „Pójdźcie za Mną, uczynię was rybakami ludzi”.
Inny utwór zaśpiewany przez Chór, to: „Madre Fiducia Nostra” /Testo di Marco Frisina; Musica di Marco Frisina/, którego Wstęp - Zwrotkę rozpoczęli: P. Anna Grygiel i P. Bernard Bazelak, a Chór zaśpiewał Refren utworu. Natomiast drugą Zwrotkę zaśpiewali ponownie: P. Anna Grygiel z P. Bernardem Bazelakiem, a potem Chór, równocześnie z P. Grygiel.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „SANTO”/1 - /Musica di Marco Frisina/ do muzyki organowej, którego Zwrotkę zaśpiewali: P. Bernard Bazelak i P. Bolesław Szypelow.
Dnia: 7.04.2018 r. (Sobota w Oktawie Wielkanocy – I sob. m-ca) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – PIERWSZEJ MSZY ŚW. NIEDZIELNEJ – INTENCJA ZBIORCZA - Za + Ks. Prob. Wojciecha Skrobocz w 14 r. śm. – Msza św. ofiarowana od Chórzystów (…)
We Mszy św. wzięło udział dużo ludzi. Na dworze była ładna – słoneczna pogoda.
Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz rozpoczął swój „Wstęp”, powitał wszystkich, m.in. Chór parafialny. Opowiedział o: Świętej Siostrze Faustynie i o Bożym Miłosierdziu; Księdzu Proboszczu – Wojciechu Skroboczu i pamięci o nim, w intencji którego odprawiona była ta Msza św.
Na wstępie zagrana została melodia na trąbce przez P. Tadeusza Mikodę.
Psalm – Ps 118 z Refrenem: „Dziękujcie Panu, bo jest Miłosierny” zaśpiewał P. Tomasz Fronia do muzyki organowej, którą zagrał.
Chór parafialny zaśpiewał utwory tj.: „Alleluja” („CANTICO DELL'AGNELLO”) Musica di Marco Frisina; „POWOŁANIE” (AUTOR NIEZNANY); „Święty, Święty, Święty ...” („Heilig, Heilig, Heilig” Franz Schubert – do muzyki organów i trąbki.
Dnia: 15.05.2018 r. (wtorek; św. Zofii – BIERZMOWANIE W NASZEJ PARAFII) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 16.30 w Kościele w Groszowicach we – Mszy św. z udziałem Sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej Parafii oraz z Parafii Nowa Wieś Królewska, Grudzice, Malina i Metalchem z prośbą o dary Ducha św. Wcześniej o godz.: 16:00 – odbyła się Próba Chóru.
Na Wejście zaśpiewana została Pieśń: „Duchu Święty, przyjdź, prosimy” do muzyki organowej w wykonaniu Organisty z Kościoła parafialnego – P. Tomasza Froni.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przywitał Bpa Andrzeja Czaję i wspomniał o wszystkich zgromadzonych na Mszy św. Potem skierował swoje słowa do Biskupa. Również Biskup powitał wszystkich.
Chór parafialny pod Dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory, podobnie, jak „Mały skład”.
Chór parafialny zaśpiewał dwa razy z odstępem czasowym – utwór: „Alleluja” do muzyki organowej.
Kazanie wygłosił Ksiądz z Grudzic – na temat: Darów Ducha Świętego; dobroci, świętości. Poza tym, Ksiądz opowiedział też w Kazaniu o: pielęgnowaniu swojego serca; przykładzie Serca Maryi; życiu Słowem Bożym; przemianie duszy człowieka; pielęgnowaniu też duszy.
Na Komunię „Mały skład” zaśpiewał do muzyki skrzypiec, na których zagrał P. Krzysztof Biliński i dwóch gitar, na których zagrali - P. Aleksandra Bazelak i Gerard Krupa – utwór: „CELLEBRA IL SIGNORE TERRA TUTTA” Musica di Marco Frisina. Następny utwór „Małego składu”, to: „Schowaj mnie” /Hilsong/ do muzyki dwóch gitar.
Wszyscy zaśpiewali „Te Deum”. Potem – przy Ołtarzu - rodzice bierzmowańców wygłosili przemowy do Biskupa.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Com przyrzekł Bogu” do melodii organowej.
Na Bierzmowanie zaśpiewano Pieśń: „Przybądź, Duchu Stworzycielu”.
„Mały skład” zaśpiewał utwór: „Duchu święty” /Ewa Stanisławska, Deus Meus/. Chór parafialny zaśpiewał nowy utwór: „Oto jest dzień” /t.: hymn brewiarzowy; m. A. Gouzes Op.; opr.: J. Gałuszka OP// do melodii organowej, „O Panie mój” /2/ - muz. J. Elsner i „Do Ciebie odwieczny Panie” /J. Haydn (1732-1808)/ - Acapella pod Dyrekcją P. Tomasza Froni.
Dnia: 31.05.2018 r. (czwartek; Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało – Uroczystość) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz. 8.00 we Mszy św. - W int. naszych Rolników, Gospodarzy o dobre tegoroczne urodzaje i wszelkie Boże błogosławieństwo. Po Mszy św. uroczysta procesja do czterech ołtarzy.
Po Mszy św. Chór parafialny pod Dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał do muzyki organowej zagranej przez P. Tomasza Fronię – utwory t.j.: „ALLELUJA”, „MODLITWA /Franz Schubert/ i „Oto jest dzień” /t.: hymn brewiarzowy; m. A. Gouzes OP; opr.: J. Gałuszka OP/.
W czasie Procesji Chór zaśpiewał przy Pierwszym Ołtarzu, znajdującym się w pobliżu Poczty – utwór:
„O Panie mój” /2/ - muz. J. Elsner.
Przy IV Ołtarzu - umiejscowionym z lewej strony wejścia Kościoła – Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Nie rzucim Chryste”; „Rota” /słowa – M. Konopnicka; muz. F. Nowowiejski/.
Na dworze było słonecznie i gorąco.
W Procesji wzięli udział: Służba Ołtarza, Orkiestra Dęta z Maliny, Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Srobocza, lud.
W Kościele, na Chórze, Psalm – Ps 116 z Refrenem: „Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana” - zaśpiewał Organista: P. Tomasz Fronia do muzyki organowej, którą również zagrał.
Kazanie wygłosił Ks. Norbert Dragon. Nawiązywało ono do tematu Najświętszego Sakramentu i Komunii Świętej.
Na Zakończenie Mszy św. - Ks. Proboszcz: Norbert Dragon podziękował za udział we Mszy św., m.
in. Chórowi parafialnemu.
Dnia: 19.06.2018 r. (wtorek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic spotkał się wspólnie o godz.: 18:00 w Przyworach Opolskich - w Łowisku/Smażalni „Pod Dębem” z okazji zakończenia „sezonu” chóralnego przed czasem wakacyjnym. Każdy dotarł tam na swój sposób i chyba – najwięcej osób wybrało się rowerem.
Miło upłynął czas na Łowisku/Smażalni – goszcząc się i biesiadując przy stołach na wolnym powietrzu we Wspólnocie Chóru. Można było zamówić sobie coś z „Menu”. - Był to przede wszystkim „Pstrąg” na rożne sposoby. Tego wieczora we Wspólnocie Chóru odbyły się wspólne rozmowy, dla niektórych, był to też czas: spacerów wśród zieleni po Łowisku; obserwowania zza ogrodzenia chodzących, czy przebiegających stad kóz i baranów. Była ładna pogoda i ciekawy teren do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć.
W tym roku, w czasie „Zakończenia” chóralnego było mało śpiewów.
Miło było wracać nocą z Łowiska, gdy na dworze było jeszcze widno i ciepło, choć już wtedy – rozpoczął się czas „chóralnych wakacji”.
Dnia: 19.11.2018 r. (Niedziela; Odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. - Za ++ rodz. Łucję i Piotra Cichoń, synów Piotra i Jana, córkę Annę, za + Alojzego Hanza Wloh, pokr i d.op. - Za + Huberta Sauerbier, jego ++ rodziców, teściów i za + szwagra Józefa Buczek, który zmarł za granicą.
Chór pod dyrekcją P. dr. Mariana Bilińskiego zaśpiewał siedem utworów.
Na początku P. Tomasz Fronia zagrał na organach melodię utworu – wraz z Kwartetem smyczkowym. Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Święta Katarzyno z Aleksandrii” /M. Biliński/.
Na Kyrie - „Mały skład” zaśpiewał utwór: „Panie zmiłuj się nad nami” do muzyki gitarowej.
Psalm z Refrenem (Ps 128): „Błogosławiony, kto się boi Pana” zaśpiewali: P. Maria Honka i P. Krzysztof Biliński.
„Alleluja” - zaśpiewał Chór parafialny z Kwartetem do muzyki organowej, którego część zaśpiewał P. Tomasz Fronia. Po wygłoszonym Czytaniu przez Księdza Proboszcza, Chór ponownie zaśpiewał swoją „partię”.
Kazanie zostało wygłoszone przez Księdza goszczącego i biorącego udział we Mszy św. Było ono: na temat umywania nóg przez Boga człowiekowi; o św. Katarzynie z Aleksandrii. Nawiązywało do Eucharystii – do „Przypowieści o talentach”.
Wszyscy zaśpiewali Pieśń: „Cześć oddawajmy” do muzyki organowej, którą Chór parafialny dobrze zna i śpiewał w latach ubiegłych z tytułem: ”Święta Katarzyna”.
Na Sanctus Chór parafialny zaśpiewał z Kwartetem wokalnym utwór: „Heilig, Heilig, Heilig” /Franz Schubert/ do melodii organów i Kwartetu smyczkowego.
Na Agnus Dei - Chór we współpracy z Kwartetem – zaśpiewał utwór: „AGNELLO DI DIO” /1 – Musica di Marco Frisina.
Kolejnym utworem był: „Madre Fiducia Nostra” /Musica di Marco Frisina/, który zaśpiewał: Chór parafialny z udziałem Kwartetu smyczkowego i solistki – P. Marii Honki-Biły.
Jeśli chodzi o Dziękczynienie, to Chór, również z udziałem Kwartetu, zaśpiewał utwór: „Wielbić Pana chcę” /m.: J. Berthier, Taize/.
Na Zakończenie Chór zaśpiewał utwór: „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - Marco Frisina; tłum.: Ks. J. Waloszek.
Dnia: 22.11.2018 r. (środa; św. Cecylii, dz. i m.) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział we Mszy św. o godz.: 18.00 - Przez wstawiennictwo św. Cecylii w int. Chórzystów, za ++ Chórzystów i + ks. Wojciecha oraz o Boże błog. dla rodzin naszych Chórzystów.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście – utwór Chóru parafialnego, to: „Hymn do Świętej Cecylii” R27 /Ks. A. Chlondowski/.
Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon przybliżył historię św. Cecylii.
Psalm z Refrenem (Ps 15): „Prawy zamieszka na Twej Górze Świętej” - zaśpiewała P. Maria Honka-Biły.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Alleluja”, którego część zaśpiewał P. Tomasz Fronia do muzyki organowej, którą wykonywał.
Następnie zagrana została melodia: na: organach – przez P. Tomasza Fronie; flecie – przez P. dra Mariana Bilińskiego i skrzypcach – przez P. Krzysztofa Bilińskiego - „GABRIEL'S OBOE”.
Zaśpiewany został przez wszystkich utwór : „Święty, Święty, Święty” do muzyki organowej.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: „AGNELLO DI DIO” /Musica di Marco Frisina/ do dźwięku muzyki organowej. Kolejny utwór, który Chór zaśpiewał, to: „Wielbić Pana chcę”, do którego zagrana została muzyka na: organach, flecie i skrzypcach.
Ksiądz Proboszcz – Norbert Dragon opowiedział wszystkim przybyłym na Mszę św. - na temat Chóru parafialnego.
Na Zakończenie usłyszano utwór zaśpiewany przez Chór parafialny: „Aprite le porte a Cristo” Inno al beato Giovanni Paolo II /”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”/ - Marco Frisina; tłum.: Ks. J. Waloszek.
Po Mszy św. Chórzyści udali się do Przedszkola „Bajkowa Rodzina” w Opolu Groszowicach, gdzie zostali już wcześniej - zaproszeni na Kolację przez Księdza Proboszcza Parafii z Groszowic – Norberta Dragona.
Przedszkole mieści się blisko Kościoła. Po przybyciu na miejsce, Chór zasiadł do przygotowanych stołów, gdzie podana została przez Panie z Przedszkola – ciepła kolacja, składająca się z dania głównego, przystawek i napojów. Przygotowanie kolacji zawdzięcza się uprzejmości Dyrektor Przedszkola – P. Kornelii Lysek, pomocy Pań z Przedszkola. Księdzu Proboszczowi – Norbertowi Dragonowi złożyć trzeba serdeczne podziękowania za zaproszenie Chóru na smaczną Kolację. Spotkanie to organizowane jest co rocznie – z okazji Święta Świętej Cecylii – Patronki m. in. muzyki kościelnej.
Chór w czasie Kolacji, czy też po niej, miał okazję spotkać się, porozmawiać, nacieszyć: czasem – dobrą „chwilą”, obecnością swojej Wspólnoty – również poza Próbami chóru. To czas, za który należałoby podziękować Bogu, przede wszystkim: za całą Wspólnotę Chóru parafialnego; za tą drogę, za podążanie nią; za siły i chęci; za jakiekolwiek łaski, otrzymane do śpiewania - dzielenia się tym ze wszystkimi w czasie różnych Mszy św., Uroczystości i tam, gdzie się Chór parafialny znajduje, dając przykład Bożej miłości.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 26.12.2018 r. (środa; św. Szczepana, pierwszego Męczennika – II Dzień Świąt/ Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic o godz.: 10.30 wziął udział we Mszy św. - Za Parafian i Dobrodziejów kościoła - Do św. Anioła Stróża za roczne dzieci: Antoniego Radomskiego i Antoniego Mirko, za rodziców, dziadków, chrzestnych i w int. całych rodzin prosząc o potrzebne łaski.
Tego dnia Chór parafialny wspomagany był też przez Opolski Chór Kameralny /OCK/.
Chór parafialny pod dyrekcją P. dra Bilińskiego zaśpiewał pięć utworów.
Na Wejście Chór zaśpiewał utwór: „Przeradosny czas” /Satz: Bernhard Reimann; nach einer Klavierfassung Fitz Rothsuh/.
Na Ofiarowanie Chór zaśpiewał kolędę: „DZIECINO SŁODKA” /Autor nieznany/.
Natomiast na Komunię Chór zaśpiewał kolędę: „DLACZEGO DZISIAJ”, Opolski Chór Kameralny /OCK/ - „W DZWONY DZWOŃ” Kolęda amerykańska /Harry Bollback; harm. Harold deCou, opr. Norbert Kroczek/,a Chór męski (z Chóru parafialnego) - „Przybieżeli do Betlejem”.
Opolski Chór Kameralny (OCK) zaśpiewał również: „Kolędę ukraińską”, a Chór parafialny – kolędy t. j.: „LULAJŻE JEZU MÓJ” i „NOC CICHA W ŚNIE”.
Na Zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę: „Cicha noc”.
Dnia: 13.01.2019 r. /Niedziela/ Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza a z Opola Groszowic z osobami z Opolskiego Chóru Kameralnego /OCK/ wziął udział o godz. 17:00 w Rodzinnym wieczorze kolęd w kościele Świętej Jadwigi w Opolu-Malinie. Był to już drugi Koncert Kolędowy Chóru parafialnego w tym Kościele.
Koncert rozpoczął się, jak napisane wyżej - o godz. 17:00, był transmitowany na stronie YouTube tamtejszej Parafii i trwał niecałe dwie godziny. Wzięło w nim udział dużo uczestników, wymienionych poniżej.
Na początku Ksiądz Proboszcz Parafii przywitał przybyłych oraz wykonawców Koncertu. Przygaszone zostały światła i rozpoczęło się Intro - krótki film, po czym P. Eugeniusz Nolepa zarecytował wiersz. Narrator - Michał Szaforz przedstawił pierwszych wykonawców, którzy w odpowiedniej kolejności wychodzili przed Ołtarz i tam w obrębie mikrofonów - przedstawiali to, co przygotowali - przede wszystkim w czasie zorganizowanych wcześniejszych Prób. W tle, na dużym ekranie, widniały przygotowane ładne wizualizacje dla każdego uczestnika, które przygotował P. Andrzej Winiarski.
Uczestnicy Koncertu – z Repertuarem, to: Nadia Okos - „Ja do Ciebie mały Jezu”, Julia Winiarska i Szymon Pławiak - „Świeć Gwiazdeczko mała świeć”, Dominika Niemiec, Maja Sobolewska, Helena Mroziński - „Pójdźmy wszyscy do stajenki” - Gitara, Kinga Szaforz - „Kołysanka dla Jezusa”.
W drugiej części - Narrator - Kinga Szaforz wyczytała następne osoby i ich Repertuar, które wystąpiły przed Ołtarzem. Należały do nich: Vanessa Gołomb -”Bóg się narodził', Julia Wyszka „Jakieś światło”, Michał Szaforz - „A wczora z wieczora”, Julia Wyszka, Vanessa Gołomb - „Mario czy ty wiesz” - Gitara.
Potem ponownie - Narratorem był Michał Szaforz i zapowiedział on trzecią część uczestników Koncertu: Rodzina Wojszczyk - „Gore gwiazda”- Instrument, Izabela Orzechowska, Ewa Szuster - „Gdy się Chrystus rodzi”, Andrzej Mazur - „Cicha noc” - Akordeon, Izabela Orzechowska -”Gdy śliczna Panna”.
Czwartą część uczestników i ich utwory przeczytała ponownie, jako Narrator – Kinga Szaforz. Należeli do nich: Ewa Szuster - ”W żłobie leży”, Beata Jasińska - ”Jezus Malusieńki”, Anna Pławiak - „Panis Angelicus”, Marian Biliński - „Bardzo cicha noc” - Organy.
Piątą część Koncertu wyczytał Narrator - Michał Szaforz.W tej części Schola z Grudzic zaśpiewała sześć utworów do muzyki organowej. Były to utwory tj.: „Anioł Pasterzom mówił”, „Adeste Fideles”, „Z narodzenia Pana”, „Raduj się świecie”, „Mizerna cicha”, „Skrzypi wóz wielki mróz”. Po tych utworach - Pan Eugeniusz Nalepa ponownie zarecytował utwór - do muzyki organowej.
W szóstej części Koncertu wystąpił Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wraz z osobami z Opolskiego Chóru Kameralnego /OCK/ z utworami takimi, jak: „Bracia, patrzcie jeno” - Chór męski /z Chóru parafialnego/, „LULAJŻE JEZU MÓJ”, „DZIECINO SŁODKA” /Autor nieznany”, „NOC CICHA W ŚNIE”, „Kolęda ukraińska”, „W DZWONY DZWOŃ” Kolęda amerykańska /Harry Bollback; harm. Harold deCou, opr. Norbert Kroczek/, „Ubi Caritas” /Tekst: Liturgie; Musick: Audrey Szyder (*1961), „Duszo ma Pana chwal” 10,000 reasons – t.: Jonas Myrin/ m: Matt Redman, arr: Lloyd Larsen; opr. polskie: Piotr Bałanda.
Galeria zdjęć - wyk. Andrzej Winiarski
Dnia: 17.01.2019 r. (czwartek; św. Antoniego; Dzień Judaizmu) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - W int. ks. proboszcza z ok. urodzin - Msza św. ofiarowana od Chórzystów.
Na Wejście zagrana została melodia na trąbce przez P. Tadeusza Mikodę. Chór parafialny pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory.
Pierwszym utworem Chóru w czasie tej Mszy św. był: „RADUJTIESIA WSI LUDIJE” /opr. Romuald Twardowski. Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział wszystkim na temat życia św. Antoniego i złożył Bogu swoje podziękowania.
Na Gloria wszyscy zaśpiewali kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi” do muzyki organów, na których zagrał P.Tomasz Fronia i do zagranej melodii Trąbki przez Pana Tadeusza Mikodę.
Psalm z Refrenem (Ps 95): „Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie” zaśpiewany został przez P. Tomasza Fronię do muzyki organowej.
Następny utwór Chóru, to: „DZIECINO SŁODKA” /Autor nieznany/, do którego zagrał muzykę P. Marian Biliński.
Chór zaśpiewał też utwór: „NOC CICHA W ŚNIE” do muzyki organów.
Do kolejnego utworu włączony został podkład muzyczny. Zaśpiewała go dziewczynka – Julia Winiarska - goszcząca w Chórze parafialnym.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Przy Ołtarzu Ksiądz Proboszcz otrzymał życzenia urodzinowe od dzieci.
Wspólną kolędą była: „Cicha noc” do melodii organów i trąbki.
Dnia: 2.02.2019 r. /sobota; MB Gromnicznej, Ofiarowanie Pańskie - Pierwsza sob. m-ca/ Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w – PIERWSZEJ MSZY ŚW. WIECZORNEJ – INTENCJA ZBIORCZA (...) Przed końcowym błogosławieństwem ku czci Świętego Błażeja, w czasie którego będzie ostatni koncert kolęd w wykonaniu naszego Chóru Parafialnego.
Na wejście Chór męski zaśpiewał kolędę: „Przybieżeli do Betlejem”, a na Gloria „Bracia, patrzcie jeno” /Opracowanie: T. FLASZA/.
Na Wstępie Ksiądz opowiedział wszystkim na temat święta Matki Bożej Gromnicznej. Potem było zapalenie i błogosławieństwo świec. Wszyscy zaśpiewali kolędę: „Wśród nocnej ciszy” do muzyki organów, na których zagrał P. Marian Biliński.
Ksiądz ogłosił: „Chwała na wysokości Bogu” - „Gdy się Chrystus rodzi” i powiedział o zgaszeniu świec.
Psalm z Refrenem (Ps 24): „Pan Bóg Zastępów, On jest Królem Chwały” - zaśpiewał Pan Marian Biliński.
Chór zaśpiewał Acapella utwór: „DZIECINO SŁODKA” /Autor nieznany/ i „LULAJŻE JEZU MÓJ”.
Kolejny utwór Chóru, to „W DZWONY DZWOŃ” Kolęda amerykańska /Harry Bollback; harm. Harold deCou, opr. Norbert Kroczek/.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum” do melodii organów.
Ksiądz podziękował Chórowi parafialnemu, w tym: P. Bilińskiemu i P. Bazelakowi - za pomoc w przygotowaniu Liturgii. Złożył też swoje życzenia dla Jubilatów, ogłosił Błogosławieństwo ku czci Świętego Błażeja i opowiedział o św. Błażeju oraz o Błogosławieństwie.
Chór zaśpiewał utwory takie jak: „NOC CICHA W ŚNIE”, „Kolęda ukraińska” - wszystkie cztery zwrotki do muzyki organowej.
Opolski Chór Kameralny /OCK/ zaśpiewał utwór: 56. „Czy słyszysz?” /A. Bojko/, natomiast Chór parafialny zaśpiewał utwór: „Radość dziś nastała” /ukraiń. mel. lud./, zaczynając pierwszą zwrotkę w języku ukraińskim.
Następnie - Chór zaśpiewał utwory t. j.: „Ubi Caritas” /Tekst: Liturgie; Musick: Audrey Szyder (*1961), „Duszo ma Pana chwal” 10,000 reasons – t.: Jonas Myrin/ m: Matt Redman, arr: Lloyd Larsen; opr. polskie: Piotr Bałanda/.
Na Zakończenie P. Marian Biliński zagrał na organach melodię utworu chóralnego: „Alleluja!” /Gordon Young/. Chór otrzymał oklaski od osób obecnych w czasie Mszy św.
Zaśpiewana została jeszcze przez wszystkich kolęda: „Cicha noc” do muzyki organowej.
Dnia: 13.02.2019 r. /środa; wspomnienie MB Fatimskiej/ Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - Dz. błag. do B. Op. MB Fatimskiej z podz. za łaski z pr. o zdrowie i Boże błog. w int. Bernadety Laxy z okazji 60 r. ur., za męża Benedykta, za dzieci z rodzinami za + matkę i teściów.
Chór parafialny wziął udział w tej Mszy św., ponieważ sprawowana była w intencji znajomej z Chóru – P. Bernadety.
Chór pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał trzy utwory.
Na wejście Chór zaśpiewał utwór: „MSZA POLSKA (Bogu Rodzica) /Feliks Nowowiejski/ do melodii organów, na których zagrał P. Marian Biliński.
Potem Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon skierował swoje słowa do P. Bernadety i powiedział do wszystkich o zadaniu - pójściu za Bogiem.
Psalm z Refrenem (Ps. 37): „Słowa mądrości głosi sprawiedliwy” zaśpiewał P. Marian Biliński i do którego zagrał jednocześnie melodię na organach.
Chór zaśpiewał utwór: „Ave Maris Stella” /B. Kothe/. Następnym utworem Chóru był: „ANIMA CHRISTI” /Musica di Marco Frisina/, w którym poszczególne zwrotki zaśpiewali: P. Beata Bazelak, P. Urszula Krupa, P. Bernard Bazelak - do zagranej melodii organów przez P. Mariana Bilińskiego.
Wszyscy zaśpiewali: „Te Deum”.
Ksiądz Proboszcz złożył od siebie życzenia dla P. Bernadetty i opowiedział wszystkim o Chórze parafialnym oraz o Próbach.
Po Mszy św. Chór zebrał się w Kościele, koło wyjścia i tam zaśpiewał P. Bernadetcie utwór: „Życzymy, życzymy”, po czym każdy mógł złożyć swoje osobiste życzenia.
„Życzymy, życzymy” (...)
Dnia: 6.03.2019 r. (Środa Popielcowa) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 we Mszy św. - Za ++ Elżbietę i Pawła Sowada, ich córkę Różę, synów Karola i Leona, krewnych z rodziny Sowada - Jurczyk i d. op.
Chór parafialny pod dyr. P. dra Mariana Bilińskiego zaśpiewał sześć utworów.
Na Wstępie wszyscy zaśpiewali pieśń: "Bądź mi litościw" /opr. X. W. Świerczek, C. M./ do muzyki organowej. Na organach grał P. Tomasz Fronia.
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon powitał wszystkich, w tym również - Chór parafialny.
Psalm /Psalm 51/ z Refrenem: "Zmiłuj się Panie, bo jesteśmy grzeszni" zaśpiewał P. Tomasz Fronia.
Kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon. Jego tematy, to: Post, symbole Postu, kolor fioletowy, brak kwiatów, jako mobilizacja do modlitwy. Ksiądz przytoczył wydarzenia z Biblii, powiedział o kruchości życia, o Papieżu Franciszku i o tym, co napisał on na temat Postu oraz o Poście dla człowieka. Powiedział też na temat czytania z Biblii i ogólnie o Biblii, o Poście. Przeczytał też wiersz.
W dalszej części odbyło się poświęcenie popiołu przez Księdza Proboszcza z modlitwą, a następnie Posypanie głów popiołem, o czym Ksiądz poinformował wcześniej zebranych. Najpierw wyszła Służba Ołtarza.
Zagrana i zaśpiewana została pieśń: "Posypmy głowy popiołem", gdy Lud wyszedł przed Ołtarz.
Chór zaśpiewał utwór: "Nawróć się ludu w pokorze" do muzyki organowej, zagranej przez P. Tomasza Fronię.
Wszyscy zaśpiewali pieśń: "Miałem ci ja w sercu". Wtedy trwało nadal Posypanie głów popiołem.
Następnie zaśpiewał Chór - był to utwór: "POWOŁANIE" /AUTOR NIEZNANY/ do muzyki organowej. W dalszej części wszyscy zaśpiewali pieśń: "Miłosierdziem
Twoim Panie".
Potem odmiennie, ponownie zaśpiewał Chór - utwór t. j.: "60 Przy twym Krzyżu" /W. H. D Bajko/.
Na Ofiarowanie Chór zaśpiewał utwory: "Sviaty Boże" - Acapella, "WYSŁUCHAJ PANIE DOBROTLIWY" /OPRAC. ST. WIECHOWICZ/, "STÓJ PRZY MNIE" /W. H. Monk/.
Na Zakończenie Chór męski /z Chóru parafialnego/ zaśpiewał utwór: Via Crucis "Vexilla regis prodeunt" /F. Liszt/.
Dnia: 30.03.2019 r. (sobota) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wybrał się do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu i tam o godz.: 16.00 wziął udział z Opolskim Chórem Kameralnym /OCK/ w Koncercie pasyjnym im. Maksa Drischnera pod dyr. P. Igora Griszczenki.
Przed Koncertem odbyło się przywitanie przez Księdza Proboszcza tamtej Parafii i został przeczytany fragment Pasji. Były trzy wystąpienia różnych Chórów, a przed każdym z nich
- Komentarz. Osobami, które przeczytały Komentarze, były: P. Anna Grygiel i P. Bolesław Szypelow.
Po pierwszym Komentarzu - Chór męski z Chóru parafialnego z Opola Groszowic zaśpiewał utwory t. j.: Via Crucis "Vexilla regis prodeunt" /F. Liszt/, "Adoramus Te Christe /J. S. BACH/, "O Bone Jesu" /M. A. IGNEGNERI/, a Opolski Chór Kameralny /Chór OCK/ - "Stabat Mater" /G. B. PERGOLESI/, natomiast po drugim Kometarzu zaśpiewał Chór parafialny im. księdza prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic i Opolski Chór Kameralny /Chór OCK/ - "POWOŁANIE" /AUTOR NIEZNANY/, "Popule Meus" /T. L. de VICTORIA/, "Ubi caritas" /Tekst: Liturgie. Musik Audrey Snyder *1961), Credo" /M. BALDUZZI, C. CASUCCI/. Po Komentarzu trzecim - Chóry zaśpiewały utwory t. j.: "Przy Twym Krzyżu" /W. H. DOANE/, "TAM POD KRZYŻEM BLISKICH SZLOCH" /słowa i muzyka: Tadeusz SIKORA/, "NOSTRA GLORIA E LA CROE" Canto d'Ingresso GIOVEDi SANTO: CENA DEL SIGNORE /Musica di Marco Frisina/.
Po Koncercie odbył się poczęstunek zorganizowany w Opolu, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej dla wszystkich Chórów.
Dnia: 7.04.2019 r. (V Niedziela Wielkiego Postu) Chór parafialny im. Ks. Prałata Wojciecha z Skrobocza z Opola Groszowic zaśpiewał o godz.: 10.30 w czasie Mszy św. - Za + Ks. Prałata Wojciecha Skrobocza w 15 r. śm. - Dz. bł. do B. Op. MBNP z podz. za łaski z pr. o zdrowie i Boże błog. w intencji Hildegardy Kornek z okazji 80 r. ur. i za dzieci z rodzinami.
W czasie Mszy św. grał Organista parafialny - P. Tomasz Fronia. W zastępstwie za P. dra Mariana Bilińskiego - P. Bernard Bazelak pomagał, dyrygując Chórowi parafialnemu. P. Tadeusz Mikoda, również - współtworzył Mszę św., grając pieśni na trąbce.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał utwór: "POWOŁANIE" /AUTOR NIEZNANY/.
Na Komunię Chór zaśpiewał: "Anima Christi" /Musica di Marco Frisina/, w którym partię solową miały: P. Maria Honka-Biły, P. Beata Bazelak i Pani Urszula Krupa.
Jeśli chodzi o utwory na Wyjście - Chór męski zaśpiewał: "Przy twym krzyżu" /W. H. D. A Bajko/.
Po Mszy św. Pan Tadeusz Mikoda zagrał na trąbce "Barkę" przy grobie Księdza Proboszcza - Wojciecha Skrobocza, do której śpiewano jej słowa. Grób ten znajduje się przy Placu kościelnym, z prawej strony.
Dnia: 19.04.2019 r. (Wielki Piątek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 18.00 w LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ.
Chór parafialny zaśpiewał utwory pod dyr. P. dra Mariana Bilińskiego.
Liturgię Męki Pańskiej celebrował Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon z Księdzem Alfonsem Schubertem.
Minutę przed Wejściem - Chór męski z Chóru parafialnego zaśpiewał utwór: z Via Crucis " Vexilla regis prodeunt" /F. Liszt/.
W czasie Adoracji Krzyża Chór męski zaśpiewał: "Adoramus te Christe" /J. S. Bach/.
Chór parafialny zaśpiewał utwór: "STABAT MATER" /Z. Kodaly/, a ze wszystkimi - pieśń: "Krzyżu święty". Inny utwór zaśpiewany także przez Chór, to: "TAM POD KRZYŻEM BLISKICH SZLOCH /słowa i muzyka: Tadeusz SIKORA/, a następnie, ponownie pieśń z Ludem - "W krzyżu cierpienie".
Na komunię Chór parafialny zaśpiewał z Solistką utwór: "POPOLO MIO" /Musica di Marco Frisina/, a kolejno - pieśń z Ludem: "Witam Cię, witam".
Natomiast "Mały skład" zaśpiewał utwór: "Rozpięty na ramionach".
W czasie Procesji do Grobu - Chór zaśpiewał: "Odszedł Pasterz od nas".
Pasja zaśpiewana została przez P. Marię Honkę-Biły, P. Bernarda Bazelaka i P. Eugeniusza Nolepa.
Intencje zaśpiewał Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon z P. Marią Honką-Biły.
Dnia 20.062019 r. (Czwartek; Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz.: 8.00 we Mszy św. - Za naszych Rolników, Gospodarzy prosząc o dobre urodzaje e i o Boże błog. w pracy /po Mszy św. procesja do czterech ołtarzy/.
Na Wejście odbyła się procesja, w czasie której zaśpiewana została przez wszystkich pieśń: "Zróbcie Mu miejsce".
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon powitał wszystkich, w tym tym Księdza Mateusza Buczmę, biorącego udział w tej Mszy św., jak również - Chór parafialny.
Psalm 110 z Refrenem: "Jesteś kapłanem tak, jak Melchizedek" zaśpiewał P. Tomasz Fronia do muzyki organowej. Solowo zaśpiewali: P. Beata Bazelak, P. Elżbieta Dudek, P. Anna Pławiak. Wszyscy zaśpiewali "Święty, Święty, Święty ..." - znany Chórowi parafialnemu - utwór autorstwa Franz'a Schubert'a.
Chór parafialny zaśpiewał nową wersję utworu: "Zbliżam się w pokorze" /sł. Hymn św. Tomasza z Akwinu; zwr. 3-6 ks. A. Poradowski (1953); m.. greg.; oprac. P. Bębenek/.
Następnie Chór zaśpiewał utwór: "Duchu Święty ogarnij mnie" /m. t. Paweł Konalewicz/ do muzyki fletu - zagranej przez P. dra Mariana Bilińskiego i do muzyki organowej, którą zagrał P. Tomasz Fronia.
Chór zaśpiewał też utwór: "Tantum Ergo Sacramentum" /J. Haydn (1732-1809)/.
Ksiądz ogłosił pieśń na Wystawienie Najświętszego Sakramentu i powiedział też o procesji.
W czasie procesji śpiewano do muzyki organów i fletu.
Chór wraz z zebranymi w Kościele wyruszył na procesję do czterech Ołtarzy, aby biorąc udział, zaśpiewać też przy każdym z nich utwór.
Przy I Ołtarzu Chór zaśpiewał utwór: "Wielbić Pana chcę" /m.: J. Berthier, Taize/, przy II Ołtarzu - "Jezu tyś jest", /Taize/' przy III Ołtarzu - "Pan jest mocą swojego ludu" /m.: J. Berthier, Taize/, a przy IV Ołtarzu - "DZIĘKI CI, PANIE" /sł. Radpert z St. Gallen; muz.: Paweł Bębenek/.
Galeria zdjęć - wyk. Sandra Kopiec
Dnia: 21.062019 r. (piątek) Chór parafialny im ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic spotkał się wspólnie w Przyworach Opolskich na Łowisku Pstrągowym "Pod Dębem" na zakończenie roku chóralnego. Było to już trzecie coroczne spotkanie Chóru w tym miejscu. Nie obyło się bez wzajemnych rozmów, wspólnego śpiewu do muzyki gitary. Była możliwość zakupu i spróbowania ryby, czy innych potraw oraz usmażenia kiełbasy.
Tym razem nie było Księdza Proboszcza z Groszowic. Spotkanie zakończyło się o godz.: 22:00
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 17.11.2019 r. (XXXIII Niedziela Zwykła; Odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz. 10.00 we Mszy św. - Za ++ Annę i Franciszka Piechota, za ++ z rodzin Piechota - Matejka - Nocoń i ++ Kapłanów z naszej Parafii - Za + Józefa Matejka z ok. 62 rocznicy ślubu - Za + Hildegardę Franczok w 2 r. śm. i za ++ z pokr.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał trzy zwrotki utworu: "Święta Katarzyno z Aleksandrii" /M. Biliński/ do muzyki organowej, zagranej przez P. Tomasza Fronię.
Na wstępie Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział na temat intencji Mszy św. Powitał też wszystkich zebranych, w tym również Chór parafialny.
Chór zaśpiewał: "Kyrie" /Joseph Dahlberg 1957/, gdzie na początku zaśpiewały osoby z głosów męskich, potem z żeńskich.
Psalm zaśpiewał P. Tomasz Fronia i zagrał na organach.
Kazanie zostało wygłoszone przez Księdza goszczącego w czasie Mszy św. i było ono na temat św.Katarzyny Aleksandryjskiej, jak również o: chęci wymierzania przez ludzi sprawiedliwości; odpowiedzialności za kościół; przyjaźni; cechach Świętej Katarzyny; dążeniu do świętości i bliskości z Bogiem na przykładzie Świętej Katarzyny i jej wierze; prośbach skierowanych do tej patronki.
Ksiądz przytoczył też cytat: "Nie bójcie się tych, którzy duszę zatracają w piekle". Tak zostało zakończone Kazanie. Chór zaśpiewał potem "Credo" do muzyki organowej.
Kolejne, inne utwory Chóru, to: "Baranku Boży" do muzyki organowej i keyboard'u, gdzie na keyboard'zie zagrał P. dr. Marian Biliński; " Ubi caritas" /Ttekst: Liturgie; Musk; Audrey Snyder (*1961)/ do muzyki keyboard'u, na którym zagrał P. dr. Marian Biliński, a dyrygował P. Tomasz Fronia; "DZIĘKI CI, PANIE" /sł.: Radpert z St. Gallen; muz.: Paweł Bębenek/ do muzyki organowej.
Na zakończenie odbyły się podziękowania Księdza Proboszcza - Norberta Dragona, również dla Chóru parafialnego i Organisty - P. Tomasza Froni.
Chór zaśpiewał ostatni utwór: "CANTATE ALL SIGNORE, ALLELUJA" /"Śpiewajcie Panu, Alleluja"/ Psalm 95 / Musica di Marco Frisina, Adaptacja Psalmu B. Szypelow/.
Dnia: 26.11.2019 r. (wtorek) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skroboszcza z Opola Groszowic wziął udział o godz. 18.00 we Mszy św. - Przez wstawiennictwo św. Cecylii w int. żyjących i zmarłych naszych Chórzystów.
Na Wejście Chór parafialny zaśpiewał: "Hymn do Świętej Cecylii" R27 /Ks. A. Chlondowski/.
Ksiądz Proboszcz - Norbert Dragon opowiedział zebranym historię św. Cecylii. Przedstawił również intencje Mszy św. - Także za zmarłych Chórzystów Chóru parafialnego, których wymienił nazwiska. Powiedział, aby przedstawić Bogu swoje intencje.
Psalm z Refrenem: " Pan Bóg nadchodzi sądzić ziemię" zaśpiewał Organista parafialny - P. Tomasz Fronia do muzyki organów, którą zagrał.
Chór zaśpiewał utwór: "Duchu Św. ogarnij mnie" /m. t. Paweł Koralewicz/ do muzyki organowej, zagranej - tym razem - przez Dyrygenta Chóru: P. dra Mariana Bilińskiego.
Następne utwory Chóru, to: "Sanctus" /Joseph Dahlberg 1957/, "ANIMA CHRISTI" /Musica di Marco Frisina/ - również z muzyką organową P. Tomasza Froni oraz "Barka" do melodii organów, zagraną przez P. dra Mariana Bilińskiego.
Po Mszy św. Chór parafialny udał się na Kolację do Przedszkola "Bajkowa Rodzina", mieszczącego się niedaleko Kościoła parafialnego, aby wspólnie świętować Uroczystość Świętej Cecylii, także z paroma osobami z Opolskiego Chóru Kameralnego /OCK/. Święta Cecylia jest patronką m. in. muzyki kościelnej.
Była to już ostatnia Kolacja chóralna z okazji tego Święta, w związku z kończącą się działalnością Chóru parafialnego. Kolacja została przygotowana, jak we wcześniejszych latach - z uprzejmości Dyrektor Przedszkola - P. Kornelii Lysek, przy Jej pomocy oraz innych Pań z Przedszkola.
Należy się wdzięczność dla wszystkich, którzy zaangażowali się w tę Kolację. Członkowie Chóru i goście w czasie Kolacji mieli czas, aby wspólnie porozmawiać, czy też zaśpiewać utwory biesiadne.
Smutno z tą świadomością, że była to już ostatnia Kolacja Chóru parafialnego.
Galeria zdjęć - wyk. Wiesław Długosz
Dnia: 24.12.2019 r. (wtorek; Wigilia Bożego Narodzenia) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział o godz. 23.40 w Nabożeństwie kolędowym – chór parafialny zaśpiewał kolędy i pastorałki, następnie na - PASTERCE: Za + Innocentego Ficner w 15 r. śm. - W int.. naszej Młodzieży prosząc o łaski od Dzieciątka Jezus.
Chór parafialny przed Pasterką zaśpiewał różne kolędy. Był to mały Koncert. Ogólnie - Chór zaśpiewał utwory t. j.: "Rorate coeli", "Wśród nocnej ciszy", "W żłóbku na sianie", "Transeamus usque Bethlehem /von Josef Schnabel bearbeitet von Jos. Gruber/, "Tochter Zion, freue dich" Aus dem Oratorium "Judas Makkabaus" /G. Fr. Handel/, "Córko z Syjonu", "Anioł Pański otoczony", "Betlejemskie pole śpi" /t..: kantyczka, m.: ludowa; opr..: A. Zoła/, "Przybieżeli do Betlejem pasterze", "Lulajże Jezuniu". P. dr Marian Biliński zagrał na flecie, a P. Bernard Bazelak - na flecie nosowym.
Po Pasterce Chór parafialny ustawił się przy Ołtarzu do wspólnego zdjęcia wraz z Księdzem Proboszczem - Norbertem Dragonem, należącym również do Wspólnoty Chóru Parafialnego.
Dnia: 12.01.2020 r. (Niedziela) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skroboszcza z Opola Groszowic został zaproszony do sąsiedniej Parafii p. w. Chrystusa Króla Narodów Wszechświata na Metalchemie do wzięcia udziału w Koncercie kolęd wraz z tamtejszym Chórem "Cantate Deo".
W czasie Koncertu Chór "Cantate Deo" ustawiony był z lewej strony Kościoła, natomiast Chór parafialny z Opola Groszowic - z prawej strony wraz z Organistą parafialnym - P. Tomaszem Fronią. Oba Chóry śpiewały na przemian swoje wybrane kolędy / utwory.
Chór parafialny pod dyrekcją P. Joanny Dudy-Kot zaśpiewał utwory t. j.: "Północ już była" /opr. ks. M Krawczyk/, "Mizerna cicha" /opr. A. Zoła/, "Z narodzenia Pana" /opr. St. Głowacki/, "W ubogiej stajence" /autor: Martin Luter, autor opracowania nieznany, "Gore gwiazda Jezusowi" /opr. M. Mazur/.
Utwory Chóru parafialnego z Opola Groszowic, zaśpiewane pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego, to: "Dzieciątko się narodziło", "Transeamus usque Betlehem" /von Josef Schnabel bearbeitet von Jos. Gruber./, "Tochter Zion, freue dich" Aus dem Oratorium "Judas Makkabäus" /G. Fr. Handel/, "Anioł Pański otoczony", "Betlejemskie pole śpi" /t.: kantyczka m.: ludowa; opr. A. Zoła/ do muzyki: fletu, zagranej przez P. dra Mariana Bilińskiego i keyboardu, na którym zagrał P. Tomasz Fronia.
Dnia: 26.01..2020 r. (III NIEDZIELA ZWYKŁA) Chór parafialny im. ks. prałata Wojciecha Skrobocza z Opola Groszowic wziął udział w ostatnim Koncercie wraz z zaproszonym Chórem parafialnym "Cantate Deo" z Parafii p. w. Chrystusa Króla Narodów Wszechświata z Opola - Metalchemu.
Chór parafialny z Groszowic spotkał się wcześniej na Próbie w Salce o godz.: 10:00. Potem udał się do Kościoła na godz. 10.30, uczestnicząc z pozostałymi wiernymi we Mszy św. - Za zamordowanych z naszej Parafii w 1945 r. i za ks. Rudzkiego, zajmując przednie ławki z lewej strony Kościoła.
Natomiast Chór "Cantate Deo" wziął udział we Mszy św., śpiewając różne Pieśni na Chórze pod dyrekcją P. Joanny Dudy-Kot do muzyki organowej Organisty parafialnego - P. Tomasza Froni.
Po Mszy św. odbył się Koncert. Chór parafialny ustawił się wtedy w lewej nawie Kościoła, a Chór "Cantate Deo" - w prawej.
Chór parafialny z Opola Groszowic pod dyrekcją P. dra Mariana Bilińskiego w czasie Koncertu zaśpiewał utwory takie jak: "Transeamus usque Bethlehem /von Josef Schnabel bearbeitet von Jos. Gruber/, z partią wokalu P. Bernarda Bazelaka do muzyki fletu, zagramej przez P. dra Mariana Bilińskiego oraz "Betlejemskie pole śpi" /t.: kantyczka; m.: ludowa; opr.: A. Zoła/, jak wcześniej z melodią fletu oraz organów, zagrana przez Organistę parafialnego - P. Tomasza Fronię.
Utwory, które zaśpiewał tego dnia Chór "Cantate Deo" z Parafii na Metalchemie pod dyrekcją P. Joanny Dudy-Kot, to: "Bóg się z Panny narodził" - opr. A. Bączkowicz, "Gdy śliczna Panna" - opr. St. Głowacki, "Zaśnij Dziecino" - opr. A. Urski, "Pospieszcie pastuszki" - opr. A. Bączkowicz, "Radość dziś nastała" Ukraińska mel. ludowa, autor opracowania nieznany.
Po Koncercie oba Chóry ustawiły się przy Ołtarzu do wspólnego zdjęcia. Było to już ostatnie zdjęcie Chóru i ostatnie minuty razem. Smutne było to, że potem - po wyjściu z Kościoła wszyscy rozeszli się w swoje strony. Niektórzy rozmawiali jeszcze po drodze.
Dla wielu osób tego Chóru, wszystkie dni i miesiące, czy lata, pewnie przeszły tak szybko. Jest na pewno dużo wspomnień, które każdy ma w pamięci i miło będzie wracać do tych: różnych wydarzeń, danych przez Boga każdemu z osobna i do tych wszystkich - wspólnych we Wspólnocie Chóru parafialnego.
Warto być wdzięcznym: Bogu, że dał każdemu członkowi Chóru możliwość śpiewania, poprowadził każdego taką drogą, aby dotarł do tej Wspólnoty, dając też odwagę i możliwości głosowe, również talenty, oraz chęci, śpiewania, czy grania na jakimkolwiek instrumencie, współtworząc Mszę św.
Podziękowania należą się: Księdzu Proboszczowi - Norbertowi Dragonowi za uczestnictwo w Chórze i ogólne - wsparcie, kontynuację wspaniałego dzieła chóralnego, P. doktorowi - Marianowi Bilińskiemu za chęć, czas, prowadzenie dyrygenckie Chóru, dla wszystkich zaangażowanych muzycznie - P. Tomasza Froni /organy, keyboard/, P. Krzysztofa Bilińskiego /altówka, skrzypce, keyboard/, P. Bernarda Bazelaka /gitara, flet nosowy/, P. Gerarda Krupy /gitara/, P. Aleksandry Bazelak /gitara/, P. Elżbiety Dudek /gitara/, P. Tadeusza Mikody /trąbka/, dla gości z Opolskiego Chóru Kameralnego /OCK/ i wszystkich Chórów, które współpracowały, również dla Orkiestry Dętej z Maliny, innych muzyków i osób współdziałających wokalnie /wokalistów.
Również - podziękowania dla Fotografów /Kamerzystów/ chóralnych, współpracujących jednocześnie i na przestrzeni lat - za wspaniałe zdjęcia /filmy - dla: P. Marka Husaka, P. Edwarda Gieździucha, P. Beaty i Bernarda Bazelak, P. Wiesława Długosza, P. Marka Wieliczko.
Następne podziękowania należą się: P. Beacie i Bernardowi Bazelak -za bieżące przygotowywanie utworów chóralnych, nut, za przygotowywanie teczek z tymi utworami, nutami na różne Msze św., wydarzenia muzyczne - Koncerty, także w czasie różnych wyjazdów - wycieczek.
Ważne są też podziękowania, wdzięczność dla Śp. P. Ireny Figura za uczestnictwo w funkcji Skarbnika Chóru, następnie dla P. Krystyny Wolny za przejęcie tej funkcji; dla P. Kornelii Lysek za zgodę na coroczne świętowanie przez Chór Święta Świętej Cecylii w Przedszkolu "Bajkowa Rodzina" w Opolu Groszowicach - we wcześniejszych latach te Kolacje, tzw. Cecyliady, odbywały się w Restauracji - Hotelu "Pod Złotą Koroną" - za przygotowywanie wraz z innymi Paniami z Przedszkola smacznej Kolacji, Księdzu Proboszczowi: Norbertowi Dragonowi za zaproszenia we wcześniejszych latach na corocznego grilla w "Ogrodzie farskim", poczęstunek dla Chóru i gości z okazji swoich Urodzin.
Serdeczne podziękowania składam: dla P. dra Mariana Bilińskiego za złożoną mi w 2013 r. /gdy znajdę swoją notatkę z dokładną datą, postaram się, aby została tu uzupełniona/ - propozycję pisania, współtworzenia Kroniki Chóru Parafialnego, za współpracę Internetową i ogólną dla P. Wiesława Długosza w związku z zamieszczeniem moich tekstów na stronę Parafii p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola Groszowic, czasami z sugestią poprawy, korekty, a także za dołączenie swoich i jakikolwiek pamiątkowych zdjęć, wszystkim znajomych z różnych głosów w Chórze za każdą chwilę życzliwości i za wyrozumiałość, cierpliwość wobec faktu potrzeby czasu na opracowanie przeze mnie nowych opisów.
Propozycję pisania Kroniki - jak wspomniałam wcześniej, otrzymałam w 2013 r. Było to siedem lat po moim dołączeniu do tego Chóru. Pamiętam, miałam wtedy rozmowę w czasie Próby Chóru /chyba nie po niej/ z P. Marianem Bilińskim, której przysłuchiwał się P. Bernard Bazelak, być może też reszta Chóru. Nie pamiętam, w jakim czasie dałam odpowiedź, jednak - zgodziłam się ją pisać. Pierwsze opisy datowane na: 21.11.2006 r. - 7.06.2013 r., przesłałam do P. Wiesława Długosza dnia: 11.06.2013 r. Było to 21 opisów - wydarzeń chóralnych. Następne opisy miały różną zawartość i przesyłałam je w różnych odstępach czasowych. Ostatnie 6 opisów z zakresem dat: 17.11.2019 r. - 26.01.2020 r. zawierają datę przesłania: 14.07.2020 r. Potrzebowałam paru miesięcy na ich napisanie - opracowanie z notatek zrobionych w miejscu wydarzenia chóralnego, najczęściej z Kościoła "przeniesienie" do laptopa, dopracowywanie, przesłanie, podobnie, jak przy wcześniejszych opisach. To długi proces. Wymagał u mnie m. in.: natchnienia, czasu, ciszy, koncentracji, siły, cierpliwości. Dziękuję za wszystko Bogu.
Pisałam tę Kronikę Chóru parafialnego dla wszystkich członków Chóru parafialnego, gości, jak również, z myślą o przyszłych pokoleniach - być może członków innego, czy innych Chórów w tej Parafii. Było to dla mnie wspaniałe przeżywanie spotkań chóralnych, możliwość wyrażania tych przeżyć, dzielenie się nimi z innymi.
Początkowe opisy były opracowywane m. in. na podstawie wpisów - adnotacji i notatek z Kalendarzy, które zrobiłam z własnej potrzeby. Kolejne opisy opracowałam na bieżąco w różnych odstępach czasowych.
W związku z moim zainteresowaniem tematyką poetycką i literacką, napisałam do Kroniki Chóru Parafialnego razem 5 wierszy i 1 aforyzm, dołączając je do niektórych opisów z okazji Jubileuszy Małżeńskich wraz z życzeniami dla Jubilatów.
Jeśli pominęłam jakiś ważny fakt, czy ważną datę odnośnie wydarzenia chóralnego albo napisałam coś błędnie, proszę o sugestię, wtedy postaram się wszystko uzupełnić, czy poprawić.
Z pamięcią o: byłych Znajomych, którzy zrezygnowali z Chóru i "aktualnych" Znajomych chóralnych, również o tych, którzy "odeszli " do Boga.
Czytelnikom Kroniki życzę dobrego odbioru zapisanych w niej treści.
Autorka Kroniki Chóru Parafialnego
- Beata Jasińska